Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KAPLICZKOWO - K16 - OP7C7A
KAPLICZKOWO - K 16 (dwusystem)
Właściciel: jajcek6
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 114 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 03-12-2013
Data utworzenia: 15-02-2014
Data opublikowania: 15-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 06-05-2016
20x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
1 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL



Kapliczkowo to seria 18 kapliczek rozsypanych w okolicy HALINOWA.


Wszystkie kapliczki warte obejrzenia. Każdy kesz może być zaliczony jako pojedynczy, lecz znalezione wszystkie pozwolą odgadnąć koordy do dwóch skrytek bonusowych zamkniętych na kłódki szyfrowe, ponieważ w każdym logbooku z serii zapisane są przydatne do tego celu liczby i wskazówki w opisie






Kapliczka – niewielka budowla kultowa, wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych itp., w najprostszej formie drewniana skrzynka z obrazem lub rzeźbą - świątkiem Jezusa, Matki Bożej lub świętego zawieszona na drzewie lub słupie. W formie rozbudowanej niewielka forma architektoniczna drewniana lub murowana, czasami mała kaplica.


Dokładnie nie wiadomo, kiedy zaczęto budować kapliczki. Geneza tych obiektów kultu jest bowiem bardzo stara i niezbyt jasna, posiadająca przynajmniej kilka sugerowanych źródeł.Jedno z nich wskazuje na pochodzenie grecko-rzymskie.

Kapliczki występują w greckiej powieści Longosa, poświęcone Dionizosowi i Panowi.


W świecie rzymskim określano je terminem lararia. Kapliczki takie znajdowały się przy niemal każdych większych skrzyżowaniach, w domach (atrium), czy sypialni. W środku umieszczano obrazek geniusza i Lary oraz cenne przedmioty Kapliczkę ustawiono Cezarowi. Następnie były wykorzystywane przez Augusta, który łączył je z propagowaniem kultu swojej osoby.


Według innej z wersji, nazwa „kapliczka” wywodzi się od łacińskiego wyrazu ~cappa, czyli płaszcz. Domniemywa się, że chodzi tu o płaszcz św. Marcina, biskupa z Tours, który przechowywany był w specjalnej celi – pomieszczeniu wewnątrz specjalnego, niewielkiego kultowego budynku o charakterystycznych kształtach, zwanym właśnie „kaplicą”.


Według innych przypuszczeń już św. Ambroży, biskup Mediolanu z II poł. IV wieku wspominał o kapliczkach jako o miejscach kultu. Zgodę na odprawianie nabożeństw przy kapliczkach zatwierdził synod w Agde w początkach VI wieku. Istnieją też hipotezy dopatrujące się przedchrześcijańskiej genezy kapliczek. Według nich, np. rzadko spotykany na Warmii typ kapliczek słupowych (kapliczek umieszczonych na drewnianych lub murowanych wysokich słupach), jest niezwykle podobny do pogańskich słupów kultowych.


O "pogańskich kapliczkach" pisał choćby Nestor w IX w.: (…) jeśli kto umierał, to czynili nad nim tryznę, a potem czynili stos wielki i wkładali na ten stos umarłego i spalali, a potem, zebrawszy kości, wkładali je w małe naczynie i stawiali na słupie przy drogach, jak czynią Wiatycze i dziś. Podobne praktyki pogrzebowe były powszechne u ruskich plemion Kryniczan, Radymiczów, Siewierzan i Wiatyczów. Wpływ tych pogańskich obiektów kultowych na chrześcijańskie kapliczki, według tych opinii, wydaje się dość istotny. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa uważano kapliczki za siedziby demonów.


W okresie późniejszym, kapliczki ustawiano na skrzyżowaniach dróg, w miejscach objawień religijnych lub ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiego, choć występują też w innych krajach europejskich.


Tradycja budowania kapliczek jest nadal żywa, ciągle wznoszone są obiekty tego typu.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


W żadnym wypadku nie musisz wchodzić na prywatny teren! Jeśli chcesz za jednym razem zebrać wszystkie 18 skrzynek, możesz spokojnie zacząć od skrzynki nr 1 lub 18.


Cala akcja zajmie sporo czasu i bez pojazdu raczej mało wykonalne, chyba że lubisz z buta :)


Weź ze sobą coś do pisania


Zapisz sobie cyferki z loogboka K1,K2,K3....K18.


W celu podjęcia kesza musisz uzbroić się w długi 3m kij zakończony tzw "procą".


Kesz zawieszony na przyległym do kapliczki drzewie, zaopatrzony w haczyk pomocny do jego przechwycenia. Po wpisaniu się w logbook odwieś skrzynkę na miejsce.


Aby odgadnąć koordy Kesza BONUS 1 wejdź w link http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=31805 i wykonaj działania w opisie


Aby odgadnąć koordy Kesza BONUS 2 wejdź w link http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=31806 i wykonaj działania w opisie


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 20x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy