Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PUŁAWY - obserwatorium astronomicze - OP85H6
Owner: grafen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 130 m. ASL.
 Region: Poland > lubelskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-10-2014
Date created: 23-10-2014
Date published: 23-10-2014
Last modification: 17-11-2020
61x Found
6x Not found
9 notes
watchers 3 watchers
80 visitors
38 x rated
Rated as: Average
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Obserwatorium powstało w przerobionym budynku wieży ciśnień, do której dobudowano klatkę schodową i dwa pomieszczenia z tarasem. Stąd też jego charakterystyczny kształt i wygląd. Wysokość obserwatorium to   4 piętra.

Na parterze jest pracownia techniczna.

W tej sali   wykonuje się   wszystkie prace techniczne, które można wykonać na miejscu. Służy jako magazyn na niepotrzebne rzeczy. Tutaj montowany był  teleskop. 

I Piętro - sala wykładowa.  W tej sali prowadzone są wykłady dla zwiedzających a także seminaria i zebrania w trakcie różnych imprez organizowanych w   obserwatorium.    Na wyposażeniu sali są rzutnik do przezroczy i telewizor z magnetowidem.

Sekretariat – w tym pomieszczeniu  przyjmujemy odwiedzających nas gości, tutaj też zwiedzający mogą kupić bilety, pamiątkowe pocztówki, a także uścisnąć rękę prezesa oddziału.

II Piętro - Sala wystawowa.  W tej sali urządzane są wystawy a także stoi tu sprzęt używany na tarasie obok, czyli teleskop marki "Mizar" oraz  lunety. Stałą ekspozycję tworzą również pamiątki z wyprawy na Węgry na obserwacje zaćmienia Słońca w 1999 roku. Tutaj też znajduje się niedawno odsłonięta tablica pamiątkowa.

Dolny taras - Tutaj prowadzone są obserwacje za pomocą teleskopu "Mizar" a także refraktorów. Rozciąga się stąd również ładny widok na okolice Kaziemierza Dolnego i doliny Wisły. Jest to również wspaniałe miejsce na urządzanie grilla dla zaproszonych gości.

III Piętro -  Pracownia komputerowa. W tej sali znajduje się   komputer z procesorem Pentium 166 MHz. Łączymy się za pomocą niego z internetem, prezentujemy też różne programy popularyzujące astronomię, oraz pomagające   w obserwacjach. W pomieszczeniu tym znajdują się również stare atlasy nieba, które w obliczu programów komputerowych prezentują jedynie wartość pamiątkową.

IV Piętro - Górny taras.  Z tego tarasu prowadzone są obserwacje, jeżeli obserwowany obiekt nie jest widoczny z dolnego tarasu. Jest tu niezbyt dużo miejsca, dlatego obserwacje te nie są zbyt wygodne, gdy bierze w nich udział większa ilość osób. Z tarasu rozpościera się wspaniały widok na Puławy a także na dolinę Wisły w kierunku Kazimierza Dolnego.

Pomieszczenie obserwacyjne Pod samą kopuła znajduje się pomieszczenie, które okupuje nasz największy teleskop. Stąd prowadzone są obserwacje. Kopuła obracana jest za pomocą silnika, co pozwala ustawić ją w dowolnym położeniu.

 Skrzyneczka poza ogrodzeniem w znaku drogowym z nazwą ulicy. 

Powodzenia.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
1
2
spoiler
Log entries: Found 61x Not found 6x Note 9x Picture 3x All entries Gallery