Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SPACER W DOLINIE CYBINY - FINAŁ - OP80FL
Obszar Natura 2000
Właściciel: marass1111
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 66 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 2:00 h    Długość trasy: 4.00 km
Data ukrycia: 11-04-2014
Data utworzenia: 06-04-2014
Data opublikowania: 11-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-09-2017
55x znaleziona
4x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
25 odwiedzających
50 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
37 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, ash83, aszanti3 +1, Boberki, buniaczek, Ćwir, Darasek, DeepBlue, DeepSea, dptak, FilipJ90, GFS, HazelEyes, iska, johnyn, kazio i lila, kimer, klausik41, klikon56, komarokot, Layio, Liriela, Lori & Tomi, masloo5000, Nati., noorbi, Nosferatu, ObierzySWAT, Pawel brasia, piotrmichal, Pyra, ronja, rredan, steczania, Taiffun, Zabel, ZgorKoni
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

DOLINA CYBINY

Rzeka Cybina stanowiąca oś podłużną obszaru Natura 2000 jest prawobrzeżnym dopływem Warty, do której wpada w km 240,5. Jej źródła znajdują się w pobliżu wsi Nekielka, a w swym biegu płynie ona przez tereny należące do gmin: Nakla, Kostrzyn, Pobiedziska, Swarzędz i miasto Poznań. Całkowita jej długość wynosi nieco ponad 41 km, a powierzchnia zlewni 195,5 km. W obrębie obszaru Natura 2000 znajduje się odcinek doliny rzecznej oraz fragmenty przyległych terenów na odcinku między 10 a 41 km biegu rzeki, czyli od jej ujścia z Jeziora Swarzędzkiego do przecięcia granicy gmin Kostrzyn i Nekla. Cechą charakterystyczną doliny Cybiny jest duża zdolność retencjonowania wód. Przyczyniają się do tego z jednej strony liczne jeziora i sztuczne zbiorniki wodne, z drugiej strony gleby torfowe wyścielające jej dno. Sztuczne zbiorniki powstały przez spiętrzenie wód rzecznych (zbiorniki zaporowe), uformowanie zbiorników w dolinach w sąsiedztwie rzek (stawy rybne) oraz eksploatację torfu lub piasku (torfianki, wyrobiska poeksploatacyjne). Do naturalnych jezior polodowcowych należy Jezioro Swarzędzkie, Jezioro Uzarzewskie, Góra i Iwno. Dwa z nich: Jezioro Swarzędzkie i Iwno zostały sztucznie podpiętrzone. Na stawach w dolinie Cybiny oraz przyujściowych odcinkach jej dopływów prowadzona jest intensywna hodowla ryb (głównie karpia). Pod doliną Cybiny zlokalizowany jest jeden z głównych zbiorników wód podziemnych Polski, zwany Wielkopolską Doliną Kopalną.

Cechą charakterystyczną doliny jest duża różnorodność i mozaikowe rozmieszczenie siedlisk, co sprzyja dużemu bogactwu gatunkowemu roślin i zwierząt oraz ich zbiorowisk. W trakcie badań nad waloryzacją przyrodniczą doliny w 2004 r. stwierdzono występowanie aż 85 zespołów roślinnych, rozmieszczonych mozaikowo w samej dolinie i na jej obrzeżach. W dolinie Cybiny występuje 770 gatunków dziko rosnących roślin. Dolina Cybiny od dawna była intensywnie użytkowana. Największy wpływ na skład gatunkowy miejscowej flory miało i nadal posiada rolnictwo, osadnictwo, a od Swarzędza w stronę Warty także urbanizacja. Kumak nizinny znajduje tu szczególnie dogodne warunki występowania, tworząc liczną populację. Oprócz gatunków wymienionych w dyrektywach ptasiej i siedliskowej w dolinie Cybiny występuje wiele gatunków prawnie chronionych w Polsce.

Więcej info tutaj, tu i tu

                                      

KESZ

Chciałem zaprosić Was na "Spacer w Dolinie Cybiny" czyli do malowniczego miejsca, które mimo, iż znajduje się blisko miasta pozwala na relaks i odkrywanie piękna przyrody. Nie zapomnijcie o aparatach fotograficznych!!! Miejsce to wspaniały plener fotograficzny, a jeśli ich nie zabierzecie będziecie chcieli później wrócić tutaj ponownie. 

Spacer proponuję rozpocząć od strony Swarzędza, a zakończyć w Uzarzewie. Dostępny pieszo lub rowerowo. Samochód może tylko przeszkadzać, więc proponuję zostawić go na N 52° 25.550' E 17° 04.782'.  Do zdobycia skrzynki finałowej niezbędne jest znalezienie poszczególnych skrzynek stanowiących etapy pośrednie. Czyli łatwo, prosto i przyjemnie. Życzę miłej zabawy. 

Wzór do finału:

N 52° 2A.BCD' 

E 17° 0E.FGH'

Maskowanie delikatne, ciągniemy lekko do góry i wyciągamy razem z pojemnikiem, następnie odkręcamy pojemnik od maskowania. Proszę uważać przy odkładaniu, żeby nie wyłamać pojemnika z mocowania. 

W skrzynce certyfikaty FTF, STF i TTF oraz 8 certów pamiątkowych dla znalazców. 

Dogodny dojazd - Swarzędzka Komunikacja Autobusowa - rozkład jazdy tutaj

 

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Koniec spaceru...ale jeszcze czeka nas droga powrotna
Zachód słońca nad doliną