Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Słowiańskie Love Story [GRYF] - OP7E84
Naturalna miłość, miłość do Natury...
Właściciel: QFerki squad
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 22 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 5.00 km
Data ukrycia: 06-03-2014
Data utworzenia: 06-03-2014
Data opublikowania: 06-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 05-04-2015
67x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 3 obserwatorów
48 odwiedzających
60 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
14 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: [ocenzurowano_1], baloniarz, Driver, gokglowczyce, harpus, Mario&Monia, martuś, MSZU, Qbacki, rubin, Szarlih, Tataminiakus, Tisia, Whatever
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Offset cache  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka jest częścią Projektu Gryf, stworzonego przy współpracy z Nadleśnictwem Trzebież i Transgranicznym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Zalesiu.

 

Kto nie zna takich postaci mitologicznych jak Wenus, Izyda, Dionizos czy poczciwy Bachus? Fajnie, znamy mitologie grecką, rzymską i cholera wie jeszcze jaką, a kto zna naszą własną, słowiańską? Czy komuś coś mówi Mokosz lub Jaryło?

Mokosz była niegdyś czczona przez wszystkich, jako żeński aspekt porządku kosmicznego.

Pochodzenie imienia Bogini można rozumieć dwojako. Albo przez związek z rdzeniem "mok-", który prowadzi nas do słów "mokry", "moczyć", albo przez etymologię sanskrycką od "makha" - "szlachetny, bogaty". Niekoniecznie się to wzajemnie wyklucza – szczególnie w dawniejszych czasach u ludów rolniczych, istniało silne skojarzenie kulturowe wilgoci z dostatkiem.

Mokosz wiąże się więc z kultem Matki Ziemi, bardzo silnym niegdyś wśród ludów rolniczych. Bogini przedstawiana jest jako " mat syraja zemlja " - ziemia wilgotna.

Widać tu wyraźne odniesienie do kobiet w związku z ich płciowością. Ziemię obejmowano kiedyś dużą troską, nie wolno jej było bić, orać, wbijać pali, itp. przed świętem wiosny. W tym czasie w opinii Słowian ziemia jest ciężarna - niedługo zacznie rodzić nowe życie. Mawiano: "kto ziemię bije, ten bije po brzuchu matkę swoją na tamtym świecie". Nawet upadek na ziemię stanowi dla niej wówczas obrazą, która może zostać ukarana zwichnięciem lub złamaniem kości, koniecznie należy więc ziemię przeprosić. Nie wolno też rwać trawy, bo "kto trawę skubie czy rwie, ten rwie swojej matce włosy".

Ziemi, rodząca płody rolne kojarzyła się naszym przodkom z kobiecą płodnością tak silne, że odbywano stosunki płciowe na zaoranej ziemi, aby wzmocnić jej płodność, a bywało nawet, iż ciągnięto kobietę za nogi po zaoranym polu, tak by dochodziło do kontaktu jej sromu ze skojarzoną z nim skibą.

Jarowit, zwany też Jaryłem kojarzony jest przede wszystkim jako bóg wojny - jego imię pochodzi od słowa jar, jary, czyli silny, surowy (jak w przysłowiu "stary, ale jary"), zaś "-wit" to pan, władca. Jednak w językach słowiańskich jar oznacza także wiosnę - młodość natury w jej rocznym cyklu, Jaryło jest też więc Bogiem wiosny i płodności. Przedstawiany był jako młody i piękny młodzieniec w białej szacie. W lewej ręce trzymał kłosy żyta, a w prawej ludzką głowę. W obrzędach wiosennych zwanych także Jaryłą, albo Kostrubą, przedstawiano go jako kukłę z wyolbrzymionym przyrodzeniem, które miało zapłodnić ziemię i przynieść wiosnę. Jarowit dokonuje zapłodnienia za pomocą rosy, albo wiosennego deszczu.

Widać wyraźnie, że jest to aspekt męski, łączący się z żeńską Mokoszą.

W zwyczaju było również przebieranie w jego białą szatę pięknej dziewczyny. Sadzano ją na białego konia uwiązanego u słupa (symbol falliczny) i śpiewano: "Włóczył się Jaryło po całym świecie, rodził żyto w polu, płodził ludziom dzieci. A gdzież on nogą, tam żyto kopą, gdzież on na ziarnie, ta kłos zakwitnie".

 

Akurat na obszarze Gryfa Natura postanowiła sama złożyć hołd opisanym przez nas bóstwom. Szukaj tam małej skrzyneczki, która zaprowadzi Cię dalej...

 

Uwaga! Ostrzegamy, żebyście nas nie wyklinali. Czasami miewamy natchnienie na multaki długodystansowe Pierwszy etap jest łatwiutki, drugi w sumie też i szczególnie tam warto zabrać ze sobą dziecko.

Główne koordynaty zaprowadzą Was do miejsca opisanego na obrazku, z tajemniczo wykrzywionymi drzewami. Dodatkowy punkt wskazuje właściwe koordynaty pierwszego etapu!

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Właściwe kordy
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Współczesna wersja Jarowita :)
Na I etapie miłość zagina nie tylko czasoprzestrzeń!