Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pleszew wita !! - OP84J4
Promocja miasta Pleszewa poprzez dużą skrzynkę!
Eigenaar: Marcinek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 118 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 02-09-2014
Gemaakt op: 02-09-2014
Gepubliceerd op: 02-09-2014
Laatste verandering: 21-08-2023
75x Gevonden
3x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
85 x Bekeken
56 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: crosman04, Mocol7, rredan, srflp
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Z PRZESZŁOŚCI MIASTA

Stwierdzone przez wykopaliska najstarsze ślady bytowania ludzi w okolicach Pleszewa pochodzą z ok. 8300 r. p.n.e., natomiast początki stałych osad w tym rejonie sięgają XI w. p.n.e. Liczne stanowiska archeologiczne na terenie miasta i jego okolic (m.in. odkopane w 1979 r. na Piaskach cmentarzysko 132 grobów popielnicowych z przełomu epoki brązu i żelaza) świadczą, że osadnictwo na tym terenie było od dawna intensywne.

Pleszew powstał przy ważnym trakcie z Poznania do Kalisza. Po raz pierwszy pojawił się - już jako miasto - w dokumencie księcia Przemysła II z 02.10.1283 r., w którym pośród innych miast również "civitas Plessow" poddano prawodawstwu obowiązującemu w Kaliszu. Było to miasto prywatne, założone zapewne na prawie średzkim, a pierwszym znanym z nazwiska jego właścicielem był odnotowany w 1395 r. kasztelan księski Filip z Cielczy.

Od XIV w. Pleszew należał do rodu Pałuków m.in. do wojewody kaliskiego Sędziwoja z Szubina. Po śmierci Macieja z Trzciela (syna kasztelana kaliskiego Świętosława) i długotrwałych sporach sądowych miasto przeszło w ręce Zarębów, a mianowicie Mikołaja z Cielczy, piszącego się odtąd Pleszewskim. Ostatnia z Zarębów, Anna, na przełomie XV i XVI w. wniosła dobra pleszewskie w małżeństwo ze Zbigniewem Tęczyńskim. Potem przeszły one na Kościeleckich, a w końcu XVI w. - na Zborowskich. W 1615 r. Anna Zborowska przekazała je w posagu Czarnkowskim, później krótko należały do Sieniutów, Zaleskich, znów Czarnkowskich, Radomickich i ponownie, już dłużej, do Zaleskich.

Pleszew w okresie porozbiorowym należał do powiatu i województwa kaliskiego. W krótkim czasie stał się miastem średniej wielkości, czego potwierdzeniem było zobowiązanie do wystawienia 12 pieszych żołnierzy na wyprawę malborską w 1458 r. (Kalisz wysyłał 30 żołnierzy, Koźmin 20, Jarocin 10, a Krotoszyn i Chocz po 2). Z 1423 r. pochodzi pierwsza wzmianka o tutejszej szkole parafialnej. Istniały bramy miejskie i obwarowania, a ulice były brukowane (powstawały m.in. dzięki specjalnej karze nakładanej na przestępców, polegającej na obowiązku ułożenia bruku). W okresie podziału miasta między kilku właścicieli w każdej części istniały odrębne instytucje samorządowe: burmistrz, rada, ława. Z rejestrów z 2 poł. XVI w. wynika, że Pleszew płacił wyższy podatek niż tak znaczące w owym czasie miasta, jak Kcynia czy Nikło.

Przywilej króla Olbrachta, wystawiony w 1493 r., pozwolił na cotygodniowe targi oraz dwa jarmarki w roku, odbywające się na św. Floriana (4 maja) i św. Jana Chrzciciela (29 sierpnia). Rozwój handlu powodował stopniowe zwiększanie się z biegiem lat liczby jarmarków. W XVI w. osiedliła się tu grupa Szkotów.

Na pocz. XVI w. w mieście działało 9 cechów, w 1580 r. odnotowano tu 86 rzemieślników. W dawnych wiekach miasto słynęło z dużej ilości szewców, którzy swymi wyrobami zaopatrywali znaczny obszar.

Szewcy doznają pewnej wzgardy od ludu, która głównie zasadza się na wykrywaniu różnych śmieszności u szewców. Pleszew liczy wiele tych rzemieślników, a że w daleka stronę spieszą z swym towarem na jarmarki, więc też utworzyło się z tego powodu wyrażenie: "Leci jak pleszewski szewc na jarmark". (O. Kolberg Lud. t.XV, Kraków 1882, s. 169)

W okresie reformacji (w 2 poł. XVI i poł. XVII w.) pod opieka Kościeleckich, a później Zborowskicj miasto było ośrodkiem protestantyzmu. Kościeleccy oddali w 1560 r. kościół luteranom; przywrócił go katolikom w 1615 r. i odbudował wojewoda łężycki Adam Sędziwój Czarnkowski.

Do właścicieli Pleszewa należał kasztelan gnieźnieński Jan Zborowski (1538-1603), który jako innowierca opiekował się tutejszym zborem. Był zaangażowany na dworze Zygmunta Augusta, a potem nawet kandydował na tron polski. Udał się do Paryża w składzie delegacji wysłanej po króla Henryka Walezego, a potem współpracował z królem Stefanem Batorym.

W związku z napływem uchodźców religijnych w czasie wojny trzydziestoletniej lokowano tu tzw. nowe miasto. Właściciel miasta Piotr Sieniuta wystawił 06.09.1637 r. przywilej, zapewniający jego mieszkańcom swobodę wyznania. W 1696 r. Pleszew uzyskał nowa ordynację, ustalającą kompetencje władz miejskich oraz prawa i obowiązki mieszkańców. W tm okresie miasto dwukrotnie dotknął gwałtowny regres: najpierw "potop" szwedzki pozostawił zgliszcza i ruiny, a potem w wyniku wielkiej zarazy w latach 1708-10 znacznie zmalała liczba mieszkańców Pleszewa.

Po 1757 r. dobra pleszewskie należały do marianny z Sapiehów najpierw Koźmińskiej, a potem Dąbskiej, a następnie do jej córki - Ludwiki Sokolnickiej-Gorzeńskiej. Były wtedy źle zarządzane. Hrabina Ludwika pod koniec XVIII w. sprzedała część gruntów na południe od miasta kolonistom niemieckim; z tego czasu pochodzą wsie Dobra Nadzieja, Zielona Łąka i Ludwina (od imienia hrabiny) o charakterystycznej zabudowie w typie ulicówek. W 1807 r. majętności objęli Taczanowscy.

Statystyka z 1789 r. odnotowała w Pleszewie 1509 mieszkańców zajmujących 233 domy (drewniane, o gontowych dachach). Z rolnictwa utrzymywało się 180 rodzin, z rzemiosła zaś 110 (najwięcej z szewstwa oraz z wytwarzania płótna i sukna). Rynek i główne ulice były brukowane, odbywało się 13 jarmarków w roku.

W 1793 r. w wyniku drugiego rozbioru Polski Pleszew znalazł się w zaborze pruskim. Jednym z pierwszych tego efektów było utworzenie w następnym roku gminy ewangelickiej i wybudowanie zboru. Pożar, który wybuchł 09.06.1806 r. zniszczył dwie trzecie miasta, w tym kościół i ratusz. Odbudowa zniszczeń trwała wiele lat. W 1807 r. Pleszew znalazł się w Księstwie Warszawskim (w departamencie kaliskim i powiecie odolanowskim).

Po ustaleniu w 1815 r. nowego podziału ziem polskich miasto, w którym mieszkało wówczas 1739 osób, powróciło pod zabór pruski. W 1818 r. utworzono powiat pleszewski, obejmujący znaczny obszar z 4 miastami (m.in. Jarocinem) i 281 wsiami. Przyczyniło się to do rozwoju miasta, choć w dalszym ciągu mieszkańcy utrzymywali się głównie z rzemiosła i drobnego handlu, a także rolnictwa. W tym okresie Pleszew przestał być miastem prywatnym - w 1833 r. został objęty ustawami samorządowymi, a 05.11.1839 r. otrzymał ordynację miejską. natomiast folwark i dobra pleszewskie w latach 1833-40 należały do Szwykowskich, a potem przeszły na długie lata (do 1954 r.) w ręce Jouanne'ów - rodziny niemieckiej pochodzenia francuskiego, która miała znaczne dobra na terenie Wielkopolski.

Podczas Wiosny Ludów 1848 r. pod miastem był jeden z czterech głównych obozów powstańczych, dowodzony przez pułkownika Feliksa Białoskórskiego. Zgromadziło się w nim ok. 120 ochotników, wyróżniających się dużym zdyscyplinowaniem. Na wieść o klęsce w bitwie pod Książem wyruszyli niezwłocznie do Miłosławia, a ich przybycie rozstrzygnęło wynik starcia na korzyść Polaków. Uczestników wydarzeń tego okresu dotknęły represje władz pruskich, ale wkrótce objęła ich amnestia. Równiez w okresie powstania styczniowego pleszewianie podjęli aktywną działalność, a w okolicach miasta zbierali się ochotnicy, którzy później przekraczali Prosnę i brali udział w walkach (najbardziej zasłużył się oddział Edmunda Taczanowskiego).

W poł. XIX w. liczba mieszkańców miasta przekroczyła 5 tys. W dalszym ciągu dużą rolę odgrywało w nim wytwarzanie obuwia: w 1861 r. było w Pleszewie 180 szewców, a w 1910 r. - 130. Słynne były tez kute tu kosy, tzw. pleszewianki. W 1877 r. zmniejszono obszar powiatu pleszewskiego poprzez wydzielenie z niego powiatu jarocińskiego.

Pleszew zawsze miał zdecydowanie polski charakter. Od końca XVIII w. zaczęli się w mieście osiedlać Niemcy, a po 1823 r. także Żydzi. te dwie narodowości dominowały w gospodarce i administracji, choć w 1910 r. Polacy stanowili 74% mieszkańców miasta. Odsetek ludności niemieckiej w powiecie pleszewskim wynosił ok. 14%.

W ostatnich 30 latach XIX w. nastąpiło przyspieszenie rozwoju miasta, co związane było m.in. z uruchomieniem 10.12.1875 r. kolei poznańsko-kluczborskiej, ale też i ze wzrostem aktywności gospodarczej Polaków. W 1877 r. Ignacy Jezierski założył zakład budowy i napraw maszyn rolniczych (dzisiejszy "Famot"). Uruchomiony w 1885 r. zakład szklarski Stanisława Bendlewicza z biegiem lat rozrósł się w poważne przedsiębiorstwo, wytwarzające przede wszystkim eksportowane do wielu krajów dewocjonalia. Rok później Józef Sobczyński założył zakład kotlarski (dzisiejszy "Spomasz"), a Antoni Szymański "zakład artystyczno-kościelny i fabrykę ołtarzy", natomiast w 1899 r. Franciszek K. Ziółkowski - drukarnię. Na przełomie wieków powstały jeszcze fabryki papierosów, wódek i likierów, a na początku XX w. - fabryka konserw i marmolady, tartak i fabryka mebli. Były to zakłady polskie, natomiast własnością niemiecką pozostawał młyn i 4 gorzelnie. Przemysł i rzemiosło było w zasadzie w polskich rękach, natomiast w handlu prym wiedli kupcy żydowscy i niemieccy. Duże znaczenie w rozwoju polskiego przemysłu, rzemiosła i rolnictwa miała działalność Banku Spółdzielczego. Osiągnięcia gospodarcze prezentowano na wystawach rolniczych i przemysłowych, szczególne znaczenie miała wystawa zorganizowana w 1912 r. z udziałem ponad 130 wystawców, która wzmocniła przekonanie o możliwościach rozwoju polskiego przemysłu w zaborze pruskim.

Polacy przeciwstawiali się polityce germanizacyjnej zaborcy legalnymi metodami, m.in. tworząc różnorodne organizacje. Pierwszą z nich było Bractwo Strzeleckie, założone w 1848 r. W okresie względnego liberalizmu w latach 1850-54 istniało Kasyno Pleszewskie - stowarzyszenie o charakterze kulturalnym i politycznym, założone na wzór podobnych istniejących w Gostyniu i Raszkowie. Później polskie organizacje skoncentrowały się raczej na sprawach gospodarczych. Należały do nich: Towarzystwo Rolnicze (zał. 1861 r.), Kasa Oszczędności i Pożyczek Wekslowych (od 1862 r., przekształcona w 1864 r. w bank spółdzielczy), towarzystwo rzemieślnicze (w 1864 r. liczyło 264 członków), Towarzystwo Przemysłowe (1869), Towarzystwo Oświaty Ludowej (1872, od 1880 r. Towarzystwo Czytelni Ludowych). Były też koła śpiewacze i teatry amatorskie. W 1891 r. utworzono gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które pod pozorem działalności sportowej przygotowywało uczestników spodziewanej walki o wolność. Odbywały się też różnego rodzaju uroczystości patriotyczne, np. 10.01.1856 r. zorganizowano obchody żałobne po śmierci Adama Mickiewicza. Ważnym ośrodkiem polskości był założony na pocz. XX w. ogród jordanowski, w którym dbano nie tylko o zdrowie dzieci, ale i o ich patriotyczne wychowania (zorganizowano tu m.in. obchody setnej rocznicy śmierci T. Kościuszki.)

Na wieść o strajku dzieci wrzesińskich również w Pleszewie uczniowie w kwietniu 1902 r. podjęli obronę mowy polskiej, a ich wystąpienie zaliczono do najbardziej masowych (2 uczennice strajkowały aż do 1905 r., za co przedłużono im okres uczęszczania do szkoły). W 1913 r. powstała tu jedna z pierwszych w Wielkopolsce drużyn skautowych, a 3 lata później również drużyna dziewcząt.

W miare rozwoju miasta wprowadzano do niego różnorodne udogodnienia techniczne: elektrownie (wybudowana w latach 1898-1901), wodociąg (1900-02), szpital (1904). O bezpieczeństwo dbała ochotnicza straż pożarna, założona w 1881 r. W 1912 r. w 543 domach mieszkało już 8049 osób.

Pleszewianie aktywnie uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim. Już 27.12.1918 r. wezwany telefonicznie miejscowy oddział brał udział w wydarzeniach w Poznaniu. Polacy władzę przejęli 06.01.1919 r. W walkach uczestniczyło 5 kompanii pleszewskich, które rozwinęły się z powstałej jeszcze przed wybuchem powstania Służby Straży i Bezpieczeństwa (zaliczanej do najsilniejszych formacji). Powstańcy z Pleszewa i okolicy walczyli o Krotoszyn, na froncie południowym pod Ligotą i w okolicach Kobylej Góry, a także pod Rawiczem.

W okresie międzywojennym Pleszew dzielił okresy rozwoju i kryzysy całego kraju. W 1931 r. zajmował pow. 11,22 km 2 . Mimo zniesienia w 1932 r. powiatu pleszewskiego (jego obszar włączono do powiatu jarocińskiego) liczba mieszkańców miasta wzrastała: z 7638 osób w 1921 r. do 8591 w 1931 r. i 9994 osób w przededniu wybuchu wojny. W nowych warunkach nastąpiło ożywienie gospodarcze, co zaowocowało rozwojem istniejących do dziś zakładów przemysłowych. Dawne tradycje kontynuowały wystawy gospodarcze, zorganizowane w latach 1925 i 1938. Rozwijała się kultura - istniało kilak chórów, teatrów amatorskich i zespołów instrumentalnych (w tym wojskowa orkiestra symfoniczna), ukazywało się kilka gazet, z których najwyższy poziom prezentował wydawany w latach 1937-39 "Orędownik Pleszewski". ważnym ogniskiem rozwoju kultury stało się gimnazjum i zatrudnieni w nim profesorowie.

Druga wojna światowa rozpoczęła się 01.09.1939 r. od nieudanego nalotu na koszary, w wyniku czego zginęło 13 osób cywilnych zamieszkałych przy pobliskiej al. Mickiewicza. Żołnierze Wehrmachtu wkroczyli do miasta dopiero 7 dni później. W październiku 1939 r. rozstrzelano 7 osób koło Malinia. Usunięto zewnętrzne odznaki polskości, przemianowano ulice, wprowadzono dyskryminacyjne zarządzenia. w grudniu 1939 r i marcu 1940 r. przez miasto przeszły fale wysiedleń Polaków.

Na poczynania hitlerowców Polacy nie pozostali bierni i już w październiku 1939 r. pojawiła się pierwsza organizacja ruchu oporu. Działalność konspiracyjna doprowadziła do utworzenia komórki Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej) o kryptonimie "Poelitz" liczącej ok.300 zaprzysiężonych członków, przekształconej w połowie 1944 r. w inspektorat "Jezioro". Nie mogąc podjąć otwartej walki, dokonywano sabotaży. Stworzono także zręby konspiracyjnego oddziału zbrojnego AK pod dowództwem Brunona Nikoleiziga. W tajnym nauczaniu uczestniczyło 17 nauczycieli i ok 200 dzieci, prowadzono tez akcję charytatywną i nielegalne życie artystyczne, działała konspiracyjna drużyna harcerska.

Hitlerowcy wycofali się z Pleszewa 24.01.1945 r. w wyniku ofensywy Armii czerwonej. Gdy oddziały I Frontu Białoruskiego wkroczyły do miasta od strony koszar, żołnierze AK ukryci w gorzelni majątku Malinie zaatakowali zdezorientowanych Niemców broną pochodzącą ze zrzutów z samolotów angielskich przejętych koło Turska i Robakowa. Wcześniej Polacy, udając żołnierzy radzieckich, zaatakowali majątek w Baranówku, wysadzili tez tory kolejowe miedzy Pleszewem a Taczanowem.

Szybko odtworzono w mieście polską administrację z burmistrzem Janem Barańskim na czele. W wyniku działań wojennych liczba mieszkańców spadła do 8800 osób w 1946 r., a 4 lata później nawet do 8300 osób. Potem nadeszło jednak ożywienie, a w 1956 r. reaktywowano powiat pleszewski, który należał do najmniejszych w woj. poznańskim (ważnym elementem było włączenie w jego granice również terenów za Prosną, co było środkiem zacierania podziałów jeszcze z okresu zaborów). Powiat obejmował początkowo miasto i 22 gromady; po kilkakrotnych zmianach podziału administracyjnego, ukształtował się w 1973 r. podział na 6 gmin W 1960 r. miasto liczyło 11132, a w 1970 r. 13423 mieszkańców.

Na początku 1973 r. zlikwidowano istniejące od 1950 r. gromady; powstała wtedy gmina Pleszew. Powiaty zniesiono od 01.06.1975 r. Pleszew znalazł się w utworzonym wówczas województwie kaliskim, a 1 listopada tegoż roku miasto i gminę połączono w jedną jednostkę administracyjną.

Godny odnotowania jest udział w telewizyjnym "Banku 440" w latach 1976-77, kiedy w ramach współzawodnictwa z Olesnem Śl. mieszkańcy uczestniczyli m.in. w budowie domów kultury w Pleszewie i Piekarzewie, ośrodka szkoleniowego LOK, kortów tenisowych i boisk. W 1983 r. obchodzono uroczyście 700-lecie miasta. Z tej okazji zakończono kilka inwestycji, uruchomiono komunikację miejską, otwarto muzeum. W następnym roku oddano do użytku stację wodociągową przy ul. Kaliskiej, zasilana 12-kilometrowym rurociągiem z ujęcia koło Turska.

W maju 1990 r.. reaktywowano władze samorządowe w mieście, realne też stały się szanse na reaktywowanie powiatu (urzeczywistnione z początkiem 1999 r.). Dla poparcia działań w tym kierunku, a także do realizacji wspólnych inicjatyw, w 1992 r. powstał Związek Gmin Ziemi Pleszewskiej.

 


UKŁAD PRZESTRZENNY

 

Centrum Pleszewa z uwagi na zabytkowy charakter objęte jest strefą ochrony konserwatorskiej. Miasto średniowieczne było niewielkie i miało zwarty charakter. Sądząc po ukształtowaniu ulic, sięgało po ulicę Garncarską, Kilińskiego, Tyniec i łąkową, wzdłuż których przebiegały obwarowania (umocnienia ziemne oraz fosa, przez którą do bram miejskich prowadziły drewniane mosty).

Obecny kształt rozplanowania centrum miasta pochodzi z czasów regulacji po wielkim pożarze z 1806 r. Ośrodkiem miasta jest czworoboczny Rynek, z którego narożników wybiegają po 2 ulice, przy czym wyloty głównych kierunków ukształtowały się w tzw. układzie turbinowym. Układ ten jest zakłócony w części północno-wschodniej, gdzie do Rynku przylega pl. Kościelny. W pewnej odległości od Rynku ulice wbiegające z narożników są połączone między sobą 4 niewielkimi uliczkami (Bramkową, Kościelną, Wąska i Kowalską).

Siedziba właścicieli dóbr pleszewskich, przypuszczalnie obronna, znajdowała się zapewne na południowy-zachód od Rynku. Nie zachowały się po niej żadne ślady, nie licząc nazwy ul. Zamkowej. Później powstała rezydencja na Maliniu i tam też funkcjonowało centrum znacznego klucza majątków (tzw. dóbr pleszewskich).

Po tzw. nowym mieście z XVII w. nie zachowały się żadne istotne ślady, choć mógłby za taki uchodzić pl. Powstańców Wlkp. (dawniejszy Nowy Rynek) czy też poszerzenie sieci ulic na południowy-wschód od Rynku - w rejonie ulic Krzywej i Stolarskiej.

Rozwój przemysłu w 2 poł. XIX w. zaowocował budową szeregu zakładów przemysłowych. Początkowo powstawały one w obrębie istniejącej zabudowy, a później na jej obrzeżach (skutkiem tego jest rozproszenie przemysłu na terenie całego miasta). Wybudowanie stacji kolejowej na południe od centrum, a następnie koszar przy wylocie na Ostrów spowodowało, że rozbudowa miasta poszła silniej w tę stronę i wchłonęła wieś Malinie. W latach międzywojennych kontynuowano rozwój Pleszewa w układzie promienistym.

W okresie Polski Ludowej nastąpił znaczny rozwój ludnościowy miasta, w związku z czym powstało wiele nowych domów. Osiedla bloków mieszkalnych wzniesiono w rejonie ulic Wiśniowej-Zielonej, Kochanowskiego, a także na południu od Malinia, gdzie do dziś powstają nowe domy. Po północnej stronie ul. Poznańskiej, w rejonie ul. Marszewskiej, na wschód od ul. Malińskiej i przy ul. Armii Poznań znajdują się tereny budownictwa jednorodzinnego. Mimo rozwoju terenów zabudowanych cechą charakterystyczną jest bardzo duży udział użytków rolnych w powierzchni miasta (82%).

 


 

W herbie Pleszewa na niebieskim tle widnieje kamienna biała wieża miejska z blankami i 2 strzelnicami, stojąca na 4 złotych kulach. Najstarsza znana podobizna herbu miasta pochodzi z 1584 r.

Pleszew jest obecnie ruchliwym miastem o charakterze przemysłowo-usługowym. Stanowi ośrodek przemysłu maszynowego, drzewnego i spożywczego, a także centrum handlowo-usługowe dla okolicznych terenów o wysoko rozwiniętym rolnictwie. Miasto jest węzłem drogowym (szosa nr 12 Poznań - Sieradz i nr 11 do Katowic oraz drogi lokalne do Bronowa, Chocza, Grabia, Koźmina i Rokutowa), znajduje się tu też końcowa stacja kolei wąskotorowej zapewniającej połączenie ze stacją normalnotorową na linii Poznań - Katowice. Jest też stolica dekanatu w diecezji kaliskiej.

 


Ale o samej skrzynce: bardzo duża znajduje się dokładnie na koordynatach. Uwaga przy pobieraniu po spory ruch. Skrzynkę należy całą zdjąć i dopiero wtedy otwierać!! Dla pierwszego znalazcy certyfikat !!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien