Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
[Wilda] Poznański Czerwiec [luk24] - OP88LD
pamiętamy
Eigenaar: luksta
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 58 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 25-05-2015
Gemaakt op: 25-04-2015
Gepubliceerd op: 25-05-2015
Laatste verandering: 09-07-2016
30x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
111 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: RoDaJJ
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Wczesnym rankiem 28 czerwca 1956r. w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski wybuchł strajk i przerodził się spontaniczny protest Wielkopolan przeciw władzy. Powodem wybuchu było niedotrzymanie warunków ustalonych przez delegację Ceglarza z przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu Maszynowego i Centralnej Radzie Związków Zawodowych dotyczących dodatkowego opodatkowania przodowników pracy i pracowników akordowych, co pozbawiło parę tysięcy pracowników ponad 11 mln złotych.

Pierwsza faza demonstracji od 6.30 do 10.30 przebiegała w sposób pokojowy. Po południu szef Sztabu Generalnego, gen. Jerzy Bordziłowski, wydał rozkaz komendantowi poznańskiej szkoły pancernej użycia broni przeciw prowokatorom. Władze skierowały do miasta regularne jednostki wojskowe ‒ początkowo 19 Dywizję Pancerną i 10 Dywizję Pancerną, później jeszcze 4 i 5 Dywizję Piechoty. Łącznie skierowano do pacyfikacji miasta 9983 żołnierzy, 359 czołgów, 31 dział pancernych, 36 transporterów opancerzonych[6], 6 dział przeciwlotniczych, 880 samochodów, 68 motocykli i kilka tysięcy sztuk broni. W ciągu kilku godzin walk zużyto 180 tys. sztuk amunicji[1]. Siły te prowadziły walki uliczne z grupami cywilów, uzbrojonych w 250 sztuk broni, w tym 1 rkm z rozbitych posterunków milicji i studiów wojskowych uczelni wyższych oraz butelki z benzyną. Demonstrantom udało się opanować dwa czołgi, z których próbowali ostrzeliwać gmach Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Czołgi te zostały odbite przez podchorążych OSWPiZ. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało w sumie 31 czołgów[1].

W dniu 28 czerwca 1956 ok. godz. 18.30 demonstranci uwolnili więźniów obozu w Mrowinie (Obóz NKWD i UB, m.in. dla polskich więźniów politycznych, istniał od 1945 roku do 28 czerwca 1956 roku).

W toku walk i pacyfikacji miasta zginęło, w zależności od szacunków, 70 osób cywilnych oraz 8 żołnierzy (w tym funkcjonariusze UB i MO) lub 57 osób (w tym 49 cywili i 8 spośród żołnierzy i aparatu bezpieczeństwa), około 600 osób (po obu stronach) zostało rannych.

O wszystkich tych dramatycznych wydarzeniach poza Poznaniem właściwie nic nie wiedziano, gdyż miasto zostało odizolowane od reszty kraju. Tymczasem o godz. 10.00 zebrało się w Warszawie Biuro Polityczne (PZPR). Zatwierdzono treść oficjalnego komunikatu, z którego można było dowiedzieć się, iż sprawcami zajść w Poznaniu była „agentura imperialistyczna i reakcyjne podziemie”, którym „udało się sprowokować zamieszki uliczne”. Biuro Polityczne podjęło decyzję wysłania do stolicy Wielkopolski premiera Cyrankiewicza. Był tam już członek Biura Politycznego KC PZPR Edward Gierek, który później stanął na czele komisji badającej przyczyny, przebieg i charakter wydarzeń w Poznaniu.

Symbolem sprzeciwu wobec władzy stał się Romek Strzałkowski, trzynastoletnia ofiara śmiertelna.

Po zajściach rozpoczęły się aresztowania, brutalne przesłuchania mające dowieść, że inicjatorami byli prowokatorzy z opozycyjnych organizacji i obca agentura. Nie udało się tego jednak udowodnić.


Więcej możesz przeczytać np tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Poznański_Czerwiec

lub odwiedzić Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu

Miejsca powiązane:

Tablica poświęcona ofiarom Czerwca - Pomnik Zajezdnia tramwajowa przy Gajowej - OP42FF

Pomnik z nazwiskami ofiar Czerwca '56 na ul. Kochanowskiego - K.45 Powstańcom Poznańskim - OP4464


O Keszu

Prosty quiz na spostrzegawczość i kojarzenie. Kesz umiejscowiony za pomnikiem z okazji wydarzeń. Współrzędne z czapki. Szczęśliwe końcowe numerki to 3 i 6.

Kesz jest częścią ścieżki, zapisz więc cyferki, będą potrzebne do finału. Osoby, które już wcześniej znalazły skrzynkę i chciałyby cyferki proszę o kontakt.

OpenChecker
Deze cache eigenaar geeft je de kans om de eindcoördinaten te controleren. Doe dit voordat je gaat zoeken!
Statistieken: Pogingen: 144 keer, Hits: 7 keer.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien