Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kęckie Klasztory - Franciszkanie Reformaci - OP84W9
300-letni klasztor w Kętach
Owner: jakskala
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 273 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-09-2014
Date created: 21-09-2014
Date published: 21-09-2014
Last modification: 27-10-2019
63x Found
2x Not found
1 notes
watchers 3 watchers
55 visitors
47 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kęccy harcerze w 2015 roku obchodzą 40-lecie istnienia Hufca ZHP w Kętach. Z tej okazji zapraszają Was na spacer po Kętach. Na początek - najstarszy z trzech klasztorów kęckich:

 

Klasztor oo. Franciszkanów Reformatów:

            Reformatów zaprosił do Kęt chorąży krakowski Andrzej Żydowski. W 1699 r. fundacja została zatwierdzona przez konsystorz biskupi w Krakowie. Dnia 4 pażdziernika 1700 r. uroczyście wprowadzono zakonników do tymczasowych drewnianych pomieszczeń. Budową kościoła i klasztoru prowadzono w latach 1703–1714; kierował nią o. Józef Strużyński. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubiński. W 1901 r. dobudowano od wschodu przy nawie kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego (wg projektu Józefa Nykiela, budowniczego z Wilamowic), a przy prezbiterium kaplicę św. Dydaka.

            Wnętrze kościoła, jako jedno z nielicznych, zachowało drewnianą balustradę okalającą wszystkie ołtarze oraz chór dla zakonników za głównym ołtarzem. Ołtarz główny oraz trzy boczne (Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Franciszka i św. Antoniego) pochodzą z I połowy XVIII w. i wykonał je br. Podest Gronalewicz; dalsze ołtarze boczne są z XIX stulecia. Autorem obrazu św. Jan Kantego jest Jan Stankiewicz (1846), obrazu Serca Jezusowego – Walery Eljasz (1880). Do cennych zabytków należy drewniana polichromowana Pieta` z XV w. oraz alabastrowa płaskorzeźba Ukrzyżowania z XVIII w. Na placu przykościelnym wokół muru umieszczone są kapliczki Drogi Krzyżowej z kamienną balustradą z XVIII w., odnowione i zaopatrzone w nowe płaskorzeźby Męki Pańskiej w 1969 r.

W ostatnich latach przeprowadzane są intensywne prace w kościele i klasztorze. Zakonserwowano i pomalowano dachy na całym obiekcie. W kościele odnowiono organy, ambonę, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały i ławki; wykonano nowy ołtarz centralny z ambonką. W trakcie renowacji są ołtarze. Odnowiono kaplicę św. Dydaka i zakrystię. Na ścianach kościoła i klasztory położona jest nowa elewacja, wymienione zostały również okna w całym klasztorze (108). Piwnice pod klasztorem zostały zaadoptowane do potrzeb użytkowych (ok. 300 m2). Obecnie znajduje się w nich „Galeria pod Klasztorem”, gdzie organizowane są wystawy prac członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Małopolski Zachodniej – „Pasja”, z siedzibą przy klasztorze.

Ogród klasztorny został podzielony na trzy części: pierwsza została zaadoptowana na parking samochodowy, w drugiej części znajduje się sad owocowy, natomiast w części przylegającej do placu kościelnego powstał ogród różańcowy: z dwudziestoma kapliczkami w których umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające tajemnice różańcowe. W ogrodzie ustawiono też sześć monumentalnych rzeźb, wykonanych z drewna przedstawiające postacie świętych.

Opis z: http://ofm.krakow.pl/cms/index.php?page=kety

 

Msze święte:

  • Dni powszednie: 6:30, 7:00, 7:30 i 8:00;  w soboty dodatkowo - o godz. 18:00 (msza z liturgii niedzielnej).
  • Niedziele i święta: 6:00, 7:00, 8:30, 10:00, 12:00 i 18:00.
  • Nabożeństwa majowe i czerwcowe - po mszy świętej o godz. 18:00
  • Nabożeństwa październikowe (różaniec) - o godz. 17:30

O skrytce:

Skrzynka na kordach, poza murami klasztornymi. Weź coś do pisania. Proszę o dyskretne podejmowanie, aby nie zwrócić uwagi sąsiadów. W sezonie wiosenno-jesiennym – zalecane podejmowanie w długich spodniach (pokrzywy). Skrzynkę najlepiej podejmować, podchodząc od ul. Klasztornej.

Zapraszam także do odwiedzenia klasztoru. :)

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
widok na klasztor
dziedziniec klasztorny
aleja ul. klasztorna
Log entries: Found 63x Not found 2x Note 1x All entries Show deletions