Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Zbyszycach - OP864N
Skrytka zawiera logbook, ołówek i kilka fantów na wymianę.
Właściciel: Luk&Kat
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 265 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-09-2014
Data utworzenia: 24-11-2014
Data opublikowania: 24-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 01-12-2014
8x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 4 obserwatorów
19 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: pelsta, sajmon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół parafialny w Zbyszycach jest jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce, zachowanych w niezmienionym stanie od czasów budowy. Konsekrowany był w roku 1447 przez słynnego kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, jednego z najbliższych doradców Władysława Jagiełły. Kardynał Oleśnicki m.in. brał czynny udział w naradzie wojennej, którą król Władysław Jagiełło przed rokiem 1410 przeprowadził na sądeckim zamku. Niektórzy historycy podają, że sukces bitwy pod Grunwaldem był owocem także przemyślanych pomysłów Oleśnickiego. Zanim jednak w Zbyszycach powstała świątynia murowana, od roku 1242 stał tutaj kościółek gotycki, drewniany. Zasadnicza bryła i wygląd kościoła murowanego nie uległa zmianie, w XVII wieku dobudowano do frontu świątyni drewnianą barokową wieżę z barokowym metalowym hełmem. Wieża nie zachowała się do dnia dzisiejszego, ponieważ wielki pożar kościoła w roku 2003 strawił ją całkowicie. Wraz z wieżą spłonął drewniany dach świątyni i tym samym bezpowrotnie zatracone zostały polichromie znajdujące się na sklepieniu wewnątrz kościoła. Kościół jednonawowy, oszkarpowany dziesięcioma szkarpami. - Na zachodniej ścianie znajduje się wejście główne ozdobione bogatym gotyckim portalem profilowanym, wzbogaconym "nasami" z nadprożem - Zachodnia ściana kościoła posiada dobrze zachowane otwory strzelnicze. Rzadko dziś spotykane otwory strzelnicze w kościołach, świadczą tutaj o obronnym charakterze gotyckiej świątyni. - Na ścianie północnej znajduje się ostrołuczasty, kamienny gotycki portal wejściowy z herbem "Niesioba" - Ściana południowa świątyni posiada dwa okna. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dwór klasycystyczny, Zachowany dzisiaj zespół dworski składa się z zabudowań - dawnej kuchni dworskiej i parku, w którym znajduje się malownicza jesionowa aleja, a także rzadko spotykane odmiany sosny. Park otoczony jest częściowo kamiennym murem. W kierunku kościoła, od dworu przez park prowadzi ścieżka, aż do barokowej bramy w murze. Było to niegdyś przejście łączące dwór ze świątynią. Przy bramie zachowała się kamienna kropielnica. Dziś dworem opiekuje się Dom Pomocy Społecznej w Zbyszycach

Ciekawostka: W roku 2000 Zbyszyce stały się miejscem, gdzie kręcono większość scen do filmu "Edges od the Lord" (Boże skrawki). Do wsi przyjechali wówczas Willem Dafoe (nominowany do Oskara za główną rolę w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa"), Haley Joel Osment (nominowany do Oskara za główną rolę w "Szóstym zmyśle"), Ola Frycz, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Foremniak, Andrzej Grabowski, Krystyna Feldman i inni.

źródło: http://zbyszyce.w.interia.pl/church.html

Skrytka zawiera logbook, ołówek i kilka fantów na wymianę. Przy podejmowaniu kesza należy zachować szczególną ostrożność i dyskrecję ponieważ kręcą się tam podopieczni pobliskiego Domu Pomocy Społecznej co w połączeniu z krwiożerczymi komarami zwiększa trudność zadania.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
spoiler
Ściana zachodnia
Ściana północna