Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Duch Helmuta - OP8248
Tajemnice Świnoujścia
Właściciel: kawior&jardo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 13 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-06-2014
Data utworzenia: 07-06-2014
Data opublikowania: 07-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 13-11-2021
33x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
65 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abigeo, alex22, art_noise, Atyde, MI 888, Miki., night_time, norbinorek, Qbacki, ronja, soolash, subo, uhuhu, Whatever, Wrzos
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Skrzynka-  mikroprzylepa umieszczona na współrzędnych. Popatrz przez otwory a bez trudu dojrzysz keszynkę. Duch Helmuta strzeże tego miejsca i wszelakich tajemnic związanych z okolicą. Spytacie jakie to tajemnice?- prosimy bardzo!

Atomowy magazyn
Miejscem okresowego przechowywania tych materiałów miała być składnica amunicyjna Mulnik, przejęta po wojnie przez Rosjan po Kriegsmarine. Jednym z dowodów są  pozostałości po infrastrukturze składnicy, zmodernizowanej w latach 60-tych. Kilka tzw. stref, zabezpieczonych i ogrodzonych płotami kolczastymi podłączonymi do sieci elektrycznej, budki wartownicze i żelbetonowy tunel-rura, przypominający swoją konstrukcją obiekty baz w Bornym Sulinowie i Nadarzycach. Wysoki na około 3 m, zewnętrznie, pierwotnie przykryty warstwą ziemi służył do przechowywania „specjalnych” materiałów! Także broni chemicznej, przechowywanej w składnicy w znacznych ilościach. Cała składnica, oficjalnie Marynarki Wojennej, obsługiwana była przez żołnierzy w mundurach wojsk lądowych, co jest argumentem stanowiącym o jej specjalnym przeznaczeniu.
Stanowisko dowodzenia
Drugim obiektem, świadczącym także o prestiżu bazy radzieckiej w Świnoujściu jest olbrzymi kopiec ziemny, ukryty w gęstym sosnowym lesie, zlokalizowanym tuż przy ulicy Karsiborskiej. Kryje on w swoim wnętrzu schron przeciwatomowy, pełniący niegdyś funkcję punktu dowodzenia na wypadek ataku nuklearnego, wybudowany na początku lat 60-tych (jedna z dat na fasadzie – 1964 rok) na terenie byłej bazy łączności Kriegsmarine. Dobudowano go do konstrukcji bunkra łączności z lat 30-tych. Do jego wnętrza prowadzi wejście przez specjalną śluzę chronioną kiedyś podwójnymi, pancernymi drzwiami, podobnymi do tych, jakie zamykają bankowe skarbce. Schron posiadał własne ujęcie wody z głębokości 50 m, zapas żywności na pół roku, urządzenia klimatyzacyjne, łączność, itp. Wydaję się że pierwotnie miał on służyć do innych celów – być może jako garaż np. dla SS-20 i SS-22, a dopiero po wybudowaniu głównej konstrukcji zdecydowano o jego nowej roli.
Teren całego kompleksu podzielony był na dwie wzajemnie poodgradzane części. W pierwszej strefie znajdowały się budynki wartowni (zachowały się polowe stanowiska i ciągnące się wzdłuż drogi dojazdowej transzeje) oraz jeden budynek mieszkalny dla personelu (ok. 200 osób). W drugiej strefie, chronionej dodatkowym kolczastym drutem, znajdował się główny schron, baraki socjalne, magazyn i warsztat naprawczy.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.