Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grudziądzka Sahara CWKaw - OP872X
Właściciel: matooh
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 20 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 13-02-2015
Data utworzenia: 13-02-2015
Data opublikowania: 13-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 09-04-2019
55x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
31 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

15 sierpnia 1920 roku powołano w Grudziądzu Centralną Szkołę Jazdy.Szkoła ta przeszła do historii pod nazwą Centrum Wyszkolenia Kawalerii, chociaż nie była to jej jedyna nazwa. Do 1923 rokubyła Centralną Szkołą Jazdy, od 1923 do 1925 roku Centralną Szkołą Kawalerii, od1925 do 1928 był to Obóz Szkolny Kawaleriii od 1928 do września 1939 roku przyjęła ostatecznie nazwę Centrum Wyszkolenia Kawalerii (wskrócie CWKaw). Grudziądzkie Centrum Wyszkolenia Kawalerii należało do największych tego typu szkół w Europie.

Świeci jak na niebie gwiazdy,
Podchorążych Szwadron Jazdy.
Lance do boju, szable w dłoń,
Bolszewika goń, goń, goń.

Tak właśnie brzemiała jedna z przyśpiewek Centrum, zwanych żurawiejkami. Szkoła Podchorążych Kawalerii miała swoją: „Świecą jak na niebie gwiazdy, siodła podchorążych jazdy”. Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii rymowała: „Elegancki i stylowy, podchorąży rezerwowy”, a 18 Pułk Ułanów Pomorskich: „Pełen manier ładnych dworskich, osiemnasty pułk pomorski”

Do końca istnienia Szkoły tj. do września 1939 roku odbyło się siedemnaście promocji oficerskich dla 1061 podporuczników służby stałej kawalerii. Przyjeżdżali tu słuchacze z USA, Szwecji, Węgier, Łotwy i Estnii w celu doszkalania się. Do tradycji Szkoły należały także „lokaty”, swoista punktacja wyników nauki i szkolenia. Prymus rocznika (z I lokatą) podczas promocji oficerskiej otrzymywał z rąk promującego tzw. Złotą Szablę Prezydenta, a jego nazwisko wyryte było na marmurowej tablicy znajdującej się od 1926 roku w budynku komendy CWKaw. Niestety, tablica ta po wojnie zaginęła. "Wychowankowie tej szkoły zgodnie z żołnierską przysięgą poświęcili swe siłyi życie na wszystkich frontach walki w latach 1939 – 1945" Kawalerzyści wrócili do Grudziądza po 50 latach. 10 września 1989 roku do swojego Grudziądza przyjechało z całego świata prawie 200 oficerów polskiej kawalerii, absolwentów przedwojennego Centrum.

Szkoła kawaleryjska posiadała własny, rozległy plac do ćwiczeń, mieszczący się na terenie zajmowanym dziś przez Galerię Grudziądzką przy ul. Konarskiego. Ze względu na piaszczyste podłoże oraz całkowity brak drzew, miejsce to któregoś upalnego lata zyskało nazwę „Sahara”. Skrzynka mikrus umieszczona w miejscu z widokiem na pozostały aktualnie teren ćwiczeń wojskowych. Jeżeli będziecie mieli szczęście to zobaczycie wojaków w akcji:)Nie polecam jednak robić zdjęć, gdyż jest to aktywny teren wojskowy i różnie może się to skończyć w przypadku przyłapania. Proszę o zabranie czegoś do pisania.

 

Flag Counter