Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Leśne Tropy - Pałka szerokolistna - OP89BS
Owner: gokglowczyce
Founder: baloniarz
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 18 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 18-05-2015
Date created: 18-05-2015
Date published: 18-05-2015
Last modification: 17-03-2023
48x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
17 visitors
44 x rated
Rated as: Excellent
1 x recommended
This cache is recommended by: abigeo
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pałka szerokolistna (rogoża) (Typha latifolia) – szeroko rozpowszechniona na świecie, w Polsce pospolita. Rośnie na brzegach wód stojących i wolno płynących. Tworzy często rozległe, niemal jednogatunkowe szuwary. Jest jedną z najważniejszych roślin jadalnych rosnących w dzikiej przyrodzie. Rośliny tego gatunku dostarczają surowca plecnionkarskiego, wykorzystywane są w bukieciarstwie. Łodyga sztywna, wyrastająca z pełzającego kłącza, do 2,5 metra. Liście zwykle tylko odziomkowe. Na jednym pędzie nadziemnym jest ich od 12 do 15. Owocami są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu w formie puchu, puch rozsiewany jest przez wiatr, często na duże odległości. Na jednym pędzie może znajdować się około 220 tysięcy nasionek. Wszystkie części pałki szerokolistnej są jadalne, a ze względu na rozpowszechnienie i wielkie zasoby tego gatunku, należy ona do najważniejszych roślin pokarmowych możliwych do pozyskania w dzikiej przyrodzie. Ślady obróbki pałki sięgają co najmniej 30000 lat wstecz. Kłącza możliwe do spożycia surowe, po wysuszeniu i po gotowaniu. Są najbogatsze w składniki odżywcze od jesieni do wiosny. W celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu mułu należy kłącza dokładnie umyć. Owoce ze względu na puch były przygotowywane do spożycia przez potrząsanie z żarem. Dzięki temu drobne owoce się prażyły, a puch ulegał spaleniu. Miękkie części liści (dolne części) mogą być spożywane w sałatkach, mogą być sporządzane jak szparagi. Roślina ta odgrywała dużą rolę jako jadalna i znajdująca wielorakie inne zastosowania dla rdzennej ludności Ameryki Północnej. Stąd w literaturze bywa określana jako „bagienny supermarket”. Pałka ta była też ważną rośliną pokarmową dla Kozaków (stąd jedna z angielskich nazw rośliny Cassack asparagus). Tekst na podstawie wikipedi.

Dane taktyczne;

Kesz to mały pojemnik na kordach w tematycznym maskowaniu.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

 

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
rejon poszukiwań
Log entries: Found 48x Not found 0x Note 1x All entries