Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dwór w Żabnie - OP81K4
... popada w ruinę
Właściciel: agnostos
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 141 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 15-05-2014
Data utworzenia: 15-05-2014
Data opublikowania: 15-05-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 12-03-2017
31x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
8 odwiedzających
23 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, tygryskris
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza wzmianka o wsi Żabno pochodzi z XIV w., gdy należała do dobr rycerskie w komturstwie tucholskim. W 1344 r. komtur Konrad Vullekop nadał na prawie chełmińskim Konradowi Splitstosenowi oraz jego spadkobiercom 20 łanów zwanych Żabno. Właścicielami tych dóbr byli: J. Żabiński (1575 r.), Józef Prądzyński, J. Lewald- Jezierski. Kolejnym właścicielem był Krzysztof Łukowicz - Stolnik Koronny. Był bezdzietny, więc dobra odziedziczył jego bratanek - Józef, który po wykupieniu udziału Prądzyńskiego został w 1812 r. jedynym właścicielem Żabna. Józef zmarł w 1829 r. zapisawszy majątek córce, co było sprzeczne z obowiązującymi wówczas prawami. Testament unieważniono, a majątek został podzielony. Dobra te jako pierwsze i nieliczne w tej okolicy przeszły na kilkadziesiąt lat w ręce pruskie. Kolejnymi właścicielami była rodzina Raschke. W 1859 r. ówczesny właściciel Gustaw Raschke wybudował tu istniejący dwór. Kolejnym właścicielem majątku był Walenty Rożek z pobliskich Czyczków (1891 r.). Jego synem był Józef, ur. w 1895 r. Zamieszkał we dworze dopiero po zostaniu wójtem w 1921 r. Majątek liczył wówczas 492 ha. Majątek zaczął przeżywać trudności. Józef postanowił spłacić długi dochodami z parcelacji, która trwała od 1920 do 1936 r. W 1937 r. Poznańskie Ziemstwo Kredytowe ogłosiło licytację majątku. W czasie wojny wraz z synem Antonim, który był harcerzem zostali aresztowani i zamordowani przez hitlerowców. Po II wojnie światowej na mocy reformy rolnej, majątek ten rozparcelowano między 26 rodzin chłopskich. W latach 1953-1956 istniała tu Spółdzielnia Produkcyjna. Później we dworze mieściły się mieszkania komunalne. W 2 poł. XX w. właścicielem był Franciszek Urbaniak, który tu prowadził sklep. Zmarł w 2005 r. Istnieje 6 spadkobierców ś.p. Franciszka, którym nic nie zapisał. Obecnie dwór stoi opustoszały.

Skrzynka na kordach przy głównych schodach, w szczelinie w murku (tym bez balustrady). Szczelin jest w dworze na 10000 keszy, ale mam nadzieję, że określiłem w miarę jednoznacznie pole poszukiwań (nie trzeba kuć!). Do zaliczenia kesza trzeba jeszcze odszukać hasło w miejscu może mało reprezentacyjnym, ale widocznym. To rok budowy. Ważny jest cały napis (bez spacji). Wskazówka: wystarczy jeden raz obejść budowlę z spojrzeniem „lunetkowym”, zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie (krócej lub dłużej będziemy brodzić w chaszczach).

Kto zainteresuje się tą budowlą w początkowej fazie ruinienia, to może ja sobie kupić za milion złotych (nie euro!).

Uwaga: boczne wejście w zaawansowanym stanie ruinienia, więc ostrzegam przed próbami wewnętrznej penetracji!

Obrazki/zdjęcia
Dwór w Żabnie się sypie...
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy