Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieistniejące Mauzoleum Legionistów Polskich - OP7FAC
Upamiętnione Obeliskiem
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 124 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-03-2014
Data utworzenia: 18-03-2014
Data opublikowania: 18-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 02-11-2019
38x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
46 odwiedzających
27 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na początku I wojny światowej w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza, został utworzony przez Niemców obóz jeniecki gdzie więziono przede wszystkim Rosjan, Anglików, Rumunów, Francuzów, Włochów, Serbów i Czarnogórców. W obozie tym od lipca do grudnia 1917r więziono również żołnierzy Legionów Polskich których internowano po odmowie złożenia przysięgi na wierność Niemcom.

Panujące w obozie ciężkie warunki mieszkalne i socjalno-bytowe oraz stosowane represje mające doprowadzić internowanych do załamania fizycznego i psychicznego, spowodowały, że siedmiu Legionistów poniosło śmierć. (Więcej o obozowym życiu w Szczypiornie można poczytać tutaj). Ich ciała zostały pochowane na obozowym cmentarzu żołnierskim nazywanym dzisiaj ukraińskim o którym można się dowiedzieć więcej zaglądając do opisu skrzynki OP18A3.

Opisany powyżej w wielkim skrócie, kilkumiesięczny pobyt internowanych legionistów w obozie jenieckim oraz ich tragiczne przeżycia zapisały się trwale w naszej historii, jako przełomowy moment w dziejach walk o niepodległość. Od tego to właśnie momentu zaczął się rodzić prawdziwy mit Polskich Legionów, który zaowocował w okresie międzywojennym dwoma pomnikami.

Jednym z nich był nieistniejący już Pomnik Legionistów odsłonięty 7 sierpnia 1927r w Szczypiornie o którym więcej w opisie skrzynki OP6CE0.

Drugim pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Legionów Polskich to również nieistniejące już Mauzoleum na istnienie którego w przeszłości ma zwracać uwagę ta właśnie skrzynka.

Mauzoleum Legionistów Polskich zostało wybudowane w 1932r na obszarze, który miał być wykorzystany pod nowy cmentarz zlokalizowany przy obecnej ulicy Mickiewicza. Mauzoleum miało postać bramy o sześciu kolumnach zwieńczonych półokrągłą kolumnadą na której umieszczono napis: „Cześć bojownikom o wolność”. Wygląd pomnika można oglądnąć na zdjęciu z 1933 jakie opublikowane jest na stronie pod tym adresem.

Jak można zaobserwować to na wspomnianym zdjęciu, pośrodku Mauzoleum znajdowało się coś w rodzaju sarkofagu z tablicą i z wielkim metalowym Krzyżem legionowym. W miejscu tym w niedzielę 27 listopada 1932r umieszczono prochy siedmiu legionistów ekshumowanych z Cmentarza Ukraińskiego w Szczypiornie. A były to prochy żołnierzy: Floriana Adamczyka, Filipa Bednarka, Karola Calka, Jana Jezierskiego, Hostopa Ochnikowskiego, Franciszka Pociosa oraz Władysława Wealtera.

Mauzoleum Legionistów przetrwało tylko 8 lat i zostało zniszczone przez okupanta niemieckiego. Niemcy zdewastowali również okalający Mauzoleum cmentarz. Trumna z prochami legionistów została (w zależności od źródeł) wykradziona lub wykupiona i ukryta. Odnaleziono ją dopiero po 60 latach. O dalszych losach zmarłych legionistów opowie kolejna skrzynka.

Dokładne umiejscowienie Mauzoleum Legionów Polskich „zatarło się” podczas entuzjastycznego i szybkiego budowania nowego osiedla i budynków szkół w okolicach ul. Mickiewicza oraz w wyniku „komunistycznej dbałości o relikty historii”. Zatarło się również w pamięci większości Kaliszan istnienie Mauzoleum. Jednak jak się okazało nie u wszystkich, gdyż Związek Inwalidów Wojennych RP w Kaliszu kilka lat temu podjął się dzieła upamiętnienia nieistniejącego Mauzoleum. W wyniku działań tej organizacji 10 listopada 2005r nastąpiło odsłonięcie obelisku na którym umieszczone są tablice upamiętniające czyny wodza legionistów J. Piłsudskiego i jego podwładnych oraz upamiętniające istnienie Mauzoleum Legionów Polskich. Obelisk ten odnaleźć można przy wejściu głównym IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Serbinowskiej (N51º45,185 E18º03,856) które oddalone jest od skrzynki o około 175m w kierunku zachodnim.

Niestety określenie miejsca lokowania nieistniejącego Mauzoleum na ten moment jest niemożliwe z wspomnianych już wcześniej powodów. Jednak z relacji kilku starszych osób a w szczególności kolegi Stanisława wynika, że najprawdopodobniej najważniejsze elementy tego obiektu znajdowały się na terenie obecnych ogródków działkowych w okolicy ogrodzenia przy ul. Mickiewicza w odległości około 70m od miejsca ukrycia tej skrzyneczki.

Skrzyneczka to niewielki pojemnik z magnesem który zawiera jedynie logbook, tak więc należy zabrać ze sobą coś do pisania. Natomiast ze względu na miejsce ukrycia apeluję do koleżanek i kolegów o zachowanie ostrożności przy jej podejmowaniu. Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia w szukaniu skrzynki. Do zobaczenia przy następnym keszu.

 

 



Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ulica A. Mickiewicza
Obelisk upamiętniający Mauzoleum
Tablice na obelisku