Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
#06 Wieża Marszałkowska - OP86TF
Eigenaar: erykradek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 99 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 27-01-2015
Gemaakt op: 27-01-2015
Gepubliceerd op: 27-01-2015
Laatste verandering: 20-05-2019
139x Gevonden
4x Niet gevonden
14 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
83 x Bekeken
92 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: k.mil
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Okrągła - obecnie nie istniejąca jedna z wież i baszt wchodzących w skład murów miejskich Warszawy, najwyższa z wież tworzących system obronny Starej Warszawy, usytuowana w północno-wschodniej części murów. Wieża powstała jako jeden z ostatnich elementów pierwszej, najstarszej linii murów Warszawy, wzniesiona po 1379 roku, u zbiegu ulic Krzywe Koło i Brzozowej. Pierwotnie nazywana Wieżą Okrągłą i flankowała ona ostatni odcinek podwójnego pierścienia murów miejskich kończący się na Wieży Białej (dalej do zamku był tylko jeden ciąg murów). W 1591 roku w sąsiedztwie wieży powstał drewniany budynek szpitala św. Łazarza wraz z kaplicą u zbiegu ulic Brzozowej i Mostowej, od XVII wieku murowany. Od 1627 roku wieża zmieniła nazwę na Marszałkowska, mieściła Więzienie na Dekretowanych Sądem Marszałkowskim. Po 1808 roku wieża została ostatecznie rozebrana. Po II wojnie światowej w czasie rekonstrukcji warszawskiego Starego Miasta postanowiono uwidocznić zarys murów miejskich, w XIX wieku zasłonięty przez kamienice. W wyniku tych prac powstała rekonstrukcja dolnych partii wieży, którą wykorzystano jako dodatkowe wejście na Starówkę od strony ulicy Brzozowej, budując przy jej ścianie zakręcone spiralnie schodki. Do końca XX wieku w pomieszczeniu w przyziemiu wieży znajdował się sklep z pamiątkami. Na kamiennej przyporze Baszty Marszałkowskiej po renowacji rzeźby w lipcu 1972 roku stanął pomnik warszawskiej syrenki dłuta Konstantego Hegla. W 1990 roku zapadła decyzja o przeniesienie jej na Rynek Starego Miasta i stało się to w roku 1998.


 

O keszu:

Kordy wskazują wieżę. Mikrus tuż obok.

 

UWAGA!!!  W tej skrzynce może się znajdować literko-cyferka niezbędna do odszukania finału. Nie zapomnij jej spisać!!

 

Zachowaj szczególną ostrożność. Proszę nie spal miejscówki!!!

 

Edit 31/01.2015 - zamieszczam zdjęcie "materiałów pomocniczych", które - dziwnym trafem - pojawiły się zaraz po tym, jak Fotoimpresje wspomniał o zabraniu pod kesza taboretu - przypadek? ;)

Extra waypoints
WP nummer Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Turysta zwiedzający warszawską Starówkę spotka na swojej trasie niezwykłą rzeźbę na murach miejskich zlokalizowaną przy ulicy Brzozowej. Mieszcząca się poniżej tarasu widokowego przy Wieży Marszałkowskiej rzeźba kobiety i mężczyzny nazywana jest pomnikiem Warsa i Sawy, legendarnych założycieli miasta lub pary powstańców, o czym świadczyć ma znajdujący się na niej symbol "Polski Walczącej". Kontrowersyjna rzeźba jest dziełem Janiny Mireckiej.

W pobliżu, u stóp murów miejskich, zobaczyć można plenerową wystawę rzeźb.
Interessante plek --- Tu stał powstały w 1591 roku z inicjatywy Piotra Skargi Szpital św. Łazarza był przeznaczony dla ubogich i trędowatych. Był to szpital w średniowiecznym tego słowa rozumieniu, a więc bardziej przytułek dla pielgrzymów, bezdomnych i chorych niż miejsce leczenia chorych. Jak każdy szpital w tamtych czasach, znajdował się poza murami miasta. Dopiero w latach 80. XVIII wieku szpital św. Łazarza zaczął służyć wyłącznie chorym stając się ośrodkiem specjalistycznym chorób wenerycznych i rakowatych.
Afbeeldingen
Wieża Marszałkowska i Syrenka
Wieża Marszałkowska obecnie
Akwarela Vogla przedstawiająca szpital św. Łazarza. W tle Wieża Marszałkowska
"materiały pomocnicze" wg Fotoimpresje