Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brückenkopf Warschau - Józefowskie bunkry - FINAŁ - OP83DE
Przedmoście Warszawskie - Odcinek Józefów
Właściciel: vilkolak
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 109 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Bardzo duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: b.d.    Długość trasy: 7.00 km
Data ukrycia: 15-08-2014
Data utworzenia: 25-07-2014
Data opublikowania: 15-08-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 06-03-2017
76x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 10 obserwatorów
170 odwiedzających
65 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
61 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], Aki., AldonaH, Andrzejj, art_noise, azalisz555, Azymut, babcia, bamba, bartekt1702, Bramstenga, Brym, cirilla, crl_ost, dzejbi, farrider, Fotoimpresje, Gacekk, glivec, green team, grrrusza, huculP-y, isior, iwonia1999, jatar, konrad626, Krysiul, kubanczyk, Kukułki, LadyMoon, lavinka, lolek86, Majonez299, Maleska, mauritius, meteor2017, michael50, Michu4000, MiMPy+KBSJ, mototramp, myszon., Nati., NoMaTer, PeCha, polcia&szymaneq, PrincePolo, Psikiszek, pwargin, qzder, r00t7, Rajek5, Reneee, Robcon, Ryjek+, Serengeti, Skyqen, szubaada, Tataminiakus, veg1, Victor+, wilinus
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Offset cache 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

GeoŚcieżka

Pewnie część z Was mija je codziennie nie zwracając na nie uwagi, część nie wie, że to całkiem spory kawałek nie tylko Józefowskiej historii, część zapewne nie ma pojęcia, że to poniemieckie bunkry i część że to w ogóle bunkry... Sam kojarzyłem kilka takich schronów na terenie Józefowa, ale nie wiedziałem że było ich aż tyle! Podejrzewam, że takich osób jak ja jest więcej, dlatego też postanowiłem je wszystkie odszukać i okeszować. Seria składa się z 15 skrzynek w których znajdziesz cyferkę potrzebną do odnalezienia skrzynki finałowej. Jako że nie lubię babrania się w ziemi i obierania keszy z zapyziałych, porwanych folii to żadna ze skrzynek nie jest zakopana w ziemi ani owinięta w jakieś foliowe ustrojstwa.

..................................................................

Współrzędne oczywiście nie wskazują miejsca ukrycia. Aby dotrzeć do finału zebrane wcześniej informacje podstawiamy do poniższego wzoru:

N 52 (AB),(CDE*F)
E 21 (GH),(IJ*KL)
 
 
Na miejscu mogą się też przydać literki X Y Z - w dowolnej kombinacji.
 
UWAGA!!
1. Proszę uważać żeby niechcący nie zmienić kodu - raz już miało to miejsce i następni znalazcy mieli z tym problem, a ja nie mogłem pomóc
2. Proszę nie zostawiać przy wejściu ŻADNYCH przedmiotów ułatwiających dostanie się do finału. Nie dość, że wyraźnie sugeruje to miejsce ukrycia, to do tego zachęca to przecież mugoli do zaglądania tam. Skrzynka jest spora i nie chciałbym żeby przepadła.
3. Dziękuję!! :)

..................................................................

Przedmoście Warszawskie to linia fortyfikacji i umocnień ciągnąca się od Ryni nad Narwią, przez Strugę, Zielonkę, Starą Miłosną, Wiązownę i Józefów aż do Wisły. Pierwsze prace rozpoczęły się w 1915 roku – od tego czasu fortyfikacje były wielokrotnie przebudowywane, aż do roku 1944.

Wzniesione w latach I wojny światowej umocnienia Brückenkopf Warschau stanowiły nowoczesną linię obrony doskonale wkomponowaną w teren przy wykorzystaniu jego walorów obronnych – wzniesień, mokradeł, rzek. Niewątpliwą zaletą linii była jej niewielka długość oraz poprowadzenie z drobnymi odstępstwami w linii prostej na osi północ – południe. Dodatkowym atutem była bardzo dobrze rozwinięta sieć drogowa i kolejowa, która ułatwiała manewrowanie odwodami i kierowanie własnych wojsk na najbardziej zagrożone odcinki frontu. Ostatecznie, całkowita długość wzniesionych umocnień wynosiła około 55 km. Zgodnie z niemieckimi planami na wypadek rosyjskiej ofensywy umocnienia Brückenkopf Warschau miały zostać obsadzone 4-5 dywizjami piechoty wzmocnionymi 80 bateriami artylerii.

Do początku 1918 umocnienia były pilnowane, choć nie rozbudowywano ich, ani nie poddawano konserwacji. Związane było to z panującą sytuacją na froncie wschodnim, który przebiegał daleko w głąb Rosji. Utrata znaczenia strategicznego umocnień spowodowała, że na początku roku dowództwo niemieckie wydało rozkaz o ich likwidacji. W listopadzie 1918 zmieniła się sytuacja geopolityczna – zakończyła się I wojna światowa, a Polska uzyskała niepodległość. Pojmując znaczenie militarne linii fortyfikacji zabezpieczających od wschodu Warszawę, w styczniu 1919, polskie władze wojskowe wstrzymały rozbiórkę umocnień. Dodatkowo poniemieckie umocnienia zyskały wojskową ochronę, która okazała się niewystarczająca do zabezpieczenia obiektów. Pomimo ochrony miejscowa ludność rozgrabiła wszystkie mogące się do czegokolwiek przydać materiały. W związku z brakiem środków finansowych na remonty oraz skuteczną ochronę, późnym latem 1919 wydano ponownie zgodę na rozbiórkę umocnień. Prace rozbiórkowe wstrzymano dopiero pod koniec czerwca 1920, wobec zbliżającej się ofensywy bolszewickiej.

Obecnie większość fortyfikacji jest zniszczona, niektóre częściowo zasypane.

Więcej informacji:
http://www.2korpus.pl/bruckenkopf-warschau-i-atrakcje-jozefowa.html?showall=1


http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedmo%C5%9Bcie_Warszawskie

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 126 razy, trafień: 23 razy.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 76x nieznaleziona 1x komentarz 3x Wszystkie wpisy