Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz w Zimowiskach - OP86LE
Właściciel: Gmina Słupsk
Założyciel: Klucken
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 27 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 04-02-2015
Data utworzenia: 11-01-2015
Data opublikowania: 04-02-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-02-2015
35x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
35 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwszy cmentarz znajdował się na terenie przykościelnym. Tu jeszcze w latach 30 XX w. znajdowały się mogiły i krzyże nagrobne. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy kamienne podstawy, na których były osadzone krzyże żeliwne.

W XIX w. założono nowy cmentarz. Teren grzebalny otoczono świerkami, a od strony północno-zachodniej, w połowie długości granicy znajdowała się brama, której filary wykonano z czerwonej cegły. Obok miejsca posadowienia bramy zachował się tylko jeden świerk z dawnej granicy wytyczającej teren cmentarza. Zmarłych grzebano głową w kierunku południowo-wschodnim. W części północno-zachodniej znajdowały się kwatery dziecięce. Na skraju południowo-wschodnim znajdowała się kwatera rodziny von Uckermann - ostatnich właścicieli Winershagen A (Zimowiska). Nagrobek z grobowca został przeniesiony do Ustki i stoi do dzisiaj przed kościołem p.w. Najświętszego Zbawiciela. Po 1945 r. zmarłych narodowości niemieckiej grzebano w części północno-wschodniej. Ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się w 1951 r. Powojenne nagrobki były wykonane z drewna i były wzorowane na kamiennych nagrobkach przedstawiających ścięty pień drzewa. Tablice z ręcznie wyrytymi inskrypcjami były montowane po skosie na ściętych pniach. Na skraju południowo-wschodnim cmentarza pochowano dwóch żołnierzy radzieckich.

Miejsce spoczynku przedwojennych mieszkańców wsi jest zdewastowane. Wszelkie elementy metalowe zostały wyrwane i wywiezione na złom. Nagrobki lub elementy nagrobne nadające się do powtórnego użycia zostały wywiezione. Występują również ślady profanacji grobów. Wiosną 2010 r. trzej mieszkańcy Zimowisk oczyścili cmentarz odsłaniając wiele elementów nagrobnych. Dzięki ich pracy cmentarz dawnych mieszkańców ponownie został wpisany w krajobraz wsi.

 

Kesz: mały pojemnik tuż poza terenem cmentarza. Na współrzędnych znajdź krzyż bez napisów i największe drzewo na terenie cmentarza. Na osi pomiędzy nimi znajdują się dwa słupki drewniane. Krzyż patrzy na właściwy.