Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Sanktuarium Św. Wojciecha w Cieszęcinie - xlud - OP83RR
Czyli jedna z najstarszych parafii
Właściciel: xlud
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 150 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-08-2014
Data utworzenia: 10-08-2014
Data opublikowania: 10-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 30-12-2017
32x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
47 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół pw. św. Wojciecha w Cieszęcinie. Gmina położona jest na starożytnym „Szlaku Bursztynowym”. Szlakiem tym według legendy podążał do Prus w 997 roku Św. Wojciech. Zatrzymał się On w Cieszęcinie wśród nadprośniańskich lasów , gdzie głosił miejscowej ludności Ewangelię. Dzisiaj jest w tym miejscu zabytkowy kościół drewniany z 1789 roku – Diecezjalne Sanktuarium Św. Wojciecha z relikwiami tego Świętego. Kościół drewniany jednonawowy. Trzy ołtarze późnobarokowe, chrzcielnica barokowa z XVIIIw. Znajdują się w nim sprowadzone z Gniezna relikwie Św. Wojciecha. 

 

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójboczne z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża kwadratowa od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczoną blaszanym hełmem z oszkloną latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski z wydatną fasetą. Belka tęczowa z krucyfiksem, rzeźbami MB i Świętym Janem z przeł. XVIII i XIX w., oraz datą „1789”. Ołtarz główny i dwa boczne późnobarokowe. Chrzcielnica barokowa z XVIII w. Plebania murowana z 2. poł. XIX w.

Także warto zobaczyć. Zabytkowy wóz strażacki drewniany z pocz. XX w. w remizie.

 

Odpust Św. Wojciecha – 23 kwietnia( przekładany na najbliższą niedzielę).

SWIETY WOJCIECH

Tradycja podaje, iż w roku 1080 na tym nadprośniańskim terenie istniał kościół ściśle związany z kultem Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który niosąc chrześcijaństwo przechodził przez te tereny i ewangelizował.

J. Związek: Katalog Kościołów i Duchowieństwa Diecezji Częstochowskiej 1978, Częstochowa, s. 520

Ksiądz Walenty Patykiewicz w swoich historycznych badaniach Archidiakonatu Rudzkiego, wyszczególnił Cieszęcin jako jedną z najstarszych XIII-wiecznych parafii.

W. Patykiewicz: Archidiakonat Wieluński – organizacja parafii, Wiadomości Diecezjalne, Częstochowa 1957, zeszyt 10. s.427

 

Kesz Kesz jest na kordach- poza terenem sanktuarium. Jest przy parkingu, jednak nie jest to drive-in i trzeba będzie opuścić samochód. Rozmiar większe mikro -zmieści się jednak ołówek. Na starcie zawierał certyfikaty-niestety nie "dedykowane" i nie zalaminowane gdyż kesza założyłem dość spontanicznie w czasie urlopu w rodzinnych stronach. 

 

Dojazd. Od strony "starej" E8 najlepiej kierować się na S8 od ronda na wschodzie Wieruszowa (kieruj się na północ) gdzie trafisz na rondo przy S8 gdzie pierwszym zjazdem kieruj się na na Cieszęcin i Galewice. Przejedź nad S8 i na drugim rondzie zjedź na Cieszęcin(trzeci zjazd).

Podobny jest zjazd z drogi ekspresowej S8. Jadąc "od Wrocławia" należy zjechać na zjeździe Wieruszów, na rondzie kierować się na Cieszęcin i Galewice(drugi zjazd) przejechać nad S8 i na drugim rondzie zjechać na Cieszęcin(trzeci zjazd).

Jadąc "od Warszawy" na zjeździe Wieruszów od razu trafisz na drugie rondo więc zjedź na Cieszęcin na drugim zjeździe.

Następnie  w miejscowości Polesie skręć w lewo(nie pamiętam drogowskazu ale pewnie Węglewice, bądź Wyszanów). Dalej cały czas prosto do Cieszęcina gdzie sankturium znajduje się po lewej stronie- jest do niego biało brązowy drogowskaz. Parking jest na lewo- można zaparkować przy samym keszu

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kosciol w cieszecinie 1
Kosciol w cieszecinie 2
Obraz Swietego Wojciecha
SPOILER - tu gdzie biała "elipsa"