Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Liczba PI - OP87MX
w drogę z pi
Właściciel: agnostos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 141 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-03-2015
Data utworzenia: 14-03-2015
Data opublikowania: 14-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 11-08-2019
20x znaleziona
0x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 0 obserwatorów
48 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

            Przyjęło się uznawać dzień 14 marca za święto liczby pi, czyli liczby wyrażającej stosunek obwodu koła do jego średnicy w geometrii euklidesowej. W innych geometriach ten stosunek jest inny, albo w ogóle nie istnieje, bo koła są np. „kanciaste”.

Od imienia holenderskiego matematyka Ludolpha van Ceulena, który na przełomie XVI i XVII wieku obliczył jej dziesiętne rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku nazwano ją ……………. (część hasła do skrzynki, ale w polskiej transkrypcji i małymi literami).

   

            Warto dodać, że nie tylko pozwala obliczyć obwód okręgu i pole koła, ale występuje w podstawowych równaniach dwóch fundamentalnych teorii fizycznych opisujących rzeczywistość w mikro i makroskali: w zasadzie nieoznaczoności Wernera Heisenberga – podstawowym założeniu mechaniki kwantowej i w równaniu Alberta Einsteina – wyjściowym równaniu ogólnej teorii względności. Także ponoć najpięknieszy wzór matematyczny Leonarda Eulera (e exp iπ = - 1) przy pomocy liczby pi wiąże liczby rzeczywiste z urojonymi.

Współrzędne wskazują wjazd do parkingu przy szosie z Chojnic do Kornego na odcinku Męcikał - Żabno, w miejscu biegnie także linia kolejowa (oznakowany przejazd kolejowy) i ścieżka rowerowa "Kaszubskiej Marszruty". Kół, w których liczba pi się "urzeczywistnia można zobaczyć tu sporo i często. Dlatego proszę uważać na ruch kołowy, bo w poszukiwaniu skrzynki trzeba z parkingu przez ścieżkę rowerową, szosę i tory dostać się do słupa starej linii telegraficznej o numerze 2047. Po drodze należy policzyć sumę kątów w znaku "Stop" wyrażając ją w mierze łukowej (radianach) i dopisać do hasła bez spacji przy użyciu polskich słów też małymi literami.