Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
WWK: Dworzec Marchijski - OP87KZ
Niederschlesisch-Märkischer Bahnhof | Wrocławski Węzeł Kolejowy - Stacja (30)
Właściciel: xytras
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-03-2015
Data utworzenia: 12-03-2015
Data opublikowania: 13-03-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 02-06-2020
132x znaleziona
5x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
122 odwiedzających
96 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AgataKK, areckis, atris, bamba, crazy_baby, Driver, GFS, Miki., mziolko, p_nowik, Phoebe, powder-phun, Pozieduwac, Serengeti, Tris, unkas, wiolinka, yurras
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  


WWK: Dworzec Dolnośląsko-Marchijski

 

Skrzynka jest częścią geościeżki - Wrocławski Węzeł Kolejowy: KLIK

Mapa: KLIK - skrzynka dotyczy stacji oznaczonej jako nr 30 na mapie


Dworzec Marchijski - Dworzec Marchijski wybudowany został przez Towarzystwo Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej (niem. Niederschlesisch-Märkische Eisenbahn). Otwarcie nastąpiło 18 października 1844. Projektantem dworca był architekt Julius Manger. Rozpoczynająca się na dworcu kolej łączyła Dolny Śląsk (Wrocław, Legnicę, Węgliniec, Lubsko i Gubin) z Berlinem] (Marchia Brandenburska), a od 1 września 1847 dodatkowym 28-kilometrowym łącznikiem także ze Zgorzelcem.

na zdjęciu: archiwalne zdjęcie budynku stacji z lat 1880-1900.

 

Pod względem architektonicznym Dworzec Marchijski był obiektem wzniesionym w stylu neorenesansowej willi włoskiej, z dwoma historyzującymi wieżami i przylegającymi do nich budynkami dworcowym. Pomiędzy wieżami rozpięta była trójnawowa hala mieszcząca dwa perony, pośrodku hali przebiegały dwa tory. Łuk nad środkową nawą ozdobiony był od strony miasta dwiema wieżyczkami i umieszczonym centralnie zegarem. Projektantem dworca był architekt Julius Manger. Wkrótce po otwarciu Dworca Marchijskiego wybudowano tory łączące go z odległym o ok. 3 km Dworcem Górnośląskim. Jako ciekawostkę można podać fakt, że wagony miedzy dworcami przetaczano przez pierwsze lata przy pomocy koni. Połączenie z Dworcem Górnośląskim, a potem z Dworcem Głównym sprawiło, że spadła liczba podróżnych korzystających z Marchijskiego. Również Dworzec Prawobrzeżny zaczął tracić swoje znaczenie i w 1903 r. został ostatecznie wchłonięty przez Dworzec Marchijski.

na zdjęciu: Dworzec Marchijski z dziejów sztuki śląskiej z 1978r.

 

Od 1904 r., po rozbudowie o cztery perony, Dworzec Główny zdominował ruch kolejowy w lewobrzeżnej części Wrocławia, co doprowadziło do jeszcze większej marginalizacji Dworca Marchijskiego i Świebodzkiego. W 1908 r. z Dworca Marchijskiego odjeżdżały już tylko pociągi podmiejskie do Leśnicy znajdującej się w wtedy poza granicami miasta. Rok później ruch pasażerski w tym rejonie przejął całkowicie Dworzec Świebodzki, a Dworzec Marchijski stał się stacją przeładunkowo - towarową i zmienił nazwę na Dworzec Towarowy Zachód (niem.Güter-Bahnhof-West). Na przełomie lat 20. i 30. rozebrano południowe skrzydło dworca i halę. Ruch kolejowy był coraz mniejszy, ale zamarł zupełnie dopiero w latach 50. XX wieku. Wtedy wykorzystano pozostałości po pięknym niegdyś Dworcu Marchijskim, do wywożenia gruzu ze zrujnowanego po II wojnie Wrocławia. Stąd też do Warszawy odjeżdżały transporty pochodzących z rozbiórek cegieł. Dworzec funkcjonował wówczas jako Dworzec Zachodni. 

źródła tekstów i zdjęć: *wikipedia.org *dolny-slask.org *wroclawzwyboru.blox.pl

 Hall of Fame: FTF: snieeegu STF: Lumen, straznik TTF: MPK_TEAM

 

Kesz:

Skrzynka wielkości mikro ukryła się dla Was na podanych współrzędnych. Podjęcie keszyka za dnia może być dość trudne ale nie jest niemożliwe. Budynek jest opuszczony i miejsce nie należy do najczystszych, miejcie to na uwadze. Keszyk pomieścił niewiele logbooka, zabierzcie długopisy ze sobą i pęsetę tak na wszelki wypadek. Uwaga na ciecia z pobliskiego parkingu strzeżonego, potrafi zaskoczyć i być nieprzyjemny, uważajcie zatem by nie spalić. Zapraszam do poszukiwań. Powodzenia!

Obrazki/zdjęcia
widok z zachodu na sekcję manewrową
zdjęcie archiwalne dworca