Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
OWiDz#1: Planetarium Lotów Kosmicznych - OP83P9
Pierwsze w Europie planetarium lotów kosmicznych!
Eigenaar: RAFAL.P
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 132 meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 06-08-2014
Gemaakt op: 06-08-2014
Gepubliceerd op: 06-08-2014
Laatste verandering: 31-07-2018
82x Gevonden
3x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
59 x Bekeken
62 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

PL

Kesz jest częścią serii zatytułowanej „Olsztyn wczoraj i dziś” inspirowanej cyklem artykułów pod tym samym tytułem publikowanych jakiś czas temu przez bardzo bliską mi osobę na łamach „Nowego Życia Olsztyna”. Powstały one na kanwie publicystyki śp. Stanisława Piechockiego (1955-2005), znanego olsztyńskiego prawnika i dokumentalisty dziejów miasta. Niech ta seria stanowi hołd dla niego.

Czy ktoś jeszcze pamięta, że Olsztyn był pierwszym europejskim miastem, w którym wzniesiono planetarium lotów kosmicznych? Obiekt jest pomnikiem wzniesionym w hołdzie wybitnemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Jego charakterystyczna kopuła utrzymana jest w tym samym stylu, co zwieńczenia znajdujących się nieopodal hali sportowej i obserwatorium astronomicznego. Choć budynek liczy sobie przeszło trzy dekady, niewiele się zmienił na przestrzeni lat.

Planetarium w Olsztynie otwarto 19 lutego 1973 roku - w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika - przy dzisiejszej Alei Piłsudskiego. Jest drugim, co do wielkości planetarium w Polsce. Jego gmach zaprojektował Ludomir Gosławski. Kolorową kompozycję, składającą się z 205 płytek, znajdującą się na wschodniej ścianie atrium oraz portret Mikołaja Kopernika wiszący w hollu, wykonał artysta plastyk Stefan Knapp z Londynu. Ponadto w hollu znajduje się malowidło ścienne Zygmunta Drońskiego przedstawiające ciemny obłok pyłowy Koński Łeb z gwiazdozbioru Oriona.

Budynek wzniesiono na skraju starej i nowej zabudowy miejskiej, w pobliżu gmachu Komitetu Wojewódzkiego PZPR, wieżowca bankowego, a także krytej pływalni i hali sportowej. Obiekt przez lata mieścił planetarium, salon wystaw sztuki współczesnej oraz „Andromedę” – uchodzącą za najładniejszą kawiarnię okresu PRL-u w całym mieście.

Fot.1 - Planetarium Lotów Kosmicznych, 1986 r.Fot.1 - Planetarium Lotów Kosmicznych, 1986 r.

W momencie oddania do użytku, budynek mieścił pierwsze zlokalizowane w Europie planetarium lotów kosmicznych, a więc placówkę nader unikalną. Jej innowacyjność polegała na tym, że stwarzała widzom namiastkę oglądania kosmosu nie z Ziemi, ale z przestrzeni kosmicznej, np. z Księżyca. Do dziś, dzięki obrotom całej aparatury projekcyjnej lub poszczególnych jej części, na sztucznym niebie planetarium można odtworzyć ruch ciał niebieskich w dowolnej dacie pod dowolną szerokością geograficzną.

Budynek i jego okolica niewiele się zmieniły na przestrzeni lat – dotyczy to takich detali jak rabatki i płytki chodnikowe. Opatrzył się Olsztyniakom na tyle, że nie imponuje już swym futurystycznym wyglądem. Jednakże to, co dzieje się w obrębie murów tego obiektu nadal robi wrażenie.

Fot.2 - Planetarium, 2007 r., fot. Nowe Życie Olsztyna

Fot.2 - Planetarium, 2007 r., fot. Nowe Życie Olsztyna

Aparatura planetarium jest nowoczesna na miarę naszych czasów. Tam, gdzie było to możliwe człowieka zastąpił komputer. W hollu planetarium prezentowane są okruchy gruntu księżycowego, flaga polska, która była na Księżycu, kolekcja meteorytów, wierna kopia pierwszego sztucznego satelity Ziemi, a także rekonstrukcje instrumentów Mikołaja Kopernika wykonane w skali 1:3 lub 1:4. W budynku mieści się także największa olsztyńska państwowa galeria -  Galerii Sztuki Współczesnej BWA, w której co rocznie odbywa się ok. 25 wystaw, prezentujących polską i zagraniczną sztukę współczesną. Z gmachu planetarium znikła kawiarnia. Jej miejsce zajęła Biblioteka Multimedialna "Planeta 11". Jest ona jedną z sześciu tego typu bibliotek na świecie (Drezno, Los Angeles, Singapur, Helsinki, Wrocław) i jedną z dwóch w Polsce. W jej futurystycznym wnętrzu dobrze się czują zarówno książkowe mole jaki i melomani, zapaleni gracze, maniacy internetowi oraz kinomani. To jedyne takie miejsce w Olsztynie, gdzie można posiedzieć przy kawie, poczytać lub porozmawiać, skorzystać z komputera, odrobić pracę domową, wybrać odpowiednią szkołę, napisać CV i poszukać pracy.

Kesz: pojemnik śniadaniowy; proszę o wyjątkową dyskrecję podczas poszukiwań i podejmowania, bo okolica jest dość ruchliwa


EN

Soon...

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien