Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PRZYJAŹŃ [KzK] - OP80KQ
Rura, Ural, Chińczyk
Owner: marass1111
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 73 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 12-04-2014
Date created: 12-04-2014
Date published: 12-04-2014
Last modification: 19-05-2015
19x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
3 visitors
18 x rated
Rated as: Excellent
5 x recommended
This cache is recommended by: Cichociemni, kuczol, ObierzySWAT, RoDaJJ, ronja
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

RUROCIĄG NAFTOWY "PRZYJAŹŃ" 

(ros. нефтепровод Дружба) – największy na świecie system rurociągów, łączący od ponad 40 lat Syberię i Europę Środkową.

Decyzję o podjęciu budowy systemu "Przyjaźń" podjęto 18 grudnia 1958 na 10. sesji RWPG w Pradze. Rurociąg, który otwarto w 1964 roku, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do niemieckiego Lipska, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. W założeniu był systemem przesyłu ropy naftowej ze Związku Radzieckiego do krajów RWPG w Europie Środkowej.

Wobec coraz częstszego stosowania przez Rosję szantażu energetycznego, rozważane jest także przedłużenie obu nitek, północnej do niemieckiego Wilhelmshaven, a południowej do chorwackiego Omišalj, i tą drogą wprowadzenie rewersu ropy, dostarczanej przez tankowce z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 km rurociągów, które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej, w tym samą północną nitką około 49,8 miliona ton.

Operatorem rurociągu w Rosji i tak zwanej bliskiej zagranicy jest Transnieft, na Słowacji –Transpetrol, w Polsce – PERN.

KESZ

Jak to z kapelusza wypadło... 

RURA - jest rura, a nawet dwie  Stanowi ona tzw. cieplik zasilający wschodnie dzielnice Poznania oraz Swarzędz. Ta rura to taka przenośnia do tytułowego rurociągu naftowego "Przyjaźń" co by ładniej zobrazować temat. Fragment rurociągu "Przyjaźń" przechodzi przez pod poznańskie miejscowości min. okolice Rokietnicy. 

URAL -    pasmo górskie w Rosji. Stanowi fragment umownej granicy między Europą i Azją. To za nim znajdują się tereny roponośne. URAL - to także  marka ciężkich motocykli produkowanych w Kijowie na Ukrainie w użyciu od 1967 roku.

CHIŃCZYK - co tu robi Chińczyk!? Chińczyk produkuje min. pudełka i pojemniki plastikowe, które wykorzystujemy w zabawie zwanej "keszowanie". Gospodarka Chin jest od 2010 druga pod względem wielkości (po USA) i najszybciej rozwijająca się gospodarka narodowa świata, osiągająca średnie tempo wzrostu 10% rocznie przez ostatnie 30 lat. Jest również największym eksporterem na świecie i drugim pod względem wielkości importerem wszelkiego rodzaju towarów. 

Na kordach szukaj pierwszego etapu czyli pojemnika w maskowaniu. Oczywiście rura jest z tym ściśle związana. Nie da się pojemnika startowego podjąć z poziomu ziemi stąd dodatkowy atrybut! 

Uwaga jesteś na widoku i nie masz możliwości ukrycia się przed oczami postronnych osób. Uważajcie szczególnie na wędkarzy. Ich nie widać, a oni nas widzą. 

Etap pierwszy niebezpieczny. Sam podejmujesz decyzję o jej podjęciu

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do swoich umiejętności związanych z operowaniem na wysokości proszę o info (telefon/e-mail) to z przyjemnością spotkam się i pomogę w podjęciu.   

Pojemnik końcowy, na kordach z pierwszego etapu. Maskowanie leśne. Szukaj czegoś jaskrawego. 

W keszu GK i certyfikaty dla pierwszych znalazców. 

Pictures
Nasze rurki do zabawy
Mapa przebiegu głównych nitek naftociągu
Log entries: Found 19x Not found 0x Note 1x All entries