Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #27 - Kiełpin - OP7C24
W ataku na bagnety
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 76 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 11-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-03-2018
68x znaleziona
4x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 5 obserwatorów
113 odwiedzających
48 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, jaculo, przemo_254, wania95, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W godzinach wieczornych 21 września 1939 r. przybył do Palmir generał Bołtuć, gdzie podjął decyzję o dalszym przebijaniu się w kierunku Warszawy pod osłoną nocy. Niestety poszczególne pododdziały rozproszone w terenie zmęczone forsownym marszem i nękane przez wroga przybywały na miejsce z dużym opóźnieniem. W związku z tym dopiero około 2.30 dnia 22 września 1939 r. rozpoczęto operację. Już wkrótce doszło do walki bezpośredniej i początkowo Polacy odniesli sukces przedzierając się przez pierwsza linie obrony. Z upływem czasu losy bitwy uległy zmianie, przechylając szale na stronę wroga. W walce ginie generał Bołtuć prowadzący natarcie z karabinem w ręku. W godzinach przedpołudniowych natarcie się załamało.

W Bitwie pod Łomiankami poległo około 800 polskich żołnierzy a zostało rannych około 4000, według innych źródeł straty te to 3000 ludzi. Wysokie straty związane były z determinacją polskich żołnierzy, gdzie razem z żołnierzami do ataku szli także oficerowie. 

Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Małgorzaty Dziewicy i Męczenniczki w Łomiankach usytuowana jest spólna wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r., żołnierzy Armii Krajowej poległych w latach 1940-1944, żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych w 1945 r. oraz cywilnych ofiar zbrodni hitlerowskich. 

Skrzynka została ukryta na terenie cmentarza poza linią grobów w krzewach na trawniku.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
5
6
Wpisy do logu: znaleziona 68x nieznaleziona 4x komentarz 5x Wszystkie wpisy