Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Samotny Krzyż [GPOTEAM #8] - OP80FC
Właściciel: gpoteam
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 192 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 06-04-2014
Data utworzenia: 06-04-2014
Data opublikowania: 06-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 05-10-2014
7x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
15 odwiedzających
7 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza z serii opoczyńskich skrzyneczek. Miejsce ciekawe. Samotny bardzo stary krzyż pod równie starym drzewem. Kilkaset metrów dalej znajduje się słynny zakład płytek ceramicznych Opoczno S.A. nr 6

Początki zakładów ceramicznych Opoczno sięgają 1883 roku, kiedy to Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange uruchomili pierwszą fabrykę przy ul. Staromiejskiej w Opocznie. Początkowo wytwarzali cegłę czerwoną i inne wyroby ceramiczne, następnie rozpoczęli produkcję płytek kamionkowych do wykładania podłóg.

Opoczyńskie płytki od początku cieszyły się wielkim uznaniem, co znalazło potwierdzenie w licznych wyróżnieniach otrzymanych w tamtym czasie. Były to między innymi: 1897 r. - Złoty Medal na wystawie w Kijowie, 1900 r. - Wielki Srebrny Medal na Wszechświatowej Wystawie w Paryżu, 1903 r. - Złoty Medal w Brukseli, 1909 r. - Złoty Medal na wystawie w Jekaterynosławiu.

Dynamiczny rozwój firmy przerwał wybuch I wojny światowej. Produkcję wznowiono dopiero w 1924 r. Rozpoczęto nowe inwestycje i dzięki przebudowie opoczyńskiej fabryki, a potem także budowie nowej, produkcja płytek zaczęła sukcesywnie wzrastać. Dobrą passę przerwała pogarszająca się stale sytuacja rynkowa. Do II wojny światowej fabryki w Opocznie przechodziły wzloty i upadki.

Mimo to, już podczas samej wojny, nie zaprzestano produkcji. W czasie okupacji fabryka produkowała przede wszystkim wyroby ogniotrwałe, kafle, klinkier kwasoodporny i niewielkie ilości płytek kamionkowych.

27 października 1945 r. rozpoczął się proces nacjonalizacji. W związku z tym, Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych „Dziewulski i Lange” zostało podporządkowane Tymczasowemu Zarządowi Państwowemu i otrzymało nową nazwę: Fabryka Wyrobów Terakotowych Opoczno.

14 marca 1950 r. firma została ostatecznie znacjonalizowana i stała się samodzielnym przedsiębiorstwem o nazwie Opoczyńskie Zakłady Płytek Kamionkowych w Opocznie.

Lata 50-te, 60-te i 70-te były dla Opoczna czasami rozkwitu, nowych inwestycji i modernizacji dotychczasowych zakładów. W roku 1958 uruchomiono kolejny zakład, nr 3 (obecna nazwa „Śląsk”). W latach 60-tych zakład ten produkował więcej niż przewidywana zdolność produkcyjna. W latach 70-tych wprowadzono zmiany w technologii szkliwienia i wypalania płytek

Lata 80. w OPOCZNIE to wiele nowych energooszczędnych technologii i urządzeń umożliwiających produkcję nowoczesnych wyrobów. Zakończono budowę zakładu nr 4 (obecna nazwa „Pomorze”), a wprowadzane nowe metody zmniejszyły znacznie pracochłonność i energochłonność procesów produkcyjnych.

 

Pod koniec lat 90. nadszedł czas zmian w firmie. W październiku 1998 r. nastąpiła komercjalizacja opoczyńskich zakładów w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Przełomowym wydarzeniem w historii firmy był rok 2000, kiedy to opoczyńskie zakłady zostały sprywatyzowane. W tym czasie również nastąpiło otwarcie najnowocześniejszego w Polsce zakładu produkcyjnego nr 6 – „Mazowsze”. Otwarcie uświetnił swoją obecnością ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

 

Zródło http://www.opoczno.eu/o-opoczno/o-marce/

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Nasz cel
Opoczno S.A.
Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria