Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #74 Obrońcom Reduty Babickiej - OP8A95
Bogu oddaliśmy dusze, ojczyźnie honor, ziemi tej życie nasze.
Właściciel: Elvis7
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 101 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-08-2015
Data utworzenia: 26-06-2015
Data opublikowania: 30-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 25-10-2019
33x znaleziona
4x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
129 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Fotoimpresje, hobbbysta, keram58, Maciek_B, modzel8, pandaciuk, PrincePolo, qzca, ragekage, wrybka
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić.Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

We wrześniu 1939 r. Babice i okolice stanowiły zachodnie przedpole obrony stolicy. Wojska niemieckie 8 września dotarły wypadem pancernym do Warszawy zajmując wsie Górce, Jelonki, Chrzanów, Groty, Blizne, Osiedle Łączności Babice, Janów, Klaudyn, Kwirynów, Babice. Do 16 września wzdłuż tej linii toczono ciężkie boje ze zmiennym szczęściem. Działania Niemców powstrzymywały III batalion 40 pułku piechoty pod wodzą mjr. Antoniego Sanajcy i Batalion Stołeczny mjr. Józefa Spychalskiego. W Babicach, w dniu 13 września, Niemcy rozbili doszczętnie resztki oddziału mjr. Władysława Mizikowskiego. Cztery dni później, 17 września, III batalion 26 pułku piechoty dowodzony przez mjr. Jacka Decowskiego wyparł Niemców z Osiedla Łączności i radiostacji Babice, a dowodzone przez pułkownika Leopolda Okulickiego silne zgrupowanie wojsk, w skład którego wchodził Batalion Stołeczny, I i IV batalion 360 pułku piechoty i kompania artylerii, odbiło z rąk nieprzyjaciela Jelonki, Chrzanów, Groty i Blizne. Zdobyte pozycje utrzymano do końca obrony Warszawy.

Starannie przygotowane pozycje obronne i magazyny amunicji powodowały, że Reduta Babice przez długi czas skutecznie mogła odpierać ataki wroga. Mimo przewagi Niemców zarówno liczebnej jak i w sile ognia, Reduta przez blisko 2 tygodnie pozostawała niezdobyta. Do ostatecznego szturmu doszło 27 września. Niemcy po nawale artyleryjskiej kilkakrotne wdzierali się na polskie pozycje, skąd byli stale wypierani. Walka często toczyła się na bagnety. Brakowało już amunicji. W wyniku ogromnych strat, w obawie, aby wróg całkowicie nie zniszczył batalionu, major Decowski podjął trudną decyzję o zaprzestaniu działań obronnych.

Niemiecki generał dowodzący 18 Dywizją Piechoty, polecił zebrać pozostałych po bitwie polskich żołnierzy, aby ich policzyć. Nie wierzono bowiem, aby jeden polski batalion tak długo mógł się opierać niemieckiej dywizji.


W uznaniu męstwa obrońców reduty oficerom pozwolono zachować białą broń. Polegli bohaterowie spoczywają na babickim Cmentarzu Wojennym. Część ciał rodziny zabrały na inne cmentarze.


Dowództwo Obrony Warszawy sądziło, że major Jacek Decowski również zginął. Za jego męstwo odznaczono go Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy. Major, jednak przeżył działania wojenne, był ranny, dostał się do niewoli w Niemczech. Zmarł, jak podano na zawał serca, w Oflagu w Murnau 5 lipca 1941 r. Jest pochowany w Murnau na cmentarzu parafialnym, w polskiej kwaterze wojennej, nieopodal pomnika z polskim orłem w koronie.

Źródło:

http://archiwum.stare-babice.waw.pl/index2.php?op=6&go=2

http://www.zorrp.org/83-pamici-majora-jacka-decowskiego-i-innych-bohaterow

Twoje zadanie nie jest trudne - musisz odwiedzić 5 miejsc związanych z bohaterami 1939 roku gdzie znajdziesz  cyferek, które będą potrzebne do znalezienia finału - lokalizacje w dodatkowych waypointach. Po skompletowaniu podstaw cyferki do wzoru:

N 52° (B+C-E).(A+E+1)(D-E)(A+1)'
E 20° [(DxB)–(D-2)].(C-B)(B/E)D'

 

A następnie biegnij szukać finału :)

 Flag Counter

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 74 razy, trafień: 29 razy.
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt wirtualny --- Jesteś na skwerze z pomnikiem Obrońców Reduty Babickiej.
Odszukaj znaczek i zekanuj QRCode, otrzymasz A.
2 Punkt wirtualny --- Jesteś w Alei Dębów Pamięci - odszukaj dąb poświęcony por. Jastrzębskiemu - oficerowi 21 pułku ułanów oraz adiutantowi gen. Abrahama i spisz imię tego oficera. Suma liter to B.
3 Punkt wirtualny --- Jesteś przy pomniku Radiostacji Babice - silnie bronionej przez naszych żołnierzy placówki. Znajdź wysokość masztów i dodaj do siebie cyfry przed przecinkiem a otrzymasz wartość C.
4 Punkt wirtualny --- Jesteś na Cmentarzu w Starych Babicach - znajdź grób strzelca Michała Szewczuka (jego grób jest na zdjęciu nr 1) pod tabliczką imienną jest druga. Policz litery w imieniu - liczba liter równa się D.
5 Punkt wirtualny --- Jesteś na ulicy mjr. Jacka Decowskiego - dowódcy Reduty Babickiej.
a) znajdź znak i zeskanuj QRCode a otrzymasz E

Zadanie dla ludzi, którzy nie mają czytnika QRCode
b) na zachodzie zobaczysz drewniany dom z niebieską tabliczką E=
druga cyfra minus pierwsza.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Poszukiwany grób Michała Szewczuka
Grób maj. Decowskiego w Murnau - foto ze strony nieobecni.com.pl
Pomnik Radiostacji Babice - foto Gmina Stare Babice
Obrońcom Reduty Babickiej
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 33x nieznaleziona 4x komentarz 5x Wszystkie wpisy