Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Chata Sienkiewicza - OP83HW
Budownictwo ludowe Czarnego Dunajca - Drewniany dom czarnodunajecki
Eigenaar: SanKL NIEAKTYWNY
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 676 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 30-07-2014
Gemaakt op: 30-07-2014
Gepubliceerd op: 30-07-2014
Laatste verandering: 01-09-2014
26x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
37 x Bekeken
22 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynka pokazuje jeden z typów tradycyjnej zabudowy Czarnego Dunajca. Budynek (a właściwie zespół budynków zagrodowych) zlokalizowany jest przy ulicy Sienkiewicza, ale koniecznie trzeba zobaczyć chatkę od strony południowo-wschodniej, gdzie działka przylega do ul. Kamieniec Górny. Poniżej garść informacji oraz szkice.

Budownictwo ludowe na terenie Czarnego Dunajca wykazuje sporą różnorodność i odrębność w stosunku do względnie jednorodnej zabudowy pozostałej części Podhala. Na terenie Czarnego Dunajca można wyróżnić trzy typy budynku mieszkalnego. Występuje tu klasyczny dom podhalański (powszechny w pozostałej części regionu), drewniany dom czarnodunajecki oraz tzw. murowaniec.

Na Podhalu praktykowane było lokalizowanie domu ścianą licową (frontalną) do południa w celu zapewnienia sobie możliwie długiego działania promieni słonecznych [W. Matlakowski „Budownictwo ludowe na Podhalu”, Kraków 1892]. Czarny Dunajec tworzący małomiasteczkowe skupisko domów stanowi wyjątek w tej dziedzinie. „Domy w Czarnym Dunajcu zwrócone są oknami do ulicy, zaś starsze do ogródka względnie do stodoły stojącej tuż za domem. Z tych domów można widzieć na ulicę przez wycięcie mchu z pomiędzy płazów lub przez komorę, w której zwykle znajduje się małe zakratowane okienko, lub specjalny otwór zwany wyziór” [J. Kantor „Czarny Dunajec. Monografia etnograficzna”, Kraków 1907].

Drewniany dom czarnodunajecki – zbudowany na zasadzie konstrukcji wieńcowej, najczęściej na planie zbliżonym do kwadratu. Ma wysoki dach o niewielkim kącie rozwarcia. Usytuowany jest bez względu na strony świata ścianą szczytową do ulicy (co podyktowane było wymogami małomiasteczkowej zabudowy). W ścianie tej znajdują się dwa okna białej izby i małe okienko od komory, zaś w jego braku specjalny otwór tzw. wyziór. Występuje w dwu odmianach w zależności od zamożności właściciela [W. Jostowa „Z zagadnień budownictwa podhalańskiego” 1961].

 

 

Afbeeldingen
Rzut budynku
Szkic frontu
Foto