Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Karczma Rzym - OP7D28
lenser1
Właściciel: Lenser
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 120 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 23-02-2014
Data utworzenia: 23-02-2014
Data opublikowania: 23-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 06-11-2014
11x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
8 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bedekkk, kawior&jardo, tbm, wipi2
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Niemiecka nazwa Jarnołtowa to Arnoldsmuhle i pochodzi od imienia wrocławskiego mieszczanina Arnolda z Legnicy, którego młyn w tym miejscu wspomina dokument już z 1271 roku. Ów młyn położony był nad rzeką Bystrzycą w średniowieczu nazywaną Leśna. Z ksiąg ziemskich dowiadujemy się, że w połowie XIV wieku Jarnołtów był folwarkiem mającym 7 łanów ziemi i pracował już w nim młyn dwukołowy.

Od XVI wieku dzieje tego miejsca wiążą się nierozerwalnie z rodziną Artzat (nazywaną także Arzat lub Arzt), które wśród wielu dóbr posiadała także Jarnołtów. Rodzina należała do możnych rodów mających duży wpływ na dzieje Wrocławia i jego okolic. Wiemy między innymi, że trzech jej przedstawicieli zasiadało w Radzie Miasta i należało równocześnie do królewskiego sądu.

Kolejnym rodem panującym na Jarnołtowie była dynastia Hoffmann von Hoffmannswaldau, majątek ten należał do niej od XVIII wieku. Przedstawiciele tego rodu również zajmowali wysokie stanowiska w Radzie Miasta Wrocławia, na przykład Hans Christian Hoffman (1644r. do 1724r.)sprawował funkcję Prezesa Rady i Namiestnika Księstwa Wrocław. Z historycznych zapisów wiadomo, że w 1795 roku wieś miała dwór, folwark i młyn a w osadzie mieszkało 112 osób – w tym gorzelnik, kowal, cyrulik i piwowar.

W 1945 roku Jarnołtów znalazł się, jak wiele innych wsi, miast i osiedli, w granicach Polki na terenach tzw. Ziem Odzyskanych. Administracyjnie należał do gminy Smolec a następnie gromady Jerzmanowo. 1 stycznia 1973 roku nastąpił miejski awans miejscowości, została ona przyłączona do Wrocławia jako jedno z jego licznych osiedli. Nie odmieniło to oczywiście jej typowo wiejskiego wyglądu. Wprawdzie już od początku XX wieku powstały na tym terenie pierwsze domy o charakterze podmiejskim, jednak większość zabudowań to nadal gospodarstwa rolnicze.

Wraz z bogaceniem się mieszkańców Wrocławia w okolicach Jarnołtowa, tak jak i na innych peryferyjnych osiedlach miasta, pojawiać się zaczęło coraz więcej domów jednorodzinnych oraz gospodarstw adaptowanych do potrzeb mieszkalnych i rekreacyjnych.

Karczma Rzym

Dzieje dzisiejszej Karczmy Rzym rozpoczęły się 6 stycznia 1994 roku, gdy obecni gospodarze zakupili od mieszkanki wrocławskiego osiedla Jarnołtów budynek mieszkaniowo-gospodarczy, którego historia sięga XVII wieku. Był on w bardzo złym stanie technicznym a obszar wokół niego nieogrodzony i nieuporządkowany. Tutaj właśnie postanowiono stworzyć miejsce, które swymi walorami przyciągnie wrocławian i odwiedzających miasto turystów, pozwalając im miło spędzić wolny czas.

Skrzynka schowana pod podanymi współrzędnymi,weź coś do pisania,proszę dbaj o skrzynkę jak o swoją własną.

Polecam zjeść placki z dzikiem w karczmie,pyszne.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.