Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Labirynt Perłowy - OP83WR
Gdzieś tam w czeluściach...
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 325 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-06-2014
Date created: 14-08-2014
Date published: 14-08-2014
Last modification: 02-09-2014
76x Found
1x Not found
0 notes
watchers 8 watchers
144 visitors
69 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: Charon7, crazy_baby, descarado&kolorteczy, GFS, kolorteczy, linfallas, Mensor, mototramp, Pablo1415, R-Sol, sebastian, Steppenwolf, youngexplorer
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Take something to write  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Labirynt Perłowy

 

 

Począwszy od XIII wieku aż do XX w. na terenach Tarnogórskich były prowadzone prace górniczo- eksploatacyjne rud galmanu, galeny i srebra. Powstały w ten sposób sztolnie oraz szyby, chodniki, komory i wybierki, których długość wynosi ponad 300 km. Jest to jeden z największych w Polsce i Europie systemów podziemnych wyrobisk, będący pozostałością po wielowiekowej eksploatacji kruszców srebronośnych. 

Otwór Podziemi został odsłonięty wskutek wydobywania rud metodą odkrywkową. Zlokalizowany jest w ścianie skalnej, obetonowany i zakratowany.

"Za otworem znajduje się dużych rozmiarów sala, z której odchodzi na końcu korytarz przypominający partie jaskiniowe. Doprowadza on do krzyżówki, z której w lewo i wprost idą korytarzyki na końcu zawalone zawałami nie do przejścia. Natomiast w prawo kontynuuje się korytarz biegnący do następnego od prawej strony zamknięty zawałem. Ciąg ten biegnie do Korytarza z Płynącą Wodą, w prawo prowadzi długi chodnik po dobrych parędziesięciu metrach zamknięty po przez zawał. W trzeciej odnodze od zawału wracając, odbija boczny korytarzyk wchodzący do potężnego labiryntu łączących się ze sobą odnóg zalanych na dnie wodą i porastających bardzo bogatą szatą naciekową: stalaktyty, stalagmity, kolumny, polewy, kry kalcytowe.(...)

Od Sali ze Studnią Wodną I ( Studnia ta służy jako odwadnianie górnych korytarzy podziemi po przez spływanie do niej wód z chodników)w kierunku północnym kontynuuje się bardzo długi, lecz nieco niższy ciąg od pozostałych z bardzo gęsto rozstawionymi bocznymi odnogami, których jest 28 i zamknięty w końcówce przez zawał. Idąc od Studni Wodnej I w ten ciąg w odnogę 13-tą po prawej stronie odbija w niej korytarz z 11-ma bocznymi odnogami, w którym znajduje się Salka z Trupią Czaszką a następnie Studnia Wodna III z Cieknącą Wodą. Studnię tą pokonujemy trzymając się wbitej w ścianę stalowej linki z lewej strony, za studnią prowadzi opadający pochylnią w dół chodnik z potężnej średnicy perłami jaskiniowymi w gnieździe( śred. 2,5 cm.) zakończony nie do przebycia z powodu wysokiego stanu wód Studnią Wodną IV. Z opisywanej odnogi 13-tej w lewo idzie ciąg z 8-oma odnogami, na końcu i po lewej stronie przed nim zamknięty przez zawał, w prawo przed nim odbija odnoga z bocznym prawym chodniczkiem niewiadomego pochodzenia, a wprost opada w dół komin głębokości 2,5m. Doprowadza on do korytarza idącego wprost, w lewo i prawo. 
Wprost odbija do skręcającego delikatnie w lewo korytarza zakończonego Dużą Wysoką Wodą. W lewo mieści się ciąg z kominkiem w stropie na dnie występują gniazda z perłami jaskiniowymi a końcówka to lita pionowa ściana. Prawa część posiada 3,5m. kominek w stropie i 4-ry odnogi z lewej strony, i łączy się z Studnią Wodną II. Od studni w prawo, lewo i wprost biegną odnogi. Prawa łączy się w jedną całość z ciągiem biegnącym do Studni Wodnej I, lewa jest ciasna i krótka kończąca się szybko, wprost po przez ciasny korytarz Błotniste Jeziorko doprowadza do siatki długich korytarzy ze studniami, obszernymi lalami i płynącą rzeką. Ich nazwy to: Korytarz Wodny, Korytarz Dąbrowski( Piaskowy), Salka Głogowiaków, Ciąg Wodny Dolny, Ciąg Wodny Górny, Studnia z Belkami, Salka Perłowa, Dalekie Sale, Studnia Trzy Piętrowa, Korytarz Ganszera, Studnia z Rusztowaniem, Studnia za Zaciskiem, Poznański Ciąg, Canyon, Studnia na Zawale, Studzienka Odkrywców, Wodny Ciąg z Szybem, Studzienka Hitlerowców, Korytarz Długi, Studzienka z Hakami, Labirynt Perłowy, Studnia Śliska, Korytarz Wspinaczkowy. 
Szata naciekowa  występująca to stalaktyty, stalagmity, kolumny, polewy, perły jaskiniowe. W ścianach występują żyły rud cynku i ołowiu. "

Info by klimontow.

Jak wynika z powyższego opisu - jest to istny labirynt podziemnych  korytarzy. 

Więcej o nich można dowiedzieć się z relacji Maćka Pawełczyka zamieszczonej tu

Za udostępnienie foteczek z 2005 roku dziękuję omenowi1975. 

 

  

Widok wejścia do podziemi w ścianie kamieniołomu. Na pierwszym zdjęciu nieistniejące już piękne młoteczki górnicze,  fantazyjnie zamocowane na wysokim kiju. :)

 

Wnętrze 

 

Widok zza krat

 

 

O keszu:

Z racji kraty ( przy tym akurat wlocie) zmuszona jestem skrzynkę umieścić na zewnątrz, ale... Nie znasz dnia ani godziny, gdy nowy keszyk spocznie gdzieś tam głęboko w środku. 

Skrzynka umieszczona z prawej strony kraty. Maskuj dobrze po sobie.

Powodzenia!

Przy wlocie do kopalni ukryta była kiedyś skrzyneczka "Zapomniana kopalnia - OP4F9C"  użytkownika shepard. Obecnie zarchiwizowana. 

 

Pictures
Wejście do podziemi - stan obecny
Ciemność...