Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Nepomucen - OP81K5
Eigenaar: agnostos
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 148 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 15-05-2014
Gemaakt op: 15-05-2014
Gepubliceerd op: 15-05-2014
Laatste verandering: 17-03-2023
20x Gevonden
6x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
45 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving EN PL

Nepomucek kosobudzki


Jan Nepomucen (ur. ok. 1350 w Pomuku, obecnie Nepomuk, zm. 20 marca 1393 w Pradze) – prezbiter, spowiednik Zofii Bawarskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Ok. 1380 przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem przy katedrze św. Wita na Hradczanach. W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem praskim, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i w 1393 został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Jego zwłoki złożono w katedrze na Hradczanach. Według innej wersji, Jan Nepomucen po odmówieniu ujawnienia tajemnicy spowiedzi Zofii Bawarskiej królowi czeskiemu Wacławowi IV (król podejrzewał żonę o niewierność), został poddany ciężkim torturom. Przyszły święty nie ugiął się i w konsekwencji wrzucony do Wełtawy. Został beatyfikowany w 1721 r. przez Innocentego XIII, a kanonizowany przez Benedykta XIII w 1729 r.


W ikonografii święty przedstawiany jest w stroju kapłańskim z palmą męczeńską w ręku. Niekiedy trzyma palec na ustach, symbol zachowanej tajemnicy. Jego atrybutami są: klucz, książka, kłódka, krzyż w ręce, zapieczętowany list, most (z którego został zrzucony), pieczęć, wieniec z pięciu gwiazd (w środku napis TACUI - "milczałem"), woda, zamek. Jest patronem jezuitów, Pragi, spowiedników, tonących. Jest także patronem mostów. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. (za Wikipedią)


Do dziś naliczono w samej Polsce ponad 3700 pomników, figur i portretów św. Jana Nepomucena, przedstawianego często rzecz jasna z palcem na ustach. Specjalnie poświęcony mu portal internetowy (http://nepomuk.w.waw.net.pl) szczegółowo kataloguje „nepomucjana”.


Wjeżdżających do Kosobud od strony Brus wita figura św. Jana Nepomucena (polecam widok na tle wieczornego nieba od strony wsi). Figurę ufundowali mieszkańcy Kosobud jako wotum dziękczynne za ocalenie z I wojny światowej. Figura poświęcona została w 1925 roku przez ks. kanonika Bernarda Gruninga. Podczas II wojny światowej tak jak większość krzyży i kapliczek uległa zniszczeniu. Młodzi Niemcy utrącili głowę figury, którą po wojnie odtworzono. Jedna z opowieści jeszcze wojennych przekazuje, że chłopak który tego czynu dokonał zginął na froncie wschodnim. Kula, od której zginął, urwała mu głowę – opowiadała jego matka.


Współrzędne wskazują figurę, którą nie sposób przeoczyć. Pierwsza skrzynka (mikrokesz) wciśnięta jest przy słupku z tablicą oznaczającą ulicę Kościelną. Tam odczytujemy wskazówki do skrzynki finałowej, gdzie czeka logbook i fanty, w tym pocztówki kosobudzkich kapliczek i figury św. Nepomucena (brać po jednej). Droga okolona kasztanowcami i dwoma gatunkami klonów (ważne!) prowadzi na Krowi Most (lepiej sprawdzić na geoportal.gov.pl!).


Do zaliczenia hasłem jest nazwa (jednoczłonowa) drzewa, pod którą ukryta jest skrzynka finałowa.

Afbeeldingen
Wizytówka Kosobud
Drzewo ze skrzynką tak wygląda w maju
Kora przypomina korę platana
Logs: Gevonden 20x Niet gevonden 6x Opmerking 3x Alle logs