Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Hangar - OP874W
Właściciel: Renifer59
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 32 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 17-02-2015
Data utworzenia: 17-02-2015
Data opublikowania: 17-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 07-02-2017
42x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
3 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Prawie 100 lat temu tereny obecnych ulic Grottgera, Koszalińskiej i Braci Gierymskich znajdowały się poza granicami miasta Słupska, wówczas nazywanego po niemiecku Stolp. Płaskie, porośnięte trawą. Idealne miejsce na lotnisko. A wówczas takich terenów szukano. Lotnictwo rozwijało się gwałtownie. W 1903 r. miał miejsce pierwszy lot samolotem, trwał kilkanaście sekund. W czasie pierwszej wojny światowej samoloty latały już szybko, strzelały do siebie, bombardowały. W związku ze zbliżającą się wojną cesarska niemiecka Fliegtruppen potrzebowała lotnisk. Wybudowano je między innymi w Słupsku jako Stolp-West (Słupsk-Zachód). Znalazło się na terenie przy dzisiejszych ulicach Grottgera i Koszalińskiej. Składało się z pasa startowanego, kilku hangarów oraz zaplecza administracyjno-technicznego. Po zakończeniu wojny Niemcom nie wolno było posiadać lotnictwa wojskowego. W związku z tym nakazano również zlikwidować lotniska i zburzyć całą związaną z nimi infrastrukturę. Dotyczyło to także lotniska wojskowego w Słupsku. Ocalał tylko jeden budynek w kształcie litery „U”. Budynek ten istnieje do dnia dzisiejszego. Służy jako budynek mieszkalny.

Lotnisko cywilne w tym samym miejscu uruchomiono w 1920 r. Stanowiło idealne miejsce do międzylądowań na trasie Niemcy-Prusy Wschodnie. We wnęce budynku „U” wybudowano nowy hangar zdolny pomieścić 6 samolotów. W latach trzydziestych ruch lotniczy był już tak duży, że lotnisko okazało się za małe. Zbudowano nowe w podsłupskim Redzikowie. Stolp-West zmieniło funkcję na lotnisko sportowe. Przed drugą wojną światową lotnisko powróciło do swojej roli militarnej.

Po zakończeniu wojny lotnisko przy ul. Grottgera służyło Słupskiemu Aeroklubowi. Pod koniec lat sześćdziesiątych w związku z budową w tym miejscu Północnych Zakładów Przemysłu Skórzanego „Alka” zapadła decyzja o przeniesieniu lotniska aeroklubowego do podsłupskiej Krępy (jest tam do dnia dzisiejszego).

Opuszczony hangar przebudowano i w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych służył jako hala sportowa. Była ona wykorzystywana przez pierwszoligowe siatkarki Czarnych Słupsk. Był to złoty okres słupskiej siatkówki. Wówczas Słupsk nazywano stolicą kobiecej siatkówki. Zdobycie pięciu tytułów mistrzów Polski, czterech tytułów wicemistrzów i zajęcie cztery razy trzeciego miejsca w mistrzostwach Polski w pełni upoważniało do nadania takiego tytułu. Hala Grottgera była niemym świadkiem tych sukcesów słupskich siatkarek.

Po 1992 r. właścicielem hali zostało miasto. Na tym kończą się złote lata hali. Od tamtej pory niszczeje. Szkoda. Trzeba pamiętać, że jest to zabytek (ale nie wpisany do rejestru zabytków) na skalę europejską. Nikt nie ma pomysłu, a ja tak sobie myślę, że skoro jest to były hangar lotniczy, to może zrobić tam stałą wystawę słupskiego lotnictwa. Lotniska były w Jezierzycach, Redzikowie i w Słupsku, a muzeum lotnictwa nie ma w żadnej z tych miejscowości.

 

Skrzynka to mały magnetyk znajduje się blisko głównych drzwi wejściowych

 

Obrazki/zdjęcia
Hangar
wnętrze hangaru
spoiler 1
spoiler 2
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy