Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Rodzina Twardowskich - OP7EDB
Właściciel: malyluk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 59 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-03-2014
Data utworzenia: 09-03-2014
Data opublikowania: 09-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 17-05-2015
13x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
8 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ok. 1.8 km na południowy-wschód od wsi Kobylniki, na lewym brzegu Samy, położony jest niewielki cmentarzyk na planie koła, na którym znajdują się groby rodziny Twardowskich.

Ordynacja Kobylnicka Twardowskich to ordynacja rodowa założona w 1859 roku, zatwierdzona przez rząd pruski w 1860 roku, istniała do 1945 roku i obejmowała około 2200 hektarów. Jej siedzibą była rezydencja Kobylniki w Wielkopolsce, gdzie II ordynat wybudował w 1886 pałac w stylu neogotyckim. Po 1918 roku, na skutek złej koniunktury oraz częściowo złego zarządzania, ordynacja stopniała do 904 hektarów, ale uchodziła za jeden z najlepiej zarządzanych majątków ziemskich w Wielkopolsce. Po 1989 roku pałac nie wrócił w ręce rodziny dawnych właścicieli, ale został odnowiony i urządzono w nim hotel.

Ordynację Kobylnicką ustanowił swoim testamentem Dobrogost Maciej Twardowski (1789-1859), wielkopolski ziemianin wyznania ewangelicko-reformowanego. Zgodnie z testamentem miała być dziedziczona na zasadzie męskiej primogenitury, najpierw przez jego syna i jego potomstwo męskie bądź żeńskie (w przypadku braku synów), potem przez potomstwo jego córki, Seweryny Lossow (1818 – 1897), zarówno męskie jak i żeńskie, a następnie przez potomstwo jego najmłodszej córki, Heleny Lossow (1830 – 1881). W każdorazowym przypadku ordynat miał nosić nazwisko Twardowski, a od dziedziczenia były wyłączone dzieci pozamałżeńskie. Ordynaci mieli też ponosić zwyczajowe opłaty na rzecz kościoła ewangelickiego w Skokach, którego byli formalnymi patronami.

Kolejni ordynaci:

    • Teodor Paweł Twardowski (1820 – 1869), I ordynat, syn założyciela
    • Tadeusz Twardowski (1854 – 1914) II ordynat, syn poprzedniego
    • Teodor Twardowski (1882 – 1924) III ordynat, syn poprzedniego
    • Tadeusz Twardowski (1911 –1985) IV ordynat, syn poprzedniego.

Ordynaci i członkowie ich rodzin byli chowani na cmentarzu w Kobylnikach. Został on założony jako prywatna nekropolia – rodzina ordynatów była mieszana wyznaniowo i miała zarówno ewangelików (do II ordynata), jak i katolików, którzy w ten sposób mogli być chowani na jednym cmentarzu rodzinnym bez problemów ze strony duchowieństwa obu wyznań. Cmentarz ten istnieje do dzisiaj i jest dalej używany przez rodzinę Twardowskich.

Jedna z opowieści ludowych mówi, że podobno w samo południe można niekiedy spotkać w tym miejscu tajemniczego mężczyznę w czarnym fraku i cylindrze. Spacerując wolno, pilnuje on, aby nie zakłócono spokoju pochowanych tu zmarłych.

Kesz skrył się w ogrodzeniu, na terenie cmentarza – na miejsce doprowadzą Was kordy. Skrzynka nie zawiera fantów na wymianę. Weź coś do pisania.

Certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców prześlemy mailem lub przy najbliższej okazji wręczymy osobiście :).

Obrazki/zdjęcia
Tędy...
Tutaj :)