Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rycerz i Mnich - OP8A40
Skrytka poświęcona fundatorowi kościoła i klasztoru w Głębowicach.
Właściciel: uhuhu
Założyciel: gunjin
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: -4942 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Data ukrycia: 20-06-2015
Data utworzenia: 20-06-2015
Data opublikowania: 20-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 19-10-2021
15x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
39 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kitomasz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kesz jest poświęcony postaci fundatora tego wspaniałego obiektu, który rozciąga się przed Tobą, mamy nadzieję, że zachęci Cię do odwiedzenia Garnierówki.
Garnierówka – nazwa, którą nadano odbudowanemu zespołowi klasztornemu, na cześć jego fundatora. Zabytek można zwiedzać od V do X w 2 i 4 niedzielę miesiąca, od godz.16:00, lub po uprzednim umówieniu w inne dni (tel. 71-3890471). Więcej informacji o historii obiektu na garnierowka.pl.
Jan Adam de Garnier, jedna z najciekawszych postaci dziejów XVII-wiecznego Śląska, urodził się 2 lutego 1613 roku w Ensisheim w Górnej Alzacji. Studiował filozofię u jezuitów. Jego motto życiowe brzmiało: TIME DEUM, HONORA PRINCIPEM (Boga się lękaj, księcia szanuj). W roku 1640, mając 26 lat, zaciągnął się, wraz ze swym bratem bliźniakiem Henrykiem, do armii cesarskiej pod dowództwem sławnego marszałka Melchiora von Hatzfeldta z Hesji, swego późniejszego przyjaciela. Za wieloletnią i wierną służbę po stronie ligi katolickiej dosłużył się stopnia pułkownika rajtarów i 23 listopada 1652 roku w Regensburgu otrzymał z rąk cesarza Ferdynanda III tytuł barona i tzw. polepszenie herbu poprzez dodanie dwugłowego czarnego orła. Dzięki zebranemu majątkowi nabył w 1661 i 1664 roku na Śląsku dobra ziemskie w księstwie wołowskim (12 wsi, m.in. Lubiel - gdzie zamieszkał, Łoźnicę, Trzcinicę Wielką i Małą, Głębowice, Turzany, Czaplewo, Czaplice, Białawy Wielkie, Jelenin, Pawłoszewo i Czaplinek). Jego majątek szacowano na 13 000 morg. przełom religijny nastąpił 4 lutego 1676 roku, kiedy to udawał się na miesięczny pobyt, prawdopodobnie związany z leczeniem, do Cieplic i zatrzymał się na nocleg w klasztorze karmelitów w Strzegomiu. Kontakt z karmelitami, ich gościnnością i duchowością, spowodował, iż de Garnier stał się największym dobrodziejem karmelitów na Śląsku. Jego hojności i inicjatywie zawdzięczają swą rozbudowę klasztor w Strzegomiu, a powstanie trzy pozostałe klasztory śląskie: w Głębowicach, Wołowie i Kożuchowie. Najważniejszy z tych klasztorów, położony na terenie dóbr Garniera w Trzcinicy Wielkiej (dzisiejszych Głębowicach), zaczęto wznosić, od uroczystego położenia kamienia węgielnego, 23 sierpnia 1676 roku. Pod koniec życia JAdG wstępuje jako brat Chrystoforus do głębowickiego klasztoru karmelitów. Przebywał tam jako brat świecki aż do swej śmierci 11 listopada 1680 roku. Doczesne szczątki fundatora spoczywają w tutejszej kościelnej krypcie.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.