Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
WWK: Wrocław Świebodzki - OP860S
Freiburger Bahnhof | Wrocławski Węzeł Kolejowy - Stacja (20)
Owner: xytras
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 117 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 16-11-2014
Date created: 15-11-2014
Date published: 16-11-2014
Last modification: 03-02-2024
181x Found
4x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
125 visitors
124 x rated
Rated as: Excellent
31 x recommended
This cache is recommended by: aglo993, Ala K, antonio, crazy_baby, Driver, GFS, granadian, j_janus, Kemoczi, Kocina, Kopytkowa, lupi, martuś, mixen6, niemen, Opona Tramwajowa, parog, powder-phun, Pyśka, Qbacki, r00t7, railman, reddox, rubin, Sasameyuki, snieeegu, snp, straznik, Wieszczu, wiolinka, Zawsze25
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  


WWK: Wrocław Świebodzki

 

Skrzynka jest częścią geościeżki - Wrocławski Węzeł Kolejowy: KLIK

Mapa: KLIK - skrzynka dotyczy stacji oznaczonej jako nr 20 na mapie 


Dworzec Świebodzki - wybudowany w 1842 roku w stylu późnoklasycystycznym według projektu inż. Cochiusa, został gruntownie przebudowany i rozbudowany w latach 1868-74 przez architektów berlińskich – W. Kyllmana i A. Heydena, zwycięzców rozpisanego w tym celu konkursu.

Autorem przebudowy fasady i wystroju wnętrz był Karl Lüdecke. Z niewyróżniającego się kompleksu parterowych i dwukondygnacyjnych budynków przekształcił się Dworzec Świebodzki w elegancki gmach nawiązujący w swej formie do włoskiego renesansu w klimacie Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu.

Od 1853 roku z Dworca Świebodzkiego kursowały już pociągi do Wałbrzycha, po 1867 – do Jeleniej Góry. Towarzystwo Kolei Żelaznej Wrocławsko-Świdnicko-Świebodzickiej, będące właścicielem linii Wrocław-Świebodzice, w 1856 roku wybudowało tory łączące tę linię węzłem w Jaworzynie Śląskiej z linią Kolei Dolnośląsko-Marchijskiej (Wrocław-Berlin) z węzłem w Legnicy. W ten sposób powstawała „Nadodrzanka” czyli linia nadodrzańska (nr 273), która docelowo miała łączyć Wrocław ze Szczecinem.

Pierwotnie linia zaczynała się w Legnicy, dopiero w 1874 połączono ją z Wrocławiem, a 15 maja 1877 roku oddano do użytku ostatni odcinek tej linii – docierający do Stettin-Breslauer Bahnhof (Dworca Wrocławskiego w Szczecinie), który początkowo nazywał się Stettin-Breslau-Freiburger Bahnhof.

 

na zdjęciu: Dworzec Świebodzki i widoczny po prawej Dworzec Marchijski

 

Powojenne lata Dworca Świebodzkiego, to jego stopniowy upadek funkcjonalny i estetyczny. Całkowite wstrzymanie ruchu pociągów nastąpiło w roku 1990. W budynkach dworcowych ulokowały się rozmaite instytucje – od klubu nocnego w holu, poprzez targowisko na peronach i torowisku, banki, szkoły, biura i sklepy w pomieszczeniach administracyjnych, aż po małą scenę Teatru Polskiego (Scena na Świebodzkim) w zachodnim skrzydle.

na zdjęciu: fasada widziana z góry w obecnych czasach

 

Niszczejący zespół budynków dworcowych i zdegradowana okolica (szczególnie na południowy-zachód od dworca) nie zachęcają do spacerów w tym rejonie. Na okolicznych terenach kolejowych funkcjonują obecnie składy węgla, punkty skupu, w licznych magazynach różnego rodzaju hurtownie, składy materiałów i targowiska niedzielne (np. giełda elektroniczna). Większość torów została już dawno rozebrana, a dla ruchu towarowego wykorzystywanych jest zaledwie kilka bocznic.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu, ale żeby nie zapeszać odsyłam Was do linka: KLIK

źródła tekstów i zdjęć: *wikipedia.org *tuwroclaw.com *fotopolska.eu *gazetawroclawska.pl *dolny-slask.org.pl

 Hall of Fame: FTF: j_janus STF: Ala Ł; lupi TTF: straznik

 

Kesz:

Skrzynka znajduje się na kordach i zawiera jak zwykle jedynie logbook, zatem weź pisadło ze sobą. Do jej znalezienia atrybuty muszą Wam wystarczyć. Swobodne szukanie możliwe jest tylko nocą, ze względu na ruchliwą okolicę, a kesza spalić jest bardzo łatwo. Powodzenia!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
archiwalne #1
archiwalne #2
boczna fasada
Świebodzki nocą