Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ujęcie solanki w Maruszy - OP83ZG
historia grudziądzkich solanek
Owner: Kosaa
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 35 m. ASL.
 Region: Poland > kujawsko-pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-08-2014
Date created: 18-08-2014
Date published: 19-08-2014
Last modification: 31-07-2017
84x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
49 visitors
54 x rated
Rated as: Good
3 x recommended
This cache is recommended by: Dulak, Gajon, Maallinkaaa
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Odkrycie złóż solanki

Odwiertów w Maruszy dokonano w 1972 roku (w styczniu zakończono wiercenia, w czerwcu zakończono opróbowanie odwiertu). Odwiert ten był jednym z kilkuset, jakie zrealizowano wówczas w Polsce w celu sprawdzenia występowania bituminów (ropy naftowej i gazu ziemnego). Otwór w Maruszy zwiercono do głębokości 3070,5 metrów. W trakcie opróbowywania otworu grudziądzka firma Hydrogeowiert sperforowała odcinek na głębokości od 1630 do 1607 metrów poniżej poziomu terenu i w osadach jury dolnej natrafiła na złoże solanki. Uzyskano samowypływ solanki do wysokości ponad 13 metrów ponad poziom terenu, wydajności 35 m3/h o temperaturze 44ºC, przy stałej tendencji wzrostowej temperatury oraz zasoleniu 8%. Złoża odkrytej solanki są praktycznie niewyczerpalne. Przy wydobyciu 20 tysięcy litrów na godzinę, tj. prawie pół miliona litrów na dobę, solanki wystarczy na 1000 lat.

Analizę fizykochemiczną solanki wykonano w Głównym Laboratorium Instytutu Geologicznego. Złoża solanek dzięki obecności chlorku sodu, związków wapnia, magnezu, żelaza, wolnego siarkowodoru, jodu, bromu i innych mikroelementów posiadają wybitne właściwości lecznicze. Szczegółowe badania wykazały, że są to wody o wyjątkowym charakterze w Polsce, a nawet w Europie.

 

Początek eksploatacji

Odwiert Grudziądz IG-1 pozostawał nieczynny prawie 30 lat. W 2001 roku z inicjatywy spółki Geotermia Marusza powstała dokumentacja hydrogeologiczna i dokonano rekonstrukcji studni, wraz z próbnym pompowaniem, które potwierdziło własności fizyko-chemiczne solanki. Od tego momentu prace poszły w ekspresowym tempie. Narodził się pomysł wykorzystania budynków powstającego w Grudziądzu specjalistycznego szpitala do ulokowania tam Ośrodka Balneologii. Powstał też 3,5 kilometrowej długości rurociąg dostarczający solankę ze źródła wprost do Ośrodka.

 

Ciekawostka

W 1987 roku dokonano odwiertu Grudziądz 2, około 1400m na północny- zachód od ujęcia IG-1, lecz do chwili obecnej nie jest on eksploatowany.

 

Skrzynka

Skrzynka to sporej wielkości, prostokątny pojemnik. W środku logbook, ołówek i kilka fantów. Ukryta pod dość charakterystycznym drzewem, ok. 15m na wschód od końca ogrodzenia pokazanego na zdjęciu. Nie zakopana, lecz przysypana ściółką w celu zamaskowania. Kiedy znajdziesz miejsce, będzie oczywistym gdzie jest ukryta :)

Pictures
ujęcie
tędy, aż do końca ogrodzenia
tego drzewa szukasz