Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Oblężenie - letterbox - OP860Y
Zostań Janem II Szalonym i podbij klasztor!
Właściciel: kitomasz
Założyciel: edusilesia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 101 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-11-2014
Data utworzenia: 15-11-2014
Data opublikowania: 15-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2018
21x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
28 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Driver, krogulec, legowojtas, norbinorek, plus_Amelka, reddox, uhuhu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Letterbox  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

UWAGA!!! Pamiątkowa pieczątka, kredki i logbook nie są na wymianę!

Skrytka to mały pojemnik zawierający pamiątkową pieczątkę, kredki, logbook oraz drobne przedmioty na wymianę i trzy certyfikaty dla pierwszych znalazców oraz 20 dla kolejnych! W logbooku wpisz datę i przybij swoją pieczątkę. Jeśli jej nie posiadasz to skorzystaj z kredek i narysuj coś fajnego, podpisując dzieło swoim nickiem.

Rzeczownik „oblężenie” od wieków nieustannie związany jest z losami lubiąskiego klasztoru. Cystersi wielokrotnie byli oblegani i podbijani przez wrogie siły. W czasie wojen husyckich klasztor i kościoły spalono. W czasie konfliktu pomiędzy polskimi i niemieckimi zakonnikami, Jan II Szalony wygnał ich i zajął obiekt, wykorzystując go jako siedzibę w czasie polowań. Kolejny upadek klasztoru nastąpił w okresie Reformacji. Podczas wojny trzydziestoletniej zrabowano m.in. bibliotekę i archiwum. Ostateczny koniec klasztoru cystersów nastąpił, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich, tereny te zdobyli Prusacy. Po siedemdziesięciu latach ich rządów, król pruski w 1810 roku skasował zakon cystersów, przywłaszczając sobie jego dobra. Zniszczono wówczas sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital. Zdobywając letterboxa „Oblężenie”, poczuj się Janem II Szalonym i sprawdź jak trudnym zadaniem było zdobycie klasztoru i wygnanie mieszkających tam cystersów.

Jan II Szalony znany był powszechnie z awanturniczego trybu życia i bezwzględnych, niemal psychopatycznych reakcji. Całe jego życie było typowe dla książąt okresu rozdrobnienia dzielnicowego na Śląsku, gdzie spory, kłótnie i wzajemne rodzinne wojny Piastów były na porządku dziennym.

Awanturnicza osobowość księcia wkrótce stała się znana także w Lubiążu. Wykorzystując konflikt pomiędzy polskimi i niemieckimi zakonnikami, już w 1492 r. najechał wraz z trójką swoich zięciów klasztor w Lubiążu. Wszystkich mnichów cysterskich wygnał, a z klasztoru uczynił siedzibę na czas polowań, a z czasem stałą rezydencję. Notoryczne spory z mnichami lubiąskimi doprowadziły do ogłoszenia na drzwiach kościoła św. Wawrzyńca w Wołowie ekskomuniki Jana Szalonego. Klątwa rzucona na księcia przez opata lubiąskiego, Andrzeja, doprowadziła do ugody 22 stycznia 1501 r., na mocy której mnisi powrócili do Lubiąża z kilkuletniego wygnania we Wrocławiu.

Wskazówka

Stań w miejscu, do którego prowadzą współrzędne. Następnie udaj się w kierunku południowo-zachodnim, odszukując obiekty z fotografii nr 1 i 2. Podążaj nadal w tym samym kierunki i wypatruj obiektów z fotografii nr 3 i 4, a następnie po lewej stronie w lekkim oddaleniu od szlaku oblężenia odnajdź obiekt z fotografii nr 5. Po czym po prawej stronie wypatruj obiektu z fotografii nr 6. Od tego miejsca podążaj w kierunku północno-zachodnim, mijając po lewej stronie obiekt z fotografii nr 7. Podążając w tym samym kierunku zlokalizuj po lewej stronie obiekt z fotografii nr 8, a kilka metrów dalej, obiekt z fotografii nr 9. Trzymając się tego samego kierunku znajdź po prawej stronie obiekt z fotografii nr 10, a kilkanaście metrów dalej po lewej stronie obiekt z fotografii nr 11. Podążaj wciąż w tym samym kierunku i odnajdź po lewej stronie obiekt z fotografii nr 12. Następnie udaj się w kierunku wschodnim i wypatruj obiektu z fotografii nr 13, a następnie nr 14. Podążaj nadal w tym samym kierunku i odnajdź obiekt z fotografii nr 15, będący miejscem ukrycia skrytki.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Fotografia nr 1
Fotografia nr 2
Fotografia nr 3
Fotografia nr 4
Fotografia nr 5
Fotografia nr 6
Fotografia nr 7
Fotografia nr 8
Fotografia nr 9
Fotografia nr 10
Fotografia nr 11
Fotografia nr 12
Fotografia nr 13
Fotografia nr 14
Fotografia nr 15