Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #42 - Maków - OP833P
Zgineli w pierwszym szeregu
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 129 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 14-07-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 07-02-2022
77x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 8 obserwatorów
80 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: DrużynaSkarbów5, parlando, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Szykując się do tego projektu odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

9 września 1939 r 30 Dywizja Piechoty stanęła w lasach w rejonie Przyłęku. Stąd postanowiono przebijać się dalej przez wrogie oddziały. Siły dywizji liczyły wówczas niespełna 5000 żołnierzy co stanowiło niespełna 40% stanu wyjściowego  przewidywanego dla tej formacji. 82 Pułk Piechoty obsadził zachodnią część lasów w rejonie Józefowa. Środkową i wschodnią część tego rejonu obsadziły pozostałe pułki piechoty. Generał Cehak wraz ze sztabem stanął w Przyłęku gdzie dotarły wiadomości o zmotoryzowanych oddziałach wroga w rejonu Jeżowa i Słupi. Generał pomimo znaczącej przewagi nieprzyjaciela wydał rozkaz do ataku w celu otwarcia drogi na Skierniewice. 82 Pułk Piechoty otrzymał rozkaz uderzenia o godzinie 10.00 w kierunku na folwark Krosnowa – Słupię – Julków – Suliszew i uchwycenia tam mostu na Rawce.W czasie przygotowania do uderzenia, o godz. Niestety o godzinie 9.15 ruszyło niemieckie natarcie od strony Słupi w kierunku na Przyłęk Duży. Pomimo to o godz. 10.00 przy silnym wsparciu artylerii polskie kompanie ruszyły do przeciwnatarcia a już o godzinie 11.30 82 Pułk Piechoty opanował folwark Krosnowa, a następnie w zażartym boju zajął Słupię. W natarciu zginęło 2 dowódców polskich batalionów: major Stefan Pękalskii major Kazimierz Klimczak. Strona niemiecka poniosła znaczne straty wycofując się w kierunku Modły i Przybyszyc. Pod Modłą część sprzętu zmechanizowanego 18 niemieckiej Dywizji Piechoty utknęła w bagnach. 30 Dywizja Piechoty wyszła z okrążenia tracąc ok. 1400 żołnierzy, w tym 465 zabitych.

Na cmentarzu w Makowie pochowany jest major Kazimierz Klimczak Kawaler Krzyża Virtuti Militari wraz ze swymi podkomendnymi. W mogile obok spoczywa dwu innych bohaterów okresu wojny z tej rodziny.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko. 

Flag Counter

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa tylko po bezpośrednim kontakcie z autorem/właścicielem skrzynki
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
3
M1