Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Białostoczek - OP892K
pałace i dworki Podlasia
Właściciel: Psikiszek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 154 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-05-2015
Data utworzenia: 10-05-2015
Data opublikowania: 10-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 10-05-2015
31x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
66 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alsol
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

    Pierwsze wzmianki o istnieniu folwarku w Białostoczku pochodzą z pierwszej połowy XVIIw. i wskazują na to, że istniał on wcześniej. W początkach XVIIw. należał do dóbr Radziwiłłowskich puszczanych w dzierżawę różnym użytkownikom. W wieku XVIII był to jeden z mniej znaczących majątków wchodzących w skład dóbr Branickich. Po śmierci Izabeli Branickiej Białostoczek tak jak i inne dobra Branickich przeszły na własność rodziny Potockich, którzy sprzedali go lub wydzierżawili. Slady założenia folwarku Białostoczek zachowane do dziś pochodzą z okresu drugiej połowy XIXw. i wskazują na to, że w tym okresie został on gruntownie przebudowany, przy czym zmiany w jego układzie wprowadzono również w XXw. z którego pochodzi istniejący do dziś  drewniany dworek i park w Białostoczku.

    W ogólnych zarysach można odtworzyć kompozycje tego terenu z początku XXw. , kiedy to białostoczek należał do Józefa Karpowicza będącego także właścicielem Józefowa, Bogdańca i Stanisławowa oraz z okresu międzywojennego, kiedy majątek ten był własnością Wincentego Malinowskiego (który odkupił go w 1910r. od Józefa Karpowicza).

    Dojazd do dworu i parku stanowiła wówczas droga odchodząca na południe od traktu z Białegostoku do Zabłudowa. Na zachód od tej drogi mieścił się dwór drewniany wzniesiony w 1910r. otoczony sadami, uprawami i fragmentami zieleni o charakterze parkowym. Przez tereny sadów i upraw biegły aleje przecinające sie pod kątem prostym, z których dwie odchodziły od dworu a pozostałe otaczały park po obrzeżach.

    Majątek w Białostoczku ucierpiał znacznie w czasie drugiej wojny światowej (zniszczenie budynków i roślinności) oraz w latach powojennych.

    W latach 50-tych XXw. teren otrzymał gospodarza, przystąpiono bowiem do budowy Państwowego Ośrodka Maszynowego w Białostoczku wycinając przeszkadzające drzewa, stawiając nowe murowane budynki, likwidując pozostałości starej kuźni i obory oraz odgradzając teren ośrodka prefabrykatami betonowymi, przeprowadzając nowe drogi o nawierzchni asfaltowej.

    Po likwidacji Państwowego Ośrodka Maszynowego w 2004r. zarządcą parku w Białostoczku została gmina Zabłudów.

Opis pochodzi z tablicy informacyjnej znajdującej sie w Białostoczku.

  Drewniany dworek stoi do dziś choć przebudowany. Park to raczej zagajnik. Ciekawostką jest murowany budynek po lewej jak się wjeżdżą do POM-u. Z racji swej bryły często brany jest za dwór, natomiast pochodzi z okresu powojennego i był to budynek zakładowy. Obecnie mieści się tam prywatne muzeum, lecz nie miałem okazji do niego zajrzeć.

   Skrzynka to pojemnik na żywność 0,25l. Na pierwszych znalazców czekają certyfikaty. Bardzo proszę o dokładne maskowanie tym co zastaniecie na miejscu i upewnienie się czy nikt was nie obserwuje.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
dworek i blok czyli historia w pigułce
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy