Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Blindenanstalten - OP81XS
Właściciel: kotehok
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 30 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 03-06-2014
Data utworzenia: 30-05-2014
Data opublikowania: 01-06-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 22-09-2016
89x znaleziona
3x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 1 obserwatorów
14 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
9 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Dana i Piotr, Dezerter, DriadaK, dulus-y, Fochsztapler, hadrianus88, Nietoperzofilka, Romanas, zbylak
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

MIEJSCE:

Szkoła, dom, pomoc - wszystko dla ociemniałych dzieci.

Osobą, która jako pierwsza zwróciła uwagę na ignorowany do tego czasu problem ociemniałych dzieci na Pomorzu był Anton-Moritz Gröpler urodzony w 1818 r., najstarszy syn właściciela wytwórni farb, który stracił wzrok mając 11 lat. Od 1844 roku pracował jako nauczyciel w Instytucie Niewidomych w Halle. Kiedy miano zamknąć tę instytucję, Gröpler w czerwcu 1850 r. przybył do Szczecina z zamiarem uruchomienia podobnego instytutu w Szczecinie.

Na mocy koncesji przyznanej mu przez Królewski Rząd oraz dzięki wsparciu lokalnych władz, założył zakład wychowawczy ze szkołą przeznaczony dla ociemniałych chłopców.

W 1854 roku Kuratorium Fundacji Mariackiej przekazało na ten cel plac budowlany w podmiejskiej wtedy dzielnicy Neu Toney.

Przechodząc ul. Jagiellońską (Turnerstraße) zwróćcie uwagę na niepozorny budynek mieszczący się pod numerem 61 i zajmowany obecnie przez Przedszkole Publiczne nr 37, zauważycie tam pozostałość po zatartym napisie na froncie budynku…

Pomogę Wam go odczytać: Provinzial Blindenanstalten, co możemy przetłumaczyć jako „Prowincjonalny Zakład dla Niewidomych”

Ten skromny budynek jest najstarszy z całego kompleksu, który powstał w ciągu niespełna 80 lat. Budynek został oficjalnie oddany na użytek zakładu 18 listopada 1857 roku.

Zakład rozrastał się m.in. dzięki szczodrości rodziny królewskiej. Z okazji ślubu księcia Fryderyka Wilhelma Nikolausa Karla von Hohenzollerna z Victorią Saxe – Coburg - Gotha, księżniczką Brytanii i Irlandii, podarowano szkole 1 200 talarów. Suma pozwoliła na rozpoczęcie w 1859 roku budowy oddzielnego zakładu dla dziewcząt, nazwanego ku czci żony księcia „Victoria Stiftung''. 30 września 1861 roku miało miejsce oficjalne otwarcie Fundacji Victorii i przeniesienie oddziału dla dziewcząt do osobnego budynku, obecnie należącego do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 i zajmowanego przez Gimnazjum nr 52 oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 15.

Już po śmierci założyciela w 1875 roku jego dzieło doczekało się dalszej rozbudowy.

W 1876 na zakupionej tuż obok działce budowlanej powstał zakład powroźniczy (Seilerbahn), w którym prowadzone były warsztaty dla wychowanków ośrodka, w 1879 budynek ten znacznie przedłużono w kierunku południowym uruchamiając zakłady produkcji plecionych krzeseł, mat, koszy i mioteł.

Dzięki dotacji 100 000 marek otrzymanej w tym samym roku ze strony władz prowincji rozpoczęto budowę szkoły z salą gimnastyczną oraz nowego domu dla niewidomych dzieci bez rodziców i bliskich, pod nazwą Fundacji Wilhelma i Augusty. Budynek ten określany był jako Blindenheim (obecnie internat Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2)

Ogółem w 1894 roku na terenie zespołu funkcjonowało 6 budynków, które pomieściły internaty dla ociemniałych chłopców i dziewcząt, szkołę i warsztaty.

Na początku XX wieku w głębi parceli przy Jagiellońskiej 61 zbudowano również nowy budynek mieszczący szkołę i administrację Zespołu Prowincjonalnego Zakładu dla Niewidomych (obecnie Zespół Szkół Specjalnych nr 10) oraz nieistniejący już dziś budynek Neue Knabenantalt (Nowy Zakład dla Chłopców).

Ostatnim akcentem tego przedsięwzięcia był nowy neogotycki dom dla dziewcząt (Mädchenhaus) zbudowany w latach 1927-28, w którym to dziś mieści się Szkoła Podstawowa nr 47.

Budynek szkoły ozdobiony jest rzeźbami nawiązującymi do pierwotnego przeznaczenia obiektu.

 

Opracowując opis miejsca korzystałem min. z książki Marka Łuczaka "Szczecin Turzyn - Tourney"

 

Poniżej mapa i zdjęcie lotnicze terenu ośrodka z okresu ok. 1936 roku oraz do porównania satelitarne zdjęcie z 2011 roku:

 

Zachęcam również do zapoznania się z fotografiami miejsca z lat 30:  Sedina

 

 

SKRZYNKA:

Nie trzeba wchodzić za ogrodzenie, a tym bardziej na tereny obiektów.

Mikrus pod współrzędnymi (dokładność +/- 3m).

Ze względu na instytucje oświatowe w pobliżu proszę o zdrowy rozsądek przy podejmowaniu skrzynki.

(dzieci widzą więcej niż nam się wydaje...)

 

CERTYFIKATY:

FTF, STF, TTF oraz 5 certyfikatów znalazcy - już odebrane :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.