Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Bujaków / GFS - OP7D45
Eigenaar: GFS
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 316 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 16-05-2014
Gemaakt op: 24-02-2014
Gepubliceerd op: 16-05-2014
Laatste verandering: 04-08-2018
52x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
72 x Bekeken
38 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynka należała do projektu TURYSTA ZIEMI RYBNICKIEJ

 

Bujaków (niem. Bujakow)

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się na przełomie XIII i XIV wieku. Do XVIII wieku właścicielem wsi była rodzina Bujakowskich. W tym też czasie we wsi pojawiła się huta szkła.

W następnym stuleciu, kiedy osadę kupił Karol Godula pojawiły się na tym terenie kopalnie węgla. Od 1922 roku Bujaków znalazł się w Polsce, początkowo w powiecie rudzkim, a następnie w rybnickim.

W latach 1975-1995 wieś administracyjnie należała do województwa katowickiego. W 1994 przyłączono ją jako sołectwo do Mikołowa.

Sanktuarium Matki Bożej Bujakowskiej - parafia św. Mikołaja

Legenda głosi, że kiedy św. Wojciech, bp. Pragi, Pielgrzymował przez naszą ziemię do Gniezna, poświęcił około 995 roku pierwszy kościół w Bujakowie. W drugiej połowie XIII w. dla obrony przed husytami postawiono 5m mur.

Około 1500 roku doszło w tym miejscu do budowy nowego kościoła. Nawę główną zbudowano z kamienia z częściowo rozebranego muru. Fundatorem była szlachecka rodzina Bujakowskich. Zbudowano murowaną kaplicę, a pod nią kryptę grobową dla członków tej rodziny.

Po wojnie 30-letniej przybudowano kościół. Połączono także kaplicę z kościołem, dobudowano mniejszą od kaplicy zakrystię i drewnianą dzwonnicę.

W 1875r. wykonano wejście do kościoła przez dzwonnicę. Dobudowano nową kaplicę. W 1888r. zakupiono nowy ołtarz i organy, które są do dziś. W 1923-1924 roku, powiększono okna, zainstalowano murowany chór.

W 1942r. zabrano dzwony na cele wojenne przez Niemców. W 1977r. parafia otrzymała trzy nowe dzwony. Znaleziono stary dzwon Konstanty (służy dziś jako sygnaturka).

W latach 80-tych na prywatnej posesji w kapliczce  znaleziono figurkę Matki Boskiej ze skrzyżowanymi rękami na piersiach z 1480r. Wniesiono ją do kościoła i ogłoszono Matką Boską Bujakowską.

Mur wokół kościoła obejmuje dawny cmentarz. Zachował się tylko grób z 1872r. Dookoła parkanu rośnie 6 starych lip drobnolistnych (250 - 350 lat). W lipach zagnieździły się sowy.

Zachowało się  probostwo z 1820r. oraz budynek dawnej szkoły z 1840r. Pomiędzy nimi wkomponowano Dom Katechetyczny z Klasztorem Sióstr Służebniczek.

Przy kościele znajduje się ogród botaniczny o powierzchni około 1 ha. założony w 1976 roku. Można tam znaleźć wiele gatunków krzewów oraz kwiatów. Znajduje się tu zabytkowa studnia z 1604 r. oraz krzyż pokutny z 1681 r. Po za tym: sadzawka z kwitnącymi nenufarami, zabytkowa barć pszczela, pasieka, kilka kapliczek, pawie i ozdobne kurki.

 

Umieszczona jest na terenie Sośniej Góry, gdzie z wysokości ponad 300 m.n.p.m można zobaczyć Bujaków.

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Interessante plek --- Sanktuarium, ogród botaniczny itd.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Sanktuarium