Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LEŚNE TROPY - Aleksander Majkowski - OP891T
Właściciel: gokglowczyce
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 56 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-05-2015
Data utworzenia: 09-05-2015
Data opublikowania: 09-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-03-2016
47x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
12 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baloniarz, bamba
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Aleksander Majkowski (1876 – 1938) – kaszubski pisarz, poeta i dramaturg, przywódca Towarzystwa Młodokaszubów, prezes Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, działacz społeczny, kulturalny, polityczny, doktor medycyny i lekarz. Uczęszczał do gimnazjum w Chojnicach gdzie zetknął się z polską literaturą i historią. 

Został redaktorem „Gazety Gdańskiej” i jej dodatku „Drużba. Pismo dla polskich Kaszubów”. Wydał zbiór poezji kaszubskiej. Od 1908 wydawał w Kościerzynie miesięcznik „Gryf. Pismo dla spraw kaszubskich”. Tworzył też program kulturalno-polityczny i skupiał wokół siebie inteligencję kaszubską. Uczestniczył w wielu działaniach kulturalnych dla popularyzacji regionu Kaszub.
W 1914 został wcielony do armii pruskiej jako lekarz. W tym czasie prowadził pamiętnik, pisał szkice z dziejów Kaszub oraz powieści „Pomorzanie” i „Życie i przygody Remusa” - stała się najgłębszym utworem literatury kaszubskiej. W tym utworze wspomina bliskie regionowi miejscowości: Smołdzino, Cecenowo, Główczyce, Izbicę i wiele innych.

Aleksander Majkowski został zapamiętany jako czołowa postać w ruchu kaszubskim, któremu dał postawy historyczne i intelektualne. Pracował nad pisownią kaszubską, ochroną zabytków i folkloru regionalnego, tworzył społeczne i gospodarcze instytucje kaszubsko-pomorskie, reprezentował też Kaszubów na forum krajowym i słowiańskim. Jego wielostronna działalność objęła całość życia społecznego kaszub i Kaszubów i jest nadal żywa, a postać Majkowskiego upamiętniana szeroko i przy różnych okazjach.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA:

[21/03/2016] Skrzynka edukacyjna wyparowała, podobnie jak choinka. Obecnie drogę do kesza wskaże syczący przyjaciel, którego widać z daleka. Skrzynki szukaj nisko w maskowaniu leśnym

[Skrzynka Edukacyjna, zawierająca różne typy szyszek - zachęcamy do obejrzenia ich i pozostawienia dla kolejnych podróżników. Drogę do skrzynki wskaże choinka, która ułatwi wypatrzenie skrzynki pośród gęstego drzewostanu. Szukamy nisko, w maskowaniu naturalnym.]

Wpisy do logu: znaleziona 47x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy