Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kostrzyca/Jedlica - OP82E1
Właściciel: bqbqbqb
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 416 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-06-2014
Data utworzenia: 16-06-2014
Data opublikowania: 16-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-06-2014
56x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
57 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Kostrzyca

niewielka wieś położona pomiędzy miejscowościami Mysłakowice i Kowary wzdłuż drogi krajowej nr 367. Historia wsi sięga początków XV w. Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą z 1403 roku. W tym czasie nazywała się ona Twirl. Z czasem wiele razy zmieniała właścicieli i swą nazwę:

  • 1403 Twirl

  • 1491 Quirl

  • 1677 Qirdel

  • 1687 Quierl

  • 1786 Quirl

  • 1945 Gniewków

  • 1946 Kostrzyca

 

Z ciekawszych faktów dotyczących wsi należy wspomnieć o Leśnym Banku Genów, którego celem powstania było zachowanie zasobów genowych wszystkich drzew i krzewów występujących praktycznie w całej Europie! Leśny Bank Genów powstał w 1996 roku po tym, jak pod koniec XX w. w rejonie trójkąta granicznego Polski Czechosłowacji i Niemiec w wyniku działalności ludzkiej doszło do degradacji środowiska nazwanego później „Czarnym Trójkątem". Największej dewastacji uległy obszary głównie położone na terenie gór Izerskich i Karkonoszy. Leśny Bank Genów miał być jednym z elementów, które miały zapewnić odtworzenie stanu środowiska sprzed katastrofy. Kolejną „ciekawostką” lokalną jest, a może była Ciepłownia, której komin widać z miejsca podjęcia kesza. Po ciepłowni, zamkniętej w 2012 roku pozostał praktycznie tylko on i może 3 ściany. Do tego czasu było to źródło ogrzewania miasta Kowary. Oczywiście opalana była ona miałem koksowym, który w dzisiejszych czasach jako nieekologiczny ostatecznie stał się przyczyną zlikwidowania ciepłowni. W Kostrzycy znajduje się także szkoła podstawowa i w sumie niewiele więcej. W miejscu w którym się znajdujemy prowadziła dawniej stara droga w kierunku Karpacza, dziś już zlikwidowana.

Miejsce to jest świetną bazą wypadową na trasy rowerowe. Praktycznie w każdym kierunku można na rowerze dostać się w ciekawe miejsca: Przełęcz Okraj i dalej do Czech, całe Karkonosze wschodnie, Rudawy Janowickie, Karpacz, Bukowiec, Kowary, Mysłakowice czy Jelenia Góra. Wszystkie te miejsca ze swoimi licznymi atrakcjami znajdują się w promieniu zaledwie 15km od Kostrzycy.

 

Jedlica

Wzdłuż wsi płynie rzeka Jedlica. Potok ma długość około 15km i swój początek na wysokości około 1000mnpm w pobliżu przełęczy Okraj. Ten niewielki potok, jak to zwykle bywa z górskimi ciekami do XXw sprawiał często problemy okolicznym mieszkańcom. W 1997roku podczas Powodzi Tysiąclecia rzeka praktycznie porwała drogę, wzdłuż której płynie, a także wyrządziła mnóstwo szkód w okolicznych gospodarstwach. Po tym wydarzeniu została wyregulowana, pogłębiona i na dzień dzisiejszy nie sprawia już większych kłopotów.

 

O keszu:

pojemnik znajduje się dokładnie na koordach