Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Białowieża (nie tylko) Towarowa - OP831N
carski klimat
Właściciel: p_nowik
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 154 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-06-2014
Data utworzenia: 11-07-2014
Data opublikowania: 11-07-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-07-2014
143x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 4 obserwatorów
126 odwiedzających
96 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
11 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: cirilla, freney, geesoos, HanyuuFurude, joju, Kanguros, Kokocik82, mimi, rudymaniek, tomaszg, wuja michal
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis

Stacja Białowieża Towarowa działała jeszcze w latach 90. XX w., obsługiwała pociągi przyjeżdżające z Warszawy, Białegostoku oraz wiele lokalnych połączeń. Z użytku kolejowego została wyłączona w 1993 r. po likwidacji połączeń kolejowych z Białowieżą.

Dworzec Białowieża Towarowa powstał w 1903 r. Wybudowano go w komplecie z paradnym, nieistniejącym już dziś, dworcem pasażerskim Białowieża Pałac dla samego cara Mikołaja II. Stacja towarowa była zapleczem technicznym dla Pałacu (przy okazji wizyt imperatora kierowano tu pociągi z carskim zaopatrzeniem), ale też dworcem dla pospólstwa. Na co dzień przyjmowała zwyczajne pociągi, przewożące miejscową ludność. Imperator, który wraz z żoną Aleksandrą często odwiedzał swe puszczańskie włości, przez Białowieżę Towarową jedynie przejeżdżał. Wysiadał 2 km dalej, na prywatnym dworcu Pałac, położonym bliżej carskiej posiadłości.

Po zamknięciu linii kolejowej do Białowieży w 1993 r. majątek dworcowy przechodził z rąk do rąk, trafił do samorządowców, później do właścicieli prywatnych i znowu do samorządu. Budynek niszczał, a kolejnym właścicielom brakowało pomysłu na jego zagospodarowanie.

Zmiana nastąpiła w 2004 r. Nowi właściciele urządzili w budynku dworca ekskluzywną, przygotowaną na styl carski restaurację. Budynek dworca został starannie odrestaurowany i kilkukrotnie był nagradzany w konkursach dla zabytków, m.in. w kategorii na najlepiej zachowany zabytek wiejskiego budownictwa drewnianego.

Przed budynkiem stoi szyld kolejowy "Białowieża Towarowa", a na stacji wciąż znajdują się żeliwne żurawie, które zasilały w wodę parkujące na torach parowozy. Na szynach stoją też lokomotywy oraz wagony, a obecnie przygotowywana jest salonka. Budynkowi dworca towarzyszą inne dworcowe zabudowania. Wszystko to nadaje miejscu wyjątkowego klimatu.

Kesz

Uwaga! Skrzynka nie znajduje się pod kordami. Współrzędne wskazują na budynek dawnego dworca (dzisiaj restauracja Carska). Aby odnaleźć kesza należy zlokalizować lokomotywę oznaczoną nr TKt48 138. Skrzynka to magnetyk znajdujący się przy drzwiach do kabiny maszynisty. Nie trzeba wchodzić do środka pojazdu ani się na niego wspinać. Skrzynka założona razem z joju.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
od frontu
a na peronie...
a na peronie...
miejsce ukrycia
Wpisy do logu: znaleziona 143x nieznaleziona 1x komentarz 4x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria