Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zespół pałacowy w Pszczelej Woli - OP7F90
Właściciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 188 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-03-2014
Data utworzenia: 16-03-2014
Data opublikowania: 16-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 16-03-2014
31x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
27 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pszczela Wola powstała w 1944 r. jako ośrodek szkolny. Dawniej własność Kiełczewskich, Grabowskich, Malinowskich, Rohlandów. Dworek był od połowy XIX w. siedzibą rodu Rohlandów. Dworek wybudował w 1852 r. generał Wojsk Polskich Królestwa Kongresowego Franciszek Rohland. Ostatnia właścicielka - Helena Rohlnadowa opuściła go w lipcu 1944 r.


Inne zabytkowe budowle w Pszczelej Woli są dobrze utrzymane: oficyna dworska mieści w jednej części sklep spożywczy, stajnia cugowa zamieniona została na stolarnię, dworska lodownia jest w miarę potrzeby konserwowana.


Na uwagę zasługuje podworski park i stara aleja lipowa nosząca nazwę " Alei Rohlandów " jest ona pomnikiem przyrody, tak jak i kilka innych najokazalszych drzew w parku. Występuje tu wiele osobliwości dendrologicznych, jak korkowiec amurski, platan klonolistny, orzech czarny i wiele zabytkowych lip drobnolistnych. Prostopadle do alei lipowej biegnie bardzo już przerzedzona aleja topolowa a resztki alei brzozowej można jeszcze dostrzec od bramy wjazdowej w głąb ośrodka.


Ciekawostką godną obejrzenia jest tu stary kurhan , wznoszący się nad pradoliną Bystrzycy, pochodzi z połowy XVII w., mieści w sobie co najmniej setki ludzkich szkieletów - ofiar jakiejś bitwy lub epidemii. Tajemnica owego kurhanu czeka od wieków na wyjaśnienie.


Teren dawnych zabudowań majątku Rohlandów od 1946 r. jest w użytkowaniu Liceum Pszczelarskiego (obecnie Zespołu Szkół Rolniczych CKP). Szkoła od 1992 r. nosi imię Zofii i Tadeusza Wawrynów, założycieli tej placówki.


Warto tu obejrzeć niewielkie muzeum starych uli, izbę pamiątek dawnego bartnictwa oraz pomieszczenie, gdzie znajdują się dokumenty ilustrujące powstanie, rozwój i życie Technikum Pszczelarskiego.


Część ośrodka stanowią tereny rekreacyjno-sportowe , basen odkryty, stadion piłki nożnej z bieżnią lekkoatletyczną, boisko do siatkówki, koszykówki, sala gimnastyczna, siłownia z sauną, stadnina koni. Jest tu 250-osobowy internat z możliwością całodziennego wyżywienia.


Od 1984 r. istnieje tu Zespół Pieśni i Tańca "Apis" , a jego założycielem, pierwszym choreografem i kierownikiem był Stanisław Piech.


Szkoła ma w swojej ofercie sprzedaż odkładów i matek pszczelich, produktów pszczelich tj. miodu, mleczka pszczelego, propolisu, pyłku pszczelego, wosku i jego wyrobów, dlatego będąc w okolicy warto wstąpić do KAWIARENKI.

Obrazki/zdjęcia
1
2
To widzi kesz
Wpisy do logu: znaleziona 31x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy