Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Zamek w Nowem - OP8AMW
Owner: Steppenwolf
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 56 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 14-07-2015
Date created: 14-07-2015
Date published: 14-07-2015
Last modification: 16-10-2015
102x Found
0x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
118 visitors
69 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Budowę zamku w Nowem Krzyżacy rozpoczęli około połowy XIV wieku. Wznieśli go na miejscu dawnego grodu pomorskiego, w którym znajdował się drewniano-ziemny zamek. Niemiecki zakonnik, Piotr Dusburg w swej kronice wspomina, że na zamku tym w 1266 roku zmarł Książę Świętopełk, znany z walk toczonych przeciwko Krzyżakom.

W 1308 roku Krzyżacy zniszczyli i opanowali gród po krwawej walce z polska załogą. 7 czerwca 1313 roku kupili Nowe od Piotra Święcy i jego braci, po czym przystąpili do budowy nowego miasta - warowni. Na budowę zamku wybrali północno-wschodni narożnik miasta, na nadwiślańskiej, urwistej skarpie, posiadającej sprzyjające, naturalne warunki obronne. Miejsce to było też atrakcyjne dzięki położeniu na linii frontu.

Krzyżacki zamek w Nowem był jednym z najmniejszych na Pomorzu i nigdy nie był siedzibą komtura. Pełnił funkcje obronne, mieszkaniowe, ale przede wszystkim urzędnicze. Otoczony był murami, połączonymi z murami miejskimi i oddzielony od miasta fosą, która biegła pod dzisiejsza ul. Zamkową. Posiadał dwa skrzydła: główne, od strony wschodniej i pomocnicze od strony północnej. Obydwa budynki były murowane z cegły, o układzie gotyckim, na podmurówce z kamienia polnego. Dach czterospadowy, kryty dachówką. Zamek miał cztery, narożne wieże obronne. Główna, zwieńczona rzędem podokapowych strzelnic, miała trzy kondygnacje i była podpiwniczona.

Główne skrzydło zamku (istniejące do dziś), wzniesione na rzucie prostokąta wydłużonego na osi północ południe, o wymiarach 39 na 12, 5 m., był budynkiem mieszkalnym. W dolnej kondygnacji znajdowały się pomieszczenie gospodarcze, natomiast na piętrze pokoje brata zakonnego i rycerzy, refektarz (jadalnia), kaplica oraz pokój gościnny. Trzecia kondygnacja, w poddaszu, przeznaczona była na spichlerze i magazyny oraz pomieszczenia dla straży i strzelnice. 

W 1464, po zajęciu Nowego przez wojska polskie, zamek stał się siedzibą starostów niegrodowych. Został zniszczony w czasie wojen szwedzkich. Po I rozbiorze Polski w 1772 r. , Nowe znalazło się pod zaborem pruskim. W 1787 roku z nakazu króla pruskiego Fryderyka II został częściowo rozebrany. Budynek mieszkalny przebudowano i przekazano gminie ewangelickiej z przeznaczeniem na kaplicę. Od 1844 roku, do połowy lat 70-tych XX wieku, budynek pełnił funkcje remizy strażackiej. Mieścił się w nim również magazyn przedsiębiorstwa skupu owoców i warzyw. 

W 1979 roku rozpoczęto prace budowlane, rekonstrukcyjne i konserwatorskie zamku. Pokryto go też nowym dachem. Budynek po renowacji został zaadaptowany na Centrum Kultury. Mieści się w nim również biblioteka oraz kawiarnia.

tekst: www.miasto-nowe.com. Autor: IKA

Skrzynka to większy magnetyk. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints