Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chrzęsne - pomnik przyrody i zabytkowy park z dworkiem - OP8AD1
Chrzęsne - pałac i park z okazałymi drzewami, a także interesujące miejsce na kulturalnej mapie polski.
Właściciel: Powiat Wołomiński
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 105 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 30-06-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 01-05-2016
24x znaleziona
7x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 2 obserwatorów
37 odwiedzających
16 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Miejsce ukrycia skrzynki znajduje się w miejscowości Chrzęsne, w sąsiedztwie unikatowego w skali wschodniego Mazowsza pałacu.

W pobliżu pałacu znajdują się resztki parku krajobrazowego z I poł. XIX w., na terenie którego znajduje się okazały pomnik przyrody - dąb szypułkowy o obwodzie 350 cm.

Późnorenesansowy pałac wzniesiono w 1635 r. Zbudowany został dla Stefana Dobrogosta Grzybowskiego, starosty warszawskiego i kamieńczykowskiego oraz kasztelana lubelskiego. W XVIII wieku wnętrza zostały częściowo przebudowane. To budowla jednopiętrowa, z grubymi murami i dwiema basztami. Pomieszczenia na parterze mają kolebkowe sklepienia z lunetami. Na piętrze zachowały się belkowe stropy z XVIII w. oraz dwa rokokowe kominki z piaskowca. Obok dworu znajduje się budynek administracyjny i spichlerz.

Budowla związana była z takimi znamienitymi rodami szlacheckimi, jak Kotarbińscy, Karscy, Maszyńscy, Koskowscy. Pałac był wyjątkowym wśród dworów szlacheckich na Mazowszu również ze względu na jego bywalców. Niemal od początku istnienia pałacu, Chrzęsne zamieszkiwali i odwiedzali malarze, pisarze, rysownicy, nauczyciele. Jego właściciele zawsze związani byli ze środowiskiem warszawskich artystów. Tu powstały dzieła takich twórców jak Miłosz Kotarbiński, malarz, nauczyciel rysunku, jeden z założycieli, potem dyrektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Julian Maszyński („W ogrodzie”, „Droga do parku”), malarz, rysownik, ilustrator książek. Pod koniec XIX wieku tu również, oraz do pobliskiej Mokrej Wsi, przyjeżdżał na plenery malarskie największy polski impresjonista – Władysław Podkowiński. Tu powstały między innymi takie obrazy jak, „Mokra Wieś”, „Łubin w słońcu”, „W ogrodzie”, „Bronisia”, „W agreście”, „Spotkanie”.

Do 1944 r. pałac należał do właścicieli folwarku Chrzęsne – rodziny Karskich. Po wojnie, odkąd władze komunistyczne odebrały go właścicielom, budynek niszczał. Służył jako ośrodek wychowawczo-oświatowy, zakład poprawczy, szkoła, internat. Ostatnio mieścił się tam zakład poprawczy dla dziewcząt.

Ciekawy szlak turystyczny w pobliżu - trasa familijna.

Skrzynka umieszczona jest poza terenem pałacu przy jednej z bocznych bram wjazdowych. Współrzędne powinny wskazywać miejsce ukrycia. W odróżnieniu od większości pozostałych naszych skrzynek, ta umieszczona jest  ok. 2 m. powyżej poziomu ziemi. Jest niewidoczna z drogi więc można podjąć bez zwracania zbytniej uwagi przejeżdżających osób. W razie trudności resztę powinna wyjaśnić informacja kodowana i spojlery.

Na przeciwko innej bramy znajduje się wiata turystyczna, tablica informacyjna i stojak na rowery. Można więc po podjęciu kesza spokojnie usiąść i się wpisać lub też odpocząć.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Główna brama do pałacu. Miejsce skąd doskonale widać cały pałac. Warto zobaczyć, jeśli park i pałac nie są otwarte.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Nurek - Całkowity dystans: 614 km

Obrazki/zdjęcia
Wiata przy POPRZEDNIM miejscu ukrycia skrzynki
Boczna brama wjazdowa nieopodal skrzynki
Ważne miejsce na drugim planie
Taki dziwny sęk ...