Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
1 Kościół: Kosobudy - OP84JU
Skrzynka przy kosobudzkim kościele.
Owner: Migus
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 142 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 05-09-2014
Date created: 03-09-2014
Date published: 05-09-2014
Last modification: 25-03-2023
33x Found
3x Not found
1 notes
watchers 2 watchers
43 visitors
30 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kosobudach jest zarówno małą, jak i młodą wspólnotą. Choć kościół wybudowany został w 1871 roku, to samodzielna parafia ustanowiona został dopiero w 1975 roku. Do tego czasu, od zakończenia działań II wojny światowej, świątynia w Kosobudach stanowiła filię parafii w Brusach. Wówczas msze odbywały się niezwykle rzadko, a kościół służył raczej jako salka parafialna niż świątynia.

Niezwykle trudno jest odtworzyć historię parafii do 1939 roku, wówczas protestanckiej, ponieważ podczas ewakuacji Niemcy zabrali wszystkie dokumenty. Nie ma nawet ówczesnej kroniki parafii. Znajduje się wraz z dokumentami w centralnym archiwum w Berlinie.

I zapewne z tego powodu zarówno kościół w Kosobudach, jak i cała parafia bywa czasem wielką zagadką. Nikt nawet nie przypuszczał, że podczas remontu organów, który się odbył 2006 roku, odkryta zostanie tabliczka znamionowa instrumentu. Wykonane one zostały w Morągu sto lat wcześniej niż w Kosobudach ktokolwiek pomyślał o budowie kościoła, czyli w 1771 roku. Początkowo należały do parafii w Elblągu. Kiedy tam zostały wymienione na lepsze trafiły właśnie pod Brusy, do Kosobud. I w ten, jakże prosty, sposób ucięte zostały wszelkie spekulacje co do pochodzenia instrumentu. Niektórzy bowiem upatrywali w nim organy z kościoła Najświętszej Maryi Panny we... Wiedniu. Kolejna tajemnica tkwi w chrzcielnicy. Niestety nikomu jeszcze się nie udało stwierdzić jednoznacznie daty jej wykonania, czy ustalić pochodzenia tym bardziej, że jak mówią mieszkańcy, w kościele jest ona od zawsze.

Podwaliny kosobudzkiej parafii budował od 1961 roku śp. ksiądz Bolesław Śledź. Stworzył m.in. cmentarz parafialny. W 2009 roku skończył się remont murów świątyni, na których były jeszcze ślady działań wojennych. Prace polegały na wypełnieniu ubytków w cegłach, wymianie fug i zabezpieczeniu ścian zewnętrznych przed wilgocią, tak zwanym podsiąkaniem ścian. Problemem okazały się cementowe fugi stosowane po 1945 roku w dobrej wierze. W wieży znajdują się w dwa dzwony z 1980 roku i sygnaturka dzwonu pochodząca prawdopodobnie z początku XIX wieku

Msze święte W niedziele i święta: 7.30, 9.30 i 11.00, dni powszednie: 7.00 (latem), 8.00 (zimą) i 17.00, święta zniesione: 8.00, 10.30 i 18.00.

Ks. Mirosław Romanowski jest proboszczem w Kosobudach od 1998 roku.


Kordy wskazują miejsce kesza. Skrzynka jest zakopana na głębokości 10-15cm od poziomu gruntu.
Uważać na mugoli szczególnie gdy podejmuje się kesza w dzień.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 33x Not found 3x Note 1x All entries Show deletions