Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Piramida - Rożnów / Pyramid - Roznow - OP880J
Egipcjanie na Opolszczyźnie?
Owner: PJ_Team
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 196 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 30-03-2015
Date created: 01-04-2015
Date published: 01-04-2015
Last modification: 26-08-2021
35x Found
7x Not found
0 notes
watchers 7 watchers
92 visitors
20 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Description PL

Piramida w Rożnowie to jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji i równocześnie prawie nieznany zabytek Opolszczyzny. Grobowiec z cegły wznieśli członkowie znamienitego rodu von Ebenów, inicjatorem powstania budowli był prawdopodobnie generał armii pruskiej Carl Adolf August Freiherr von Eben und Brunnen, a projekt wykonał Carl Gotthard Langhans, niemiecki architekt i budowniczy, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus, twórca Bramy Brandenburskiej. Ośmiometrowa piramida ze ściętym szczytem została wzniesiona w II poł. XVIII w. Wybudowano ją z cegły z wejściem ujętym pilastrami, zwieńczonym profilowanym gzymsem. Nad wejściem znajduje się kamienna tumba z mocno zniszczonymi obecnie kartuszami herbowymi. Langhaus zaprojektował jeszcze dwa podobne obiekty: jeden z nich wybudowano we Wrocławiu, został on jednak zniszczony w czasie II wojny światowej, trzecia piramida znajduje się w Lindenau (niedaleko Lipska).

Grobowce w kształcie piramid były efektem panującej w tamtym okresie mody na Egipt i fascynację starożytnością. Arystokraci wierzyli w tajemniczą moc piramid sprawiającą, iż złożone tutaj ciała ulegną mumifikacji.

Niestety spokój grobowca był kilkukrotnie naruszany. W 1945 r. trumny zostały splądrowane przez radzieckich żołnierzy, w późniejszych okresach bezczeszczenia zwłok dopuszczali się także polscy chuligani. Obecnie budynek jest zamknięty, wraz z XVIII-wiecznym drewnianym kościołem Świętego Piotra i Pawła znajduje się na ogrodzonym (ale ogólnodostępnym) terenie.

Skrzynka małego rozmiaru schowana jest w niedalekiej odległości od tytułowej piramidy w dawnym parku dworskim, poza ogrodzeniem wokół kościoła

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 35x Not found 7x Note 0x Picture 4x All entries Gallery