Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Duch Św. Rocha - OP81GZ
Eigenaar: GuMiS160
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 126 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 18-06-2014
Gemaakt op: 12-05-2014
Gepubliceerd op: 13-05-2014
Laatste verandering: 11-07-2016
165x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
73 x Bekeken
138 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Compass  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O miejscu:

Początki kościoła św. Jana Chrzciciela sięgają najprawdopodobniej 1253 r. (jest to najstarszy kościół w Żukowie). Wybudowany został na trójkątnym placu, stanowiącym centrum ówczesnej wsi, obecnie ograniczonym ulicami: Klasztorną, Gdańską i 3 Maja.

Kościół św. Jana Chrzciciela jest obiektem orientowanym (jego prezbiterium, mieszczące ołtarz główny, skierowane jest na wschód), jednonawowym. Zbudowany został z cegły, w znacznej części otynkowanej, a jego najbardziej charakterystyczny element stanowi czworoboczna wieża o konstrukcji szkieletowej, przykryta hełmem i zwieńczona metalową chorągiewką na której widnieje data 1686 r. (inna chorągiewka z datą 1608 ozdabia wschodni szczyt kościoła).

Kościół stoi obecnie w otoczeniu drzew i nielicznych pozostałości dawnego cmentarza parafialnego. Po jego północnej stronie po II wojnie światowej ustawiono pochodzący z 1929 r. pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, ufundowany dla upamiętnienia niepodległości państwa polskiego, odzyskanej w wyniku I wojny światowej.

Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela jest dość skromne. Świątynia nie posiada sklepienia, a jedynie deskowany strop. Na bielonych ścianach zachowały się też wyłącznie niewielkie i niezbyt czytelne fragmenty dawnej polichromii. Barokowe wyposażenie kościoła pochodzi z końca XVII i z I poł. XVIII w. i co dość zaskakujące dla tego stylu, kojarzonego zazwyczaj z barwą złotą, utrzymane jest przede wszystkim w kolorach białym i czarnym. Na wyposażenie kościoła składa się: ołtarz główny - zaopatrzony w obrazy ze scenami z życia patrona świątyni; ołtarze boczne - św. Rodziny i św. Barbary; ambona; chór muzyczny z przedstawieniami dwunastu apostołów i obrazy: „św. Paweł", „Zdjęcie z krzyża" i „Apoteoza imienia Jezus" . W świątyni znajduje się również płyta nagrobna Jerzego Pępowskiego z 1617 roku (pierwotnie umieszczona w posadzce, obecnie wmurowana zaś w jedną ze ścian kruchty), a w wieży wisi żeliwny dzwon z I poł. XIX w.

DODATKOWO

Fragment legendy z A. Grzedzicki „Żukowskie Legendy", Gdańsk 1994

„W tym czasie w całej Europie, szybko rozprzestrzeniał się kult św. Rocha, posiadającego jeszcze za życia łaskę uzdrawiania chorych. Do dzisiaj uznawany jest za patrona chroniącego ludzi i zwierzęta od zarazy, a także za opiekuna podróżnych. Najczęściej przedstawiany jest w odzieniu poszarpanym, z kijem podróżnym w ręku i psem liżącym jego rany. Legenda o nim głosi, że przy zwłokach św. Rocha miano znaleźć, we wiezieniu, w którym przebywał, kartkę z napisem  „…Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św. Rocha, jako swojego pośrednika i patrona, będą uleczeni”.

Mając powyższą intencję, u ujścia tunelu podziemnego wybudowano kapliczkę z opisanym wizerunkiem św. Rocha. Wylot tunelu przykryty był płaskim kamieniem, który z łatwością można było odsunąć . Zarośla po obu stronach dróg dawały gwarancję bezpiecznego schronienia na czas ewentualnych napaści. Już w niedługim czasie, po wybudowaniu podziemnego przejścia, norbertanki skorzystały z tego ukrycia podczas napaści Krzyżaków, a potem również w czasie najazdu szwedzkiego.  Podziemne przejście częściowo pozostało do dnia dzisiejszego. Zachowane jest w części początkowej, od kościoła do przejścia ulicznego (dawnej fosy).”

Kapliczka św. Rocha znajdowała się na miejscu obecnego ceglastego domu z czerwoną dachówką. Zobaczysz go idąc w dół deptaku po lewej stronie.

 

O skrzynce:

Furtka do kościoła wygląda na zamkniętą, jeśli jednak naciśnie się klamkę to magicznie się otwiera:)(otwarta 24h/dobę).

Koordynaty wskazują na miejsce, w którym znajduje się figura Matki Bożej Królowej Polski.

Stań przed figurą i kieruj się na azymut 205°, w odległości 25 m.

 

Skrzynka ta należy do serii "Skarb Żukowski" i zarazem jest jednym z elementów multicache "Skarb Czarodzieja". W skrzynce mogą znajdować się informacje do finałowej skrzynki. Nie wszystkie skrzynki z serii zawierają potrzebne informacje do znalezienia finału!

 

 

UWAGA! Wypowiedzi duchów są integralną częścią skrzynki i proszę ich nie zabierać!

Afbeeldingen
Figura Matki Boskiej