Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Domek ze szczupłej renty… - OP7ED8
Właściciel: malyluk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 65 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-03-2014
Data utworzenia: 09-03-2014
Data opublikowania: 09-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 17-05-2015
12x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
7 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nazwa miejscowości Kobylniki świadczy o służebnym pierwotnie charakterze osady w stosunku do kasztelańskiego grodu w Obrzycku. Dowodzi bowiem, iż zamieszkiwali ją hodowcy koni dla książęcej załogi. Po raz pierwszy wieś wzmiankowana została w 1218 r. W XIV w. należała do Kobylnickich, w XVIII w. do Kąsinowskich i Obarzankowskich, a od XIX w. do 1939 r. pozostawała w rękach Twardowskich.


Pozostałością po Twardowskich jest zespół pałacowo-parkowy z II połowy XIX w. Wchodzący w jego skład pałac zbudowano w latach 1886-1887 według projektu Zygmunta Gorgolewskiego - znanego architekta - autora pruskich pałaców królewskich w Berlinie, czy też gmachu opery we Lwowie.


„Ja, Tadeusz Twardowski, właściciel ordynacji Kobylniki, żona moja Ludwika z Kraśnickich, po pięciu latach wspólnego, z łaski Boga Szczęśliwego pożycia, po gruntownym i wszechstronnym namyśle, uznaliśmy za niemożebne zamieszkanie dalsze dotychczasowego starego domku, ze względu na zupełny brak w nim warunków higienicznych. Pan Gorgolewski/architekt z Berlina zrobił nam pierwsze rysunki na dom bardzo wspaniały, prawie zamek, lecz dla smutnych czasów i szczupłej renty z gospodarstwa, na której głównie dochody moje polegają, musiałem pierwsze odrzucić i poprosić o inne w skromniejszych rozmiarach”.


Murowany, dwukondygnacyjny pałac wzniesiono w stylu neorenesansowym. Jego skomplikowana bryła zestawiona jest z szeregu asymetrycznych bloków i najeżona wysokimi kominami, wieżyczkami i sterczynami. Fasadą pałac zwrócony jest w kierunku zachodnim. Na ścianie wieżyczki od strony północno-zachodniej umieszczona została tablica fundacyjna z herbem Ogończyk Twardowskich i napisem " W pracy szczęście, budowano R.P. 1887".


Wokół pałacu na pow. 5,8 ha rozciąga się park założony w XIX w., a przekształcony w 1925r. W części południowej dwa niewielkie stawy. Zachowane alejki grabowe. W ciekawym drzewostanie znajduje się m. in. 6 pomnikowych dębów o obwodach pni dochodzących do 5 m. Do parku przylega zespół zabudowań folwarcznych z końca XIX w. i początku XX w. - ciekawy przykład architektury gospodarczej. W skład zespołu wchodzą m.in. stajnia, spichlerz, obora, stodoła i dom zarządcy.


Jedna z opowieści ludowych głosi, że o godzinie dwunastej w samo południe spotkać można mężczyznę w czarnej pelerynie i w czarnym cylindrze, jak spaceruje po parku z wielkim czarnym psem w złotej obroży. Jest to niezawodnie duch drugiego ordynata Tadeusza Twardowskiego, doglądającego swojej ukochanej siedziby.


Kesz skrył się u podnóża starej topoli, na terenie parku. Do charakterystycznego drzewa doprowadzą Was kordy.


Zawartość początkowa: magnesik na lodówkę, biedronka, duch, logbook. Weź coś do pisania.


Certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców prześlemy mailem lub przy najbliższej okazji wręczymy osobiście :)

Obrazki/zdjęcia
Domek ze szczupłej renty
To widział kesz, zanim się schował...