Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pomnik huzarów poległych w I wś. /Boh. Powst. Warszawskiego - OP87QQ
Właściciel: Templi01
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-03-2015
Data utworzenia: 17-03-2015
Data opublikowania: 17-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 04-10-2020
95x znaleziona
6x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
78 odwiedzających
70 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Pierwsza wojna światowa była rzeczywiście pierwszą. Pierwszą wojną toczoną na całym świecie. Pierwszą wojną, w której na taką skalę wykorzystano zdobycze techniki, techniki postępu rewolucji przemysłowej XIX wieku). Pierwszą wojną, która pochłonęła tak wielką ilość ofiar. Pierwszą wojną, w której zginęło tak dużo osób cywilnych.  I tak można byłoby się doszukiwać wielu innych „pierwszych”. Pierwsza wojna była przede wszystkich szokiem dla ludzkości. W wielu wojnach wcześniej wielu ludzi z miejscowości X powoływano do wojska, szli na wojnę. Po wojnie wracali ku uciesze swych bliskich. Tych, którym nie dane było wrócić było niewielu. Jak wybuchła I wojna światowa z miejscowości X powołano wielu ludzi do wojska. Szli, wojna trwała, a oni nie wracali. Mijały kolejne lata. Młodzież z miejscowości X wchodziła w wiek poborowy. Natychmiast byli powoływani do wojska, szli na wojnę i nie wracali. Wracały tylko zawiadomienia, że kolejni z tych którzy poszli już nigdy nie wrócą. Wojna się skończyła. Do miejscowości X powróciło niewielu z tych, którzy na wojnę poszli. Oni nie byli już tymi samymi ludźmi. W wielu niemieckich, belgijskich, francuskich miejscowościach miejscowa ludność fundowała pomniki poświęcone poległym ich bliskim, z tej miejscowości. Stąd oprócz napisu informacyjnego na pomniku były też długie listy z nazwiskami. W jednej tylko bitwie pod Verdun toczonej przez ponad dziesięć miesięcy w 1916 r. zginęło około 700 tys. żołnierzy. Jeżeli na pomniku podawano też miejsce śmierci żołnierza, to na wielu z nich nazwa Verdun powtarzała się.

 

Nie inaczej było na ziemi słupskiej. Praktycznie w każdej miejscowości był pomnik poświęcony żołnierzom niemieckim poległym z tej miejscowości w I wojnie światowej. Były różne – bogatsze i skromniejsze. Tej rejon do zasobnych nie należał, więc w większości budulcem było to, co w okolicy można było beznakładowo pozyskać – kamienie. Pomniki te były otaczane należnym szacunkiem i pielęgnowane. Stawiano je przeważnie obok kościołów, na cmentarzach lub przy obiektach sportowych.

 

Po drugiej wojnie były to już tylko pomniki pozostałe po Niemcach. Nienawiść pomiędzy obu narodami, narosła w kolejnej wojnie światowej, przeniosła się też na te monumenty. Generalnie to co pozostało dzisiaj możemy zmieścić w trzech kategoriach:

 

Niektórych śladów ich pierwotnego przeznaczenia nie zatarto.

 

Zapraszamy do spaceru szlakiem wybranych pomników Słupska i okolic.

 

POMNIK

 Pomnik  huzarów poległych w I wojnie światowej

Stacjonujący w Słupsku od lat 5. Pułk Huzarów też wziął udział w I wojnie światowej. Słupscy huzarzy ginęli na froncie wschodnim i zachodnim. Razem 960 poległych. Okazały pomnik uroczyście odsłonięto w Słupsku 16 grudnia 1925 r. Fundatorami byli huzarzy służący wówczas w słupskim pułku. Oprócz huzarów z 5. Pułku pomnik poświęcono również huzarom 1. Rezerwowego Pułku Huzarów. Autorem rzeźby był Franz Dorrenbach.

(Źródło: W. Machura, Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego. Słupsk 2011, s. 54).

 

Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego

Po II wojnie światowej pomnik został zniszczony, a jego fundament wykorzystano do postawienia nowego upamiętnienia poległych.

Tak powstał pierwszy w Polsce, do niedawna jeszcze jedyny (sic!) Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego. Dlaczego właśnie w Słupsku? Proste - gdyż tu po wojnie osiedliło się wielu warszawiaków.

Między innymi mieszkał w grodzie nad Słupią i czynnie uczestniczył w życiu miasta Michał Issajewicz, pseudonim „Miś”, żołnierz AK, uczestnik zamachu na szefa Policji i SS Dystryktu Warszawskiego Generalnego Gubernatorstwa, SS-Brigadeführefa Franza Kutscherę. On właśnie był kierowcą samochodu, który zajechał drogę i zderzył się z samochodem Kutschery, a następnie kilkoma strzałami dobił rannego oprawcę Warszawy.

Nie był to jedyny akowiec w Słupsku.

Odsłonięcie pierwszej wersji pomnika miało miejsce 15 września 1945 r. (sic!). Druga wersja ujrzała światło dzienne dokładnie rok później, 15 września 1946 r. Projekt wykonał Jan Małeta, a wykonanie monumentu powierzono Stanisławowi Wąsowiczowi i Stanisławowi Kołodziejskiemu.

Jak wygląda dzisiaj – zapraszam do obejrzenia. 

 

SKRZYNKA

Jest ukryta w pobliżu pomnika. Namiar wskazany obok. Tam jej nie ma. Trzeba szukać w pobliżu pomnika. NIE KOPAĆ!!! Magnetyk pod tabliczką.

 

PAMIĘTAJ O SPISANIU KODU Z DZIENNIKA. BĘDZIE POTRZEBNY DO SKRZYNKI FINAŁOWEJ.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Pomnik Huzarów
Pomnik Powstańców Warszawskich