Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy - OP7F62
Tym co imion nie mają na grobie...
Właściciel: telefonalarmowy
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 10 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 16-03-2014
Data utworzenia: 15-03-2014
Data opublikowania: 16-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 07-03-2024
131x znaleziona
0x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 8 obserwatorów
44 odwiedzających
116 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
38 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: AldonaH, bambabamba, Bazooka, Biedak, Cellia, Czarodziej, destick, do-mi, EdiAda, erykradek, frymek, Galka, granadian, Grazka, Grażyna1234, harpus, Jed team, Kaziola88, Kika, Krecik34, lemurek, Leone, marzka24, mirtis, MSZU, mushin, My_Key, ObywatelTomek, p_nowik, Pająki, pan_ryba, Prox, Qbacki, schron, SlaMar, trojmiasto, TSW, wrygiel
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy
Tym co imion nie mają na grobie...
------
O miejscu:

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy powstał w 2002 roku w Gdańsku jako forma hołdu i upamiętnienia. Symbolizuje wszystkie nieistniejące już miejsca pochówku, zniszczone przez burzliwe dzieje i zawieruchy wojenne. Jest on ponadczasowym znakiem trwania i szacunku dzisiejszego pokolenia dla tych, którzy w przeszłości tworzyli społeczność Gdańska. Jest znakiem jedności wobec śmierci wszystkich zmarłych, w duchu ekumenizmu - niezależnie od przynależności wyznaniowej bądź narodowości. Pełny obraz miasta to nie tylko pamięć o wydarzeniach chwalebnych, lecz także rozliczenie z trudną przeszłością. Historia i zawieruchy wojenne  wymazały z mapy Gdańska 27 cmentarzy różnych wyznań. Dziś nie sposób ich odbudować, ale można i należy o nich pamiętać.

------

Forma cmentarza-pomnika nawiązuje symbolicznie do planu świątyni. Układ drzew sugeruje nawę główną oraz nawy boczne. Kamienne kolumny w kształcie pni symbolizują pęknięte umierające drzewa - dzięki nasyceniu światłem przywrócone do życia. Zamknięcie całego układu tworzy żywopłot, uformowany w kształcie absydy, spinającej szpalery drzew i nawy tej naturalnej katedry. W przecięciu absydy pojawia się widok na ścianę z jasnego kamienia. To symboliczne przejście dla zmarłych, zdążających ku wieczności. Granitowa płyta, spoczywająca na szczątkach nagrobków różnych wyznań, tworzy ołtarz ofiarny, a zarazem katafalk. Umieszczona na cokole inskrypcja pochodzi z wiersza Maszy Kaleko, której tomy poetyckie znalazły się wśród książek, spalonych na stosie w maju 1933 r. z rozkazu Hitlera. 

 

...tym, co imion nie mają na grobie,

a tylko Bóg wie, jak kto się zowie...

 

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy ma się stać  przestrzenią wspólnej pamięci o zmarłych, których miejsce spoczynku już nie istnieje. Przestrzenią ciszy i refleksji, mieszczącą wszystkich, niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia i przynależności wyznaniowej.

--------

Tę skrzynkę chciałbym poświęcić nie tylko gdańskim cmentarzom, ale wszystkim tym, „co imion nie mają na grobie”. Wszystkim zmarłym, których miejsca pochówku zostały, z jakiegoś powodu, zapomniane, zniszczone, lub nigdy nie istniały. Niech pamięć o nich trwa przez wieki.

-----

O skrzynce:

Skrzynka ukryta pod współrzędnymi z dokładnością+/- 10 metrów. Niczego nie odrywaj! Miejsce bardzo ruchliwe, zachowaj konspirację. Bardzo proszę o poprawne odkładanie kesza.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Oświetlony "ołtarz"
Główna alejka
Pomnik